Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lukdz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez lukdz

  1. Dla jasności: Moc grzewcza agregatu spada przy niskich temperaturach, zapotrzebowanie rośnie, a moc grzałek jest stała. Dlatego przy niskich temperaturach przełączamy się na grzałki. Znalazłem coś takiego. Dane, które Tulisko przedstawił na ładnym wykresie, znajdują się na stronie 68.
  2. Ok, myślałem, że przy niskich temperaturach agregat działa razem z grzałkami. Rozumiem, że przy niskich temperaturach, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe, moc jednostki zewnętrznej nie ma znaczenia, bo i tak całość przełącza się na grzałki. Podpytam się instalatora "co miał na myśli". @Maciej Loret moc minimalną pochodzi z postu Tulisko, ale nie wiem skąd znalazł te informacje (przeszukałem sporo Internetu i nic nie znalazłem). Podpytam instalatora i samego Tulisko. PS. Z tego wykresu wynika, że jeśli instalator Panasonica ma rację tj. PC 5kW seri J wystarczy to Daikina 4kW też da radę (przy dowolnej temperaturze ma więcej mocy, nie wspominając o grzałkach 3 vs 9kW, chociaż wydaje mi się, że w Panasonicu muszę one działać razem z pompę przy nich temperaturach inaczej nie ma sensu się na nie przełączać nawet przy przy -20C). @plamiak widziałem twoje wykresy pompy ciepła, mógłbyś powiedzieć jak je z pompy wyciągnąłeś? Nie wygląda mi to na moduł internetowy od producenta.
  3. @Fugaz Właśnie nie wiem co myśleć o Daikinie (np. w środku jest pompa obiegowa grundfos, więc niby standardowa część w razie awarii), a z drugiej strony na forum pisali, że Panasonic tańszy w naprawie. Po spotkaniach wydaje mi się, że instalatorzy Daikina bardziej znają się na klimatyzacjach, a ci od Panasonica na pompach ciepła. @fachman19 Masz porównanie z Pansoniciem? @Maciej Loret Dziękuję za opinię. Masz taką opcję w menu (sterownik masz w wersji z dwoma pokrętłami)? Oglądałem kilka filmików i nic takiego nie znalazłem. Chyba instalator uważa, że 6+9 będzie mało, a 7,5+9 będzie ok. Spróbuje go popytać. Przyjrzałem się adapterowi sieciowemu Panasonica: aplikacja na telefon pada już przy próbie ustawienia harmonogramu, dodatkowo jest dostęp przez stronę internetową (niestety w przeciwieństwie do aplikacji, nie ma trybu demonstracyjnego, więc nie ma jak sprawdzić na ile ona działa). Sam adapter wydaje się ok: ma Wi-Fi i gniazdo ethernetowe (instalator zaleca użyć tego drugiego dla "pewnego połączenia"). Daikin ma sprawnie działającą aplikację (przynajmniej na Androidzie w trybie demonstracyjnym), sam adapter ma tylko łączność po kablu ethernetowym, ale bez termostatu pokojowego jest dość ograniczony.
  4. R32 jest wg. Google 2x tańszy od R410A, a ponieważ EU uważa ten drugi za "szkodliwy" to sądzę, że w przyszłości różnica będzie jeszcze większa. Cała instalacja (CWU+CO+pompa+podłogówka) to ok. 50 tys., a różnica w zależności od tego jaki agregat porównujemy to max 2 tys.). Zdecydowanie wolę dopłacić tyle do lepszej pompy (nie chcę podawać na korzyść której pompy, żeby nikogo nie sugerować). Podłogówka w obu przypadkach to Al-Pex. Wolę nierdzewny i gwarancję na 10 lat, woda w okolicy szybko zabija emaliowane. Dom ma 140m2 (drobny błąd w tej kalkulacji). Dom jest w budowanie i planuję wyłącznie podłogówkę. Rozumiem, że wyliczenia mogą nie uwzględniać wszystkiego, ale trochę dziwi mnie dlaczego: - instalator Daikina proponuje pompę 7,5kW i grzałki 9kW, bo przy pompie 6kW i grzałkach 9kW "mogę marznąć" - instalator Panasonica proponuje pompę 5kW i grzałki 3kW, a pompę 7kW nazywa "przewymiarowaną" -> (7,5+9) - (5+3) = 16,5 - 8 = 8,5 kW różnicy w ich "szacunkach"
  5. Stoję przed dylematem wyboru pompy ciepła. Po przejrzeniu ofert i kilku spotkaniach stoję przed dylematem: 1. DAIKIN Altherma III Bluevolution ERGA08DV (7,5 kW) + EHBX08D9W + EKHWS250D3V3 (zasobnik CWU z stali nierdzewnej 250 litrów) 2. Panasonic Aquarea High Performance SPLIT KIT-SDC05J3E5-SM (5 kW) + zasobnik CWU z stali nierdzewnej 200 litrów Chciałbym zainstalować jednostkę na czynnik R32 (nie wymagający rejestracji i tańszy przy naprawach), oraz osobny zbiornik (sądzę, że w przyszłości naprawy będą tańsze - wymieniamy tylko to co siadło). Kalkulacja zapotrzebowania W Daikinie bardziej podoba mi się panel sterowania. Mam wątpliwości, czy dobrana pompa nie jest za duża (np. wątek na forum Daikin Altherma 3 -8kw TAKTOWANIE) i czy nie powiniennem poprosić o słabszą wersję ERGA06DV o mocy 6 kW. Dodatkowo jednostka zewnętrzna ma o 3-6dBA niższy poziom mocy (w zależności od wersji 6-8kW). Instalację w kotłowni z rur miedzianych zagniatanych. Panasonic ma w komplecie SmartClouda, niestety całość działa tylko przez serwery Panasonica i jakoś nie wieżę, żeby one za 20 lat dalej działały. Firma oferująca tą pompę robi instalację w kotłowni z PP (zgrzewane plastikowe rury) i odrobinę mnie ta technologia nie przekonuje. Przy kilkuset złotych różnicy w cenie zależy mi na wyborze najlepszego rozwiązania, niestety nie potrafię ocenić która pompa byłaby lepsza.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...