
Zubr86
Użytkownicy-
Liczba zawartości
14 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez Zubr86
-
Instalacja w warsztacie, gniazdka oświetlenie
Zubr86 odpowiedział Zubr86 → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Ile może kosztować zatrudnienie elektryka do tych celów? -
Witam, trzy lata temu w pomieszczeniu gospodarczym z gniazdkiem i żarówką zrobiłem sobie warsztat stolarski, obecnie mam 2x2 świetlówki oraz 2x2 i 2x3 gniazdka 16A, przewody oświetleniowe mają 3x1,5mm2 a gniazdkowe 3x2,5mm2. Obecnie chcę osiągnąć 6x3 gniazdka natynkowe, hermetyczne 16A oraz 6x1 świetlówki 120 cm, włączane parami. A ponad to zastosować skrzynkę rozdzielczą z wyłącznikiem-różnicowo prądowym i wyłącznikami nadprądowymi. Z grubsza sobie wszystko przemyślałem, w skrzynce ma to wyglądać następująco: lampka sygnalizująca LED > wyłącznik izolacyjny 100A > wyłącznik różnicowoprądowy (o jakim prądzie znamionowym, nie wiem jeszcze) > wyłącznik nadprądowy B16 dla 3x3 gniazdka z jednej strony > wyłącznik nadprądowy B16 dla 3x3 gniazdek z drugiej strony oraz wyłącznik nadprądowy B10 dla oświetlenia. Oświetlenie ma zużywać 108 W, zaś maksymalna konfiguracja podłączonych urządzeń (na dziś nie osiągalna i raczej nie prawdopodobna) to 4300 W, do osiągnięcia na dziś około 3300 W w tym samym czasie i w jednym przewodzie i gniazdku. Problem mam taki że przeczytałem iż wyłącznik izolacyjny to nie wyłącznik główny do codziennego użytkowania, domyślam się że należałoby kupić jakiś wyłącznik, doprowadzić do niego przewód doprowadzony do budynku a następnie od niego przewód poprowadzić do skrzynki i umieszczonego w niej wyłącznika izolacyjnego. Celem tego przedsięwzięcia jest ułatwienie sobie codziennej pracy, mam w zwyczaju na koniec dnia odpinać od zasilania wszystkie urządzenia, zamiast robienia obchodu chciałbym mieć taki wyłącznik główny przy wejściu, wykonywać jeden ruch i nie martwić się że coś zostało podłączone do gniazdka. Podobna sytuacja jest nieco wcześniej idąc po przewodzie, w pomieszczeniu obok jest rozłącznik nadprądowy C32, który używaliśmy jako główny, aby dokonywać jakiś prac dalej. Wszyscy przeżyli, nie wiem kto i kiedy go tam umieścił ale w pierwszej kolejności trzeba byłoby to zmienić. No i zawsze jest dobrze porozmawiać, jako że tu nie mam po prostu z kim podyskutować. E: chciałem jeszcze zapytać czy świetlówki LED można połączyć szeregowo, czy też aby aby włączać je parami będę musiał do każdej pary dodać puszkę?
-
Witam, planuję ocieplić warsztat stolarski, warsztat mieści się w ponad 100 letnim budynku gospodarczym, jