Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

slimakfoto

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    78
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Pompy ciepła

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Szczecin

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

slimakfoto's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

11

Reputacja

  1. Każdy producent posiada tabele doboru mocy pompy. Wynika z nich ze przyjmujemy punkt biwalentny powyżej którego pompa powinna wspomagac się z grzałka. W największe mrozy moc pompy powinna być liczona z grzałka i powinna pokrywać np 100 procent zapotrzebowania. Tylko wtedy możemy założyć ze resztę sezonu PC będzie pracować na odpowiednio dużym obciążeniu i prawidłowym cop. Jeżeli bierzemy pompę większa aby pracował bez grzałki musimy liczyć ze podczas większości sezonu będzie pracowała z mniejsza sprawnością. Te tabele można odszukać w internecie. Jeżeli nasza pompa jest za duża (wg producenta i doboru) wtedy trzeba pomyśleć o grzaniu w określonych godzinach bądź termostatem z wysoka krzywa ( z wszystkimi plusami i minusami) Nie zapomnijmy ze pompy dobiera się do pracy 35 stopni podczas mrozów i tak powinna być zestrojona reszta instalacji. Jeżeli dokładamy pętli żeby mieć jak najniższa tem zasilania musimy tez odpowiednio skorygować dobór pompy. Takie moje przemyślenia. W razie wątpliwości zawsze można napisać/zadzwonić do działu producenta.
  2. slimakfoto

    Panasonic Aquarea

    Niestety nie umiem odpowiedzieć ile Hz to ile obciążenia. Zdaje się ze liczby które podałeś mogą się pokrywać. U mnie raz miałem 115 Hz i pobór 2.4 kWh to był chyba Max . Pompa 5 kW Może ktoś podpowie. Co do wykresów https://www.google.pl/imgres?imgurl=https://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2012/07/Sprawno%25C5%259B%25C4%2587-a-cz%25C4%2599stotliwo%25C5%259B%25C4%2587-i-moc-zpr%25C4%2599%25C5%25BCarki.jpg&imgrefurl=https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/&tbnid=e3-DonupPzm9TM&vet=1&docid=jCkfZfY2uMXcvM&w=651&h=502&source=sh/x/im https://www.google.pl/imgres?imgurl=https://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2020/08/efektywnosc-pompy-ciepla-w-zaleznosci-od-obciazenia.png&imgrefurl=https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/dobor-mocy-pompy-ciepla-do-ogrzewania/&tbnid=GMf0VXadhEMfTM&vet=1&docid=OoS_2j6XG7uhcM&w=1600&h=1216&itg=1&source=sh/x/im
  3. slimakfoto

    Panasonic Aquarea

    Trochę informacji o sprawności można znaleść w internecie. Szczególnie interesujące są 2 wykresy . Można je wyszukać w Google. Raczej wszystkie wskazują, że sprężarka w pompach ciepła Max sprawności ma od 50-70 % obciążenia . Miałaby to potwierdzenie w sposobie doboru pomp ciepła - w szczytowym momencie powinna wspomagać się grzałka aby podczas większości sezonu miała lepsza sprawność - chodziła na wyższym obciążeniu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość poboru prądu w PC to sprężarka to pracując na najmniejszej modulacji reszta instalacji może pobierać drugie tyle prądu co obniża cop całej instalacji. Niestety nie ma takich wykresów dla sprezarki panasonica. Ale obserwując teraz jej prace widzę, że raczej pokrywa to się. I nie można do końca sugerować się odczytami poboru na sterowniku gdy Hz są koło 20. Im mniejsza modulacja tym większy błąd odczytu.
  4. slimakfoto

    Panasonic Aquarea

    Może komuś się przyda. Może bywalcy jeszcze coś podpowiedza. Po sprawdzeniu różnych ustawień w tej chwili w moim odczuciu ( przynajmniej u mnie ) najlepszą z najprostszych metod sterowania PC to wysoka krzywa np 15/30 -15/35 i termostat zewnetrzny w jednym miejscu w domu z mała histereza np 0,5 Mam salusa bezprzewodowego. Plusy - PC po włączeniu pracuje na wysokich obrotach potem modeluje ale nie schodzi nigdy nisko z Hz - co pozwala jej osiągnąć wyższa sprawność - nie przegrzewam domu i domowników - nie muszę zmieniać harmonogramu - oszczędniejsza praca - Defrost na wodzie z obiegu - gdy nie pracuje wyłącza pompki obiegowe - łatwo wysterowac droga i tania taryfę Minusy - szczególnie gdy cieplej na dworzu, temperatura w domu spada powoli i podłogi na koniec postoju PC już mogą być chłodniejsze - woda w obiegu się wychładza ale nigdy po włączeniu pompek na początku pracy nie spadła poniżej 16-16 ( monoblok) - koszt około 200 pln Jestem ciekaw waszych opinii. Pozdrawiam
  5. slimakfoto

    Panasonic Aquarea

    Witam Słowo bufor może być mylnie lub zamiennie stosowane. Bufor jako magazyn ciepła Bufor jako sprzęgło hydrauliczne Bufor jako powiększasz zwładu. Każdy może służyć do innych celów lub podobnych. Inaczej się podłącza . Jeden działa na wymienniku , inny podłączony do zasilania i powrotu lub tylko do powrotu. Trzeba więc określić co się opisuje:)
  6. Rozumiem ludzi którzy mają w domu 24 stopnie. W sumie stać ich i sami podejmują decyzje. Jednak warto zwrócić uwagę na że tak napisze - odpowiedzialność ekologiczna. To że mnie stać nie znaczy przecież że mądrze robię gdy zużywam wszystko dookoła. Taka postawa niestety jest dziś powszechna. Przyczynia się niestety do jeszcze większego zanieczyszczenia Ziemi. Warto czasami pomyśleć tez o innych i środowisku. Oczywiście w rozsądnym stopniu. Bez przesadyzmu w druga stronę. Nie mówię o wszystkich. Co do wysokich temperatur w domu. Radzę zapytać lekarza co na to powie. Dodatkowym problemem jest nie wietrzenie domów w których jest bardzo ciepło. Bo ciepło ucieka. Zaczynaja się następne problemy. CO2 - za duże i wilgoć. Czyli jak we wszystkim. Równowaga i umiar. Życzę Wam i sobie. Co do minimalnej temperatury w domu to jest zapewne jakaś norma. Zapewne tez ma jakieś uzasadnienie. I napewno nie jest to 10 stopni.
  7. Piękna tabelka. Oczywiście ją znam. Dlatego proponuje 18 stopni powietrze grzać bo mury będą miały około 17 stopni - początek komfortu na tabelce. Wtedy wystarczy lekko dogrzać powietrze na weekend i koszty będą rozsądne. Im te 2 temperatury są bliżej tym komfort lepszy. Nikomu nie polecam siedzieć koło ściany która ma 12 stopni. Co do klimatyzatorów. Jaki koszt wytworzenia 1 kWh gdy jest na minus. Nie korzystałem więc nie wiem. Koszt zbiornika i sterowania coś koło 6 k PLN plus podłogówka. Autor musi pomyśleć, policzyć koszt założenia i używania.
  8. Co do grzania w tanich godzinach zbiornika. Jest to dość opłacalne w twoim wypadku. 1. Zbiornik musiałby mieć zapewne około 1000- 2000 l - grzałki ok 10 kW 2. Podłogówkę plus proste sterowanie temperatura - możliwość podłączenia przez internet. 3. Kominkiem możesz grzać bufor i z niego na podłogę. 4. Niskie koszty założenia. 5 Koszt kWh ciepła około 0,30 PLN prądem Nie polecam jednak wychładzać domu poniżej 18 stopni. Stracisz komfort a koszty będą tylko troszkę niższe.
  9. Taj jak pisali poprzednicy Komfort cieplny zależy 1.temperatury powietrza 2.temperatury ścian i przedmiotów. Można przyjąć żeby komfortowo w domu było ściany powinny mieć minimum 18 stopni. Sprawdzonym rozwiązaniem jest wiec ciagle grzanie. Temperaturę nie obniżyłbym poniżej 18 stopni - nawet gdy cię nie ma. Przed przyjazdem dogrzewać do Ok 20-21. Koszty będą praktycznie podobne a komfort nieporównywalny. Nie wiem dlaczego odradzają podłogówkę . Ja polecam! Możesz wtedy zasilać ja np 20-25 stopni jak Cie nie ma. Niska tz to niskie koszty ogrzewania. Można podłączyć pompę ciepła, gaz, kocioł na prąd. Coś co jest bezobsługowe.
  10. slimakfoto

    Pompa czy gaz

    PC oczywiście dobrze dobrana oczywiście ogrzeje twój dom. Ozc powie Tobie jaka MOC pompy musisz mieć aby przy projektowej temperaturze utrzymać 20 stopni w domu. Niskotemperaturowe ogrzewanie - 1kWh ciepła to Gaz około 0,24 pln PC gruntowa w tanich taryfach Ok 0,06 pln , PC powietrze woda w tanich 0,10 pln , mieszana taryfa Ok 0,15 pln. Jeżeli dom zużyje 12000 kWh na CO to koszt Gaz - 2400 pln PC grunt - 720 PC pw - 1200 pln Odchodzi koszt abonamentu za gaz i tańsze jest wyprodukowanie cwu. Musisz sam przeliczyć. Dodatkowo możesz dokupić fv i sam produkować prąd ,
  11. slimakfoto

    Panasonic Aquarea

    Taktuje - włącza się i wyłącza. 1. Za mały zwlad wody/ odbiór ciepła 2. Za duża moc pompy ciepła 3. Za mała temperatura zasilania PC narażona na taktowanie w okresach cieplejszych szczególnie gdy przewymiarowana.
  12. slimakfoto

    Panasonic Aquarea

    Zależy jak Grzejesz. Jak na harmonogramu to zapewne tak wyjdzie. PC pracuje na dużej mocy. Spróbuj sobie na kilka dni wrzucić niska krzywa i grzej cały czas. Zobaczysz różnice. Co do grzania w tanich nie neguje ale ciężko mi uwierzyć ze przez 15 godzin dom utrzyma ta sama temperaturę. Niestety u mnie G12w nie ma okienka dziennego.
  13. slimakfoto

    Panasonic Aquarea

    6-7 kWh /dzień tylko Co. Jednak nie mam podlicznika. Spisane z głównego minus zwykle zużycie.
  14. slimakfoto

    Panasonic Aquarea

    U mnie chodzi non stop. Jak cieplej tylko się wyłącza. Niska krzywa. Jednak przechodzę na tania taryfę i może dodam w taniej na harmonogramie Od listopada chodzi już 1900 h Ale tylko 280 włączeń.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...