Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

maraswrona

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez maraswrona

  1. Witam wszystkich Mam pytanie dotyczące procedury wygrzewania. Czy podawane temperatury odnoszą się do czynnika grzewczego (temperatura na piecu) czy do docelowej temperatury samej podłogi? Mam wylewkę cementową. Robiona pod koniec marca więc już ładnie związała i wyschła. Wygrzewam bardzo prostym piecem elektrycznym (jeszcze nie mam gazu) który ma tylko kilka prostych ustawień - temperatura czynnika, histereza, moc itp. Mam w podłogówce na poszczególnych sekcjach zatopione sondy temperatury (mierzą temperaturę jastrychu) oraz dodatkowo na zasilaniu i powrocie pieca. I teraz tak. Na piecu obecnie mam 40 stopni. Na zasilaniu realnie wychodzi już tylko 38 (pewnie niedokładność pomiaru, albo mojego, albo pieca). Na podłodze osiągam w pomieszczeniach różnie, bo od 20 do 25 stopni, jedynie w łazience (najkrótsza pętla, najbliżej rozdzielacza) jest 30. Powrót ma temperaturę 24 (co w sumie odpowiada średniej temperaturze podłogi z wszystkich pomieszczeń). Temperaturę na piecu podnoszę o 2 stopnie codziennie. Czy ja mam grzać aż do uzyskania tych podręcznikowych 50 na piecu, czy na podłodze? Bo jeśli to drugie to już mnie to przeraża - jeśli na piecu mam 40, na podłodze z tego "zostaje" 25, to ile to będzie grzania żeby dobić do 40 Poradźcie.
  2. @Kaizen wielkie dzięki za informacje. Odnośnie hydroizolacji chyba się nie zrozumieliśmy. Jest tak jak mówisz. Folia przyjdzie u mnie dopiero na chudziak, obecnie instalacje (prąd, woda) mam bezpośrednio na betonie. Zatem i tak zapewne, tak jak piszesz, trzeba by to podnosić aby pokryć dobrze hydroizolacją. Chyba też nie ma co kombinować z dziwnymi materiałami i wpychać czegoś pod cwu. Trzeba te rurki po prostu poprowadzić jeszcze raz, tym razem odpowiednio wyżej.
  3. Dzięki za informację. Aerożel to np coś takiego? https://4insulation.pl/maty-aerozelowe Faktycznie cena wychodzi jakieś 3 razy wyżsa od aluthermo, a nawet ten nie jest tani Wiesz może jakie R ma taka mata? Producent podaje tylko współczynnik lambda (która jest jakieś 2 razy lepsza niż dla styropianu, albo alutermo), nie wiem jak to przeliczyć na opór cieplny aby ew. porównać z innymi materiałami. Co do PIR, możesz mnie nakierować co to takiego? Googlam ale skrót jest dość ogólny, nie chcę czytać przez pomyłkę o czymś zupełnie innym Jeśli miałbym podłożyć coś pod rury grubości właśnie 10mm, pasami szerokości 15cm, przynajmniej pod same trasy cwu z cyrkulacją, to musiałbym zainwestować ok 800zł w alutermo (co jak rozumiem odradzacie) albo 3 razy tyle za aerożel. Pytanie czy to się zwróci? Z tego co czytam straty na cyrkulacji potrafą być bardzo dotkliwe, niektórzy mówią o np 1m3 gazu na dobę (ok 700zł rocznie) inne pomiary które znalazłem podawały straty rzędu 50% ciepła (dla mojego domu szacunkowo to także ok 500zł). Nie wiem na ile wierzyć tym wyliczeniom. To czego nie rozumiem, to czemu w ogóle tak instalator zrobił. Czy to jest zgodne ze sztuką? U sąsiadów inni wykonawcy robili tak samo. Z tego co widzę jest to dość powszechna praktyka. Czy na pewno tak położona instalacja jest nie do zaakceptowania? Czy powinienem domagać się od wykonawcy poprawek? Mam już mętlik w głowie od tego tematu.
  4. Na wstępie dziękuję za odpowiedzi. Nie spodziewałem się że taki stary temat jeszcze odżyje Może po kolei: 1. Nie sądze że cokolwiek podziurawili. Takie kotwy mają ile, 3-4cm? Chudziaka jest 15cm. Poza tym o jakiej hydroizolacji mówisz? Chudziaka leje się na podsypkę z piasku. Hydroizolacja idzie dopiero na chudziaka, a pod styropian. Tak mam przynajmniej w projekcie. Natomiast prawdopodobnie budowlańcy u mnie jakąś folię na piasek dali, niestety nie było mnie przy tym więc nie jestem pewien. Ale nawet ewentualna perforacja tej folii, czym niby miałaby grozić? Dodam że nie tyle rury mam zakotwione co instalację elektryczną przede wszystkim (kable w peszlach) i to w wielu miejscach. Nigdzie nie wyszła żadna woda ani nic w tym stylu. 2. Rur nie bardzo mam jak podnieść. Tak jak wspomniałem instalacja krzyżuje się z elektryką - kable biegną nad rurami i "trzymają" je do podłogi. Rury kończą się przecież podejściami, które są już w ścianach zatynkowane. Musiałbym w zasadzie chyba całą instalację wodną zerwać i robić od nowa. Nie wiem czy jest jakiś sposób żeby rurki podnieść mniej inwazyjnym sposobem. Dlatego pomyślałem o tym alutermo. 3. Dzięki za linka do aprobaty. Faktycznie producent podaje że opór R=5,7 dotyczy sytuacji gdy z obu stron alutermo jest powietrze. W tej sytuacji oczywiście nie jestem w stanie tego zapewnić, alutermo będzie się chłodzić z jednej strony od betonu, z drugiej grzać nieco od rurek w otulinach. Mimo wszystko jednak nawet jeśli w takiej konfiguracji ma R~1 (wedle aprobaty), to i tak jest to tyle co 4cm styropianu - zgadza się? Zawsze to "coś", zważywszy że to tylko 1cm. Chyba to lepsze niż nic? Lepsze niż zostawienie sytuacji tak jak jest? 4. Co to jest PIR? Co ewentualnie innego mogę pod te rury podłożyć, lub czym je owinąć, albo obsypać aby lepiej zaizolować?
  5. Odgrzeję kotleta Instalator zrobił mi CWU z cyrkulacją bezpośrednio na podłogach (na parterze leżą na chudziaku a na piętrze na stropie). Otuliny dał jakieś takie standardowe, nie są wybitnie grube (nie mierzyłem) a miejscami np kolanka w ogóle nie zakryte. Zwracałem mu na to uwagę, w obawie o straty ciepła to mnie zbył standardowym "tak się robi". Jestem jeszcze przed wylewkami, na te rury ma przyjść styropian + ogrzewanie podłogowe i wylewka. Styropianu na parterze będzie 22cm, na piętrze 14cm. Przejrzałem prawie cały wątek i z tego co tu czytam nieprawidłowa izolacja może być poważnym problemem takiej instalacji, straty ciepła mogą być bardzo zuważalne. Pytanie co mogę jeszcze z tym zrobić? Instalacji nie chcę ruszać, rury są miejscami zakotwione do podłożna, w innych miejscach krzyżują się z już wykonaną instalacją elektryczną. Nie mogę ich podnieść, co najwyżej wsunąć pod nie coś cienkiego. Wpadłem na pewien pomysł jak montowali mi rolety. Aby zlikwidować mostek cieplny na linii nadproże-roleta instalatorzy izolują to miejsca materiałem o nazwie Aluthermo - jeśli wierzyć parametrom to 1cm listek tego ma parametry takie jak 20cm styro lub wełny (R= 5,7 m2K/W, λ = 0,040 W/m). To wymyśliłem że pod trasą CWU położę to alutermo. Instalacja i tak biegnie w warstwie ocieplenia, zakładam więc że na boki straty będą żadne, w górę będzie jak podałem 14-22cm styro, a pod spodem "tak jakby" 20cm styro. Ma to sens? Robił ktoś w ten sposób?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...