Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szmydu

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

szmydu's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, mam taki temat. Chciałbym aby sterowniki pokojowe nie włączały ogrzewania podłogowego podczas wietrzenia domu. Wiadomo, podłoga i tak jest rozgrzana więc włączanie ogrzewania w czasie wietrzenia i jakiś czas po jest raczej bez sensu. Do tego celu chcę użyć przekaźniki sonoff 4ch/sonoff 4chpro ( i tak będę je zakładał aby sterować ogrzewaniem w pomieszczeniach w których nie mam sterowników naściennych) i mam do was następujące pytanie. Czy po otwarciu okna, przy użyciu przekaźnika rozłączać przewód sygnałowy ze sterownika do listwy, czy też rozłączać zasilanie samego sterownika pokojowego. W pierwszym przypadku sterownik będzie myślał, że podłogówka grzeje a tak w rzeczywistości nie będzie bo sygnał nie będzie docierał do listwy. W drugim przypadku sterownik będzie po prostu wyłączony więc podłoga nie będzie ogrzewana. Skłaniam się w kierunki rozwiązania pierwszego, tylko nie wiem czy nie będzie to zaburzać pracy sterownika (algorytm PWM). Nie wiem czy jest on na tyle inteligentny, że bada czas nagrzewania się pokoju i w ten sposób dobiera czasy grzania (jak tak jest to rozwiązanie drugie chyba będzie lepsze), czy też po prostu mierzy różnicę pomiędzy temperaturą zadaną i w ten sposób ustala czas grzania, bez analizy dotychczasowych czasów nagrzewania pomieszczenia (wtedy rozwiązanie pierwsze ma sens). Jeśli macie jakąś wiedzę odnośnie sposobu pracy tych sterowników pokojowych to będę wdzięczny za informacje.
  2. No i wszystko jasne, dzięki. Co do pompy wewnętrznej to vaillant umożliwia jej ustawienie tylko w trybach: 0 = auto 1 = 53 2 = 60 3 = 70 4 = 85 5 = 100 Na razie mam tryb 1 (53%) i jest ok. Tryb auto powodował że przepływy były max 1l/min i mniejsze, przy otwarciu wszystkich pętli i pompa cały czas pracowała na obrotach 15%.
  3. Nie ma sprzęgła, jest tylko piec i rozdzielacze. Układ zasila pompa wewnętrzna pieca (parter i piętro o powierzchni 110 m2). Rozdzielacze wyglądają jak te http://gamainstal.pl/ferro-rozdzielacz-mosiezny-5-obwodowy-z-zaworami-ro05-p7593. Z czego na rozdzielaczu na pietrze jest bypass będący pętlą do łazienki (łazienka główna w której podłoga ma być tam zawsze ciepła). Na piętrze jest 7 pętli na rozdzielaczu (6 podłogówka i jeden grzejnik) + bypass a na dole jest 9 pętli (7 podłogówki i 2 grzejniki). Oczywiście grzejniki zasilane są wodą z podłogówki.
  4. Dzięki za wyjaśnienia . Jak na razie wygląda że zwiększenie ciśnienia i podregulowanie przepływów przyniosło pozytywny efekt. Wracam jeszcze do regulacji na rotometrach. Czy dobrze robię że przepływy ustawiam na otwartych wszystkich pętlach ? A może po prostu odkręcić wszystkie rotametry i niech woda leci maksymalnym ciśnieniem jakie akurat będzie w układzie a Salus zrobi resztę ( a zmniejszać tylko na wybranych pętlach) ?
  5. Temperaturę zadaną odczytuję na VRC 700 a rzeczywistą na sterowniku pieca (mniejszy ekran po lewej na piecu). Z tym przeniesieniem VRC700 do salonu to raczej niemożliwe bo mam wersję przewodową. Nie twierdzę że VRC700 jest bezmyślnym urządzeniem, lecz skoro nie ma on możliwości odczytu temperatury w pokoju bo działa w trybie na piecu (który dopuszcza producent, bo w końcu przeznaczył na niego miejsce) to skoro sam wyznaczył sobie powiedzmy temperaturę zadaną na 38 stopni to nie bardzo wiem dlaczego nie dogrzewa wody do tej temperatury tylko do np. 33 stopni. Gdyby sterownik był w pokoju to mógłbym, się domyślać , że dzieje się właśnie tak na podstawie danych historycznych zmian temp w pokoju itp. A tak to nie ma informacji że jest za ciepło, bo w końcu salusy dają info o grzaniu. Oczywiście jest mała różnica temperatury pomiędzy wyjściem i wejściem, ale wynika właśnie z za niskiej temperatury wyjścia. Zrobiłem eksperyment i temperaturę dzienna na piecu ustawiłem na 30 stopni. Zadana temperatura na VRC 700 poszybowała do 45 stopni i rzeczywista na piecu również była w okolicy 44-46, więc da się . Rożnica pomiędzy wyjściem i powrotem wzrosła z 1 stopnia do 8. Dlaczego więc tak nie zadziałał dla niższej temperatury dziennej, tego nie wiem. Oczywiście nie twierdzę, że sterownik działa źle, lecz do pracy pieca opiera się pewnie na jakimś odczycie który interpretuje w inny sposób niż powinien w tej konkretnej sytuacji.
  6. Gdybym miał ciepło w domu to nie kombinowałbym z ustawieniami Ogólnie było ok, ale jak wzrosły temperatury to w domu zrobiło się chłodniej. Dlatego zdecydowałem się na zwiększenie temperatury dziennej na sterowniku multimatic na piecu i ku mojemu zdziwieniu temperatura wody w układzie nie wzrosła pomimo, że podniósł się parametr temperatury zadanej (wyliczanej na podstawie krzywej grzewczej). Salusy nic w tym przypadku nie zaburzają, ponieważ cały czas wysyłają informację o grzaniu do pieca. Aktualnie mam krzywą grzewczą 0.35 i temp dzienna na piecu ustawioną na 24. W pokojach mam 21,5 stopnie czyli prawie ok (temp. zadana na salusie 22) ale w jednym nie wyciągnie więcej niż 21. Zauważyłem też, że gdy wszystkie pętle są otwarte na obu rozdzielaczach (góra i dół) to przepływy na rotametrach mam dość słabe. Nie da się ustawić więcej niż 1 (zakres mam od 0 do 3). Układ zasila tylko pompa wewnętrzna pieca, która w trybie auto działa z obrotami15%. Ręcznie zmieniłem obroty na 100 % (parametr D.014) i na rotametrach mogę prawie osiągnąć przepływy w okolicy 3. przy zmniejszeniu obrotów do 70 % na rotametrach mogę osiągnąć przypływ 2 co jest chyba wystarczające i przepływy na pętlach ustawiłem po równo na 1, pętle przy oknach na 1,5. Będę obserwował jaki to przyniesie efekt. Pytanie w jakich warunkach powinienem ustawić przepływy ? Czy tak jak zrobiłem, gdy wszystkie pętle mam otwarte, czy też wszystkie pętle powinny być zamknięte a otwarta tylko ta na której aktualnie ustawiam przepływ ? Pytam bo zauważyłem że jak wszystkie są otwarte i ustawię przepływ 1 to gdy części pętli się pozamyka to na pozostałych przepływ rośnie z 1 do prawie 2 . Z drugiej jednak strony gdy ustawię na 1 jak wszystkie będą pozamykane (oprócz tej jednej) to jak się pootwierają pozostałe to ten przepływ pewnie spadnie w okolice 0, mam rację ? Tryb pracy pompy D.018 ma ustawione na eco, może powinienem ustawić na komfort ? PS. W salusie algorytm PWM mogę wyłączyć i wtedy sterownik pracuje na podstawie histerezy, więc efekt "pamięci oddawania ciepła" nie będzie występował. Salusy polecano mi ze względu na przegrzewanie nasłonecznionych pomieszczeń, gdy pracą podłogówki stteruje tylko jeden centralny sterownik.
