Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proth

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Proth

  1. Mam pytanie do osób ogrzewających kablami, foliami lub matami. Jaką moc przyłączeniową posiadacie, aby bez problemu wam to wszystko chodziło i jaki kabel do domu doprowadziliście?
  2. Witam, podepnę się pod temat autora, ponieważ jestem na tym samym etapie i szukam rozwiązania. Wyceniałem elektryczne ogrzewanie w konkurencyjnej firmie Termofol i co do mat grzewczych one nie grzeją podczerwienią, ponieważ musiałyby być odsłonięte. Przykrywając je np. drewnianą podłogą stawiasz przegrodę i nie ma to prawa działać tak, jak opisują to sprzedawcy. Możesz to sprawdzić zadając im pytanie odnośnie zasłaniania promiennika IR czy będzie grzał tak samo. Wtedy w odpowiedzi zaczną się trochę mieszać. Folie grzewcze grzeją podobnie jak maty grzewcze. Jedyna różnica między nimi to materiał, który zostanie na nich położony. Maty grzewcze wykańczamy płytkami, a folie panelami i deskami (jeśli są na podłogach). Ja rozważam również, tak jak pisał kolega gondoljerzy zastosowanie bufora i grzałek elektrycznych. Koszt montażu taki sam jak mat i folii. Jedyny minus tego rozwiązania to konieczność znalezienia dodatkowego miejsca na postawienie bufora. Tego miejsca nie wymagają maty. Jeśli maty się nie sprawdzą wtedy szykuje się generalny remont, bo posadzki trzeba rozebrać, wyciągnąć kable i zacząć od nowa. Przy buforze i grzałkach można swobodnie podpiąć inne źródło ciepła np. kocioł gazowy lub PC. Z drugiej strony powiem Ci, tak jak mówią mi, "To jest twój dom i wybierz co chcesz, bo sam będziesz się z tym potem męczył:". Jeśli jesteś zdecydowany w 100% na folie i maty to tego się trzymaj. Ja niestety dalej mam mieszane uczucia co do mat, ponieważ jeśli nie wypali, tak jak to reklamują sprzedawcy to co wtedy? A jeśli miałbym wodne z elektryczną grzałką to można się jeszcze jakoś ratować innym systemem grzewczym.
  3. Grunt jaki jest na tym terenie to glina zwięzła i piaski grube ze żwirem, silnie zaglinione. Wśród sąsiadów są podane wyżej dwa rodzaje, zależnie od tego, z której firmy skorzystali. Woda jest dobra, ale twarda i przy uzdatnianiu wody jedyne co muszę zastosować to zmiękczacz. W jednej i drugiej firmie robią to metodą wypłukiwania urobku, dopiero później jest wkładana rura. Pierwsza firma mówi, że wykop zajmie im jeden dzień, druga zaś liczy sobie na to dwa dni, bo w pierwszym robią odwiert i wkładają pierwszą rurę i w drugi dzień kończą wkładając drugą rurę i obsypują żwirem.
  4. Witam, Mam działkę w takim terenie, że woda z wodociągu jest nieopłacalna, wołają tyle kasy, że dom zostanie za nią wybudowany, dlatego zdecydowałem się na studnie głębinową. I tutaj pojawił się problem, bo jestem w tym temacie zielony, a każdy studniarz mówi coś innego ... Wśród dwóch lokalnych firm, które obrabiają ten teren i znają go najlepiej jest różnica w technicznym aspekcie tej studni, jak również i cenie. Pierwsza proponuje odwiert na rurę 125 i do niej pompę głębinową. Druga odwiert 180 do niego rurę, do niej mniejszą rurę, pomiędzy nie żwir i dopiero do tej mniejszej pompę głębinową. I tutaj mam pytanie do doświadczonych osób, który sposób jest lepszy? Której firmie zaufać? Różnica w cenie za metr odwiertu to 70 zł., przy 25 metrach odwiertu to prawie 2 tys. różnicy. Głębokość odwiertu potwierdzona u najbliższych sąsiadów, dlatego myślę, że głębiej nie będzie potrzeby kopać jeśli po lewej i prawej stronie sąsiedzi mają ok. 25m.
  5. To mnie przekonuje i wybór padnie jednak na PC. Chociaż wyboru nie miałem za dużego, bo gmina z całych sił wspiera program czyste powietrze i bardzo przekonują na jakieś eko rozwiązania. A gazu w pobliżu nie ma, a pellet i ekogroszek odpadają, bo trzeba do nich zaglądać i dosypywać, a nie po to mamy nowoczesne rozwiązania praktycznie bezobsługowe
  6. A co myślicie o foliach grzewczych na podczerwień Termofol. Jest możliwość montażu pod warstwą wylewki samopoziomującej, działa to wtedy chyba jako ogrzewanie akumulacyjne, bo temat przeszedł na porównywanie kabli i PC, chociaż kable mnie coraz mnie interesują po tym co przeczytałem, to jednak te folie mają chwytliwą jak na razie reklamę. Ale nigdzie nie ma opinii użytkowników, którzy mogliby podsumować np. rok użytkowania lub chociażby jeden miesiąc z okresu zimowe.
  7. Podobno można dać folię, na to wylewkę i na to np. płytki, przynajmniej tak reklamuje to producent lub folię i na to panele. W przypadku podłogówki wodnej to po wykonaniu na niej wylewki na pewno będzie bezawaryjna, jednak pompa już takiej żywotności mieć nie będzie. Widziałem, że do łask wracają znowu kable grzewcze również łączone z fotowoltaiką dla obniżenia kosztów i też mają długą żywotność podobno. Oprócz różnicy kosztów na początku, plusem kabli i folii jest to, że mógłbym zrezygnować z pomieszczenia gospodarczego i można wtedy inne pomieszczenie powiększyć
  8. Witam, Przygotowuję się do budowy domu z poddaszem. W większości tematów już mniej więcej temat rozeznany i decyzje podjęte, pozostał temat ogrzewania, który spędza sen z powiek, im więcej człowiek na ten temat czyta tym większy mętlik w głowie. Dlatego proszę o poradę, na pewno jest na tym forum sporo osób, które już przez to przechodziły i może doradzą. Ze wszystkich możliwości na ogrzewanie domu jakie są dostępne na naszym rynku wybrałem dwie i teraz muszę się zdecydować którą konkretnie wykorzystam. Pierwszym pomysłem jest ogrzewanie podłogowe wodne połączone z pompą ciepła powietrze/woda i panelami fotowoltaicznymi, aby zmniejszyć koszty użytkowania. Drugim pomysłem są ostatnio reklamowane, przez pewnego kierownika budowy, folie grzewcze używane często w pewnym programie w TV remontującym domu. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną koszt użytkowania również powinien być niski. Jak sądzicie, który sposób byłby lepszy? Jak z żywotnością tych rozwiązań? Jedno jest pewne koszt instalacji jest niższy w przypadku folii grzewczych, ale czy one wytrzymają bez żadnej awarii tyle co rury z ogrzewania wodnego?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...