  7. Prawie udało mi się ustabilizować działanie pieca i podłogówki, lecz jeszcze czasem dochodzi do sytuacji w których nie potrafię zrozumieć. Np. wczoraj na zewnątrz +2 stopnie i w pokojach mam 21 stopni zamiast ustawionych 22. Na piecu mam temp. wody w układzie co na 23.5 i krzywą 0,3. Z tych ustawień sterownik wyliczył sobie zadaną temp. wody do co na 34. Pomimo tego piec nagrzewał wodę do temp. 31. Temperatura zasilania była 31 a powrotu 30. Dlaczego więc piec nie dojrzał do 34 stopni wody ?
  8. Miałem dzisiaj rano dziwną sytuację. Na regulatorach pokojowych na noc do godziny 5 mam ustawione 21 stopni. Później 22. Obudziłem się o 7 w pokoju było 21 stopni i na sterowniku była informacja o grzaniu. Elektrozawór na rozdzielaczu otwarty ale rury chłodne i nie słychać aby płynęła w nich woda. Poszedłem do pieca a na nim aktualna temperatura wody 26 stopni ( przy zadanej 40 stopni na podstawie krzywej 0.4) i mrugająca klepsydra. Zgodnie z instrukcją ta klepsydra oznacza jakieś zabezpieczenie przed częstym uruchamianiem palnika. Zresetowalem piec i zaczął grzać. O co może chodzić ?
  9. Nie, na razie nie jest to problem i nie mam sprzęgła. Zastanawiałem się po prostu jak to działa . Ale tak jak podejrzewałem za to już odpowiadają pewnie algorytmy sterownika i kotła. Dzięki za informacje
  10. Jeśli chodzi problem z trybem automatycznym regulatorów pokojowych Salus to temat już nieaktualny. Pytanie mam jeszcze jedno. Na podstawie krzywej i temperatury zadanej i zewnętrznej piec ustawił temperaturę żądaną na 38 *C jednak podgrzewanie wody w układzie włączyło się dopiero gdy temperatura wody spadła do 26*C. Z czego to wynika ? Czy to piec sam decyduje kiedy rozpoczyna grzać czy też jakoś mogę ten zakres zmodyfikować ?
  11. Niestety przy tych ustawieniach nie dogrzewa mi pokoju nad garażem do 23 *C, zmieniłem wiec krzywą na 0.5 i jest ok. Jak w mrozy będzie za gorąco to wrócę do krzywej 0.4 i podniosę temperaturę zadaną na piecu. Wracam tylko jeszcze do pytania odnośnie regulatory salusa jak działa ten tryb auto gdy jest jeden regulator tygodniowy i reszta dobowa ? @dbx Jaką masz w tym momencie wartość w parametrze "Temp. zasil. Zadana" i "Temperatura maksym."? Może ma podgrzać do znacznie wyższej temperatury i dlatego taki duży płomień albo większa powierzchnia i więcej wody do podgrzania ? Tak tylko zgaduję
  12. Rozumiem że to dotyczy tylko trybu korekta i gdy mam na brak to temperatura wody zasilającej podlogowkę będzie w opisywanej sytuacji stała, czyli ograniczana do 35*C ? Ustawiłem parametry tak i zobaczę jaki będzie efekt :https://drive.google.com/file/d/1GZcsdjtzM04FYyafoqmoei0yTukaQqeG/view?usp=drivesdk Czy przy wylewce betonowej jest sens bawić się w ustawienia nocne, w sumie zanim temperatura podłogi się obniży to już trzeba będzie od nowa grzać. Macie jakieś doświadczenie w tym zakresie chodzi mi o aspekt ekonomiczny. To samo dotyczy się pieca, czy jest sens wyłączać CO czy lepiej żeby chodziło cały czas z taką samą temperaturą w nocy jak i w dzień ?
  13. Piec znajduje się w dolnej łazience, a parametry tak zostały ustawione przez instalatora. Zmienię korektę na brak w takim razie. Co do spalania to użytkuję podłogówkę dopiero parę dni więc jeszcze nie sprawdzałem zużycia gazu, natomiast w domu jest ciepło . Zastanawia mnie jeszcze parametr maksymalna temperatura, domyślam się, że jest to maksymalna temperatura wody grzewczej do jakiej może podgrzać piec w wyniku obliczeń z temperatury zewnętrznej, temperatury zadanej i krzywej ? Ile powinna ona wynosić, 40, 50 stopni ? Co do regulatorów pokojowych salusa to mam dwa rozdzielacze góra i dół i przy nich listwy sterujące salus. Regulator tygodniowy jest w salonie na dole, czyli dopięty do dolnej listwy. Na dole mam tylko jeden regulator dobowy i znajduje się on w wiatrołapie (żeby obniżyć w nim temperaturę). Na górze mam 3 pokoje i łazienkę, w każdym pokoju jest regulator dobowy. Mam problem taki, że gdy ustawie sobie zakresy temperatur na tym regulatorze tygodniowym na dole (dzień, noc), to pomimo, że wszystkie regulatory są w trybie auto, to tryb nocny na żadnym dobowym regulatorze nie jest włączany, tryb nocny włączany i wyłączany jest tylko na tym tygodniowym. Zastanawiam się czy przy takiej instalacji ten tygodniowy regulator powinien przestawiać tryb na sterowniku w wiatrołapie, czyli w ramach tej samej listwy, czy też może powinien zmieniać na regulatorach na górze czyli podpiętych do innej listwy w tej samej strefie. Odnośnie temperatury zadanej 28 stopni, to czy dobrze interpretuję przykład zmiany krzywej grzewczej ze strony 16 (punkt 8.6.15) instrukcji dla instalatora (https://www.vaillant.pl/downloads/instrukcje-instalacji/ii-700-4-0020200787-02-895999.pdf), z którego wynika, że przy krzywej 0.4 i temperaturze zadanej 28 stopni, przy temperaturze zewnętrznej 10 stopni na plusie temperatura wody w układzie powinna wynieść 70 stopni (przesunięcie krzywej do góry i w lewo). Czyli w efekcie temperatura wody w układzie będzie stała i zawsze równa temperaturze maksymalnej ustawionej na piecu, tj. 35 stopni (bo zawsze wyliczona temperatura będzie większa od maksymalnej i będzie zbijana do wartości maksymalnej) ?
  14. Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum więc prośba o wyrozumiałość Wracając do rzeczy to w szeregówce (projekt tutaj: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-klematisach-18-s-ver-2-me242378f26d73?gclid=Cj0KCQiA5dPuBRCrARIsAJL7oejTnAPYQzXP0rwY5GnXYBWVjv6eEAvINCPaiNEyB0ypR9VF_6OE6NQaAiSYEALw_wcB Mam zrobioną podłogówkę w całości budynku. Grzejniki są tylko w garażu i łazienkach zasilane wodą z podłogówki. Pytanie mam o optymalne wstępne nastawy temperatur, bo zdaję sobie sprawę, że idealnego uniwersalnego ustawienia dla wszystkich instalacji to raczej nie ma. Sterownik pogodowy podłączony jest bezpośrednio do pieca i w pomieszczeniach mam regulator temperatury VS35 i jeden tygodniowy VS30 (z czujnikami temperatury podłogi), przy rozdzielaczach listwy salus i elektrozawory salus. U siebie na piecu (w sterowniku multimatic) mam ustawione parametry: - temperatura dzienna grzania 28 stopni - temperatura nocna grzania 25 stopni w menu instalatora: - krzywa grzewcza 0.8 - temperatura maksymalna 35 - temperatura minimalna 25 - Korekta temp. pokoj. korakta Pytanie czy przy ogrzewaniu podłogowym to jest ok i w miarę ekonomicznie wyjdzie ? W pokojach mam ustawione 23 stopnie i taka temperatura jest osiągalna. Jak obniżyłem temperaturę dzienną do 23 czyli taką jaka chce mieć w pomieszczeniach to temperatura podłogi w łazienkach była chłodna (tam nie mam żadnego sterowania, zawór zawsze otwarty).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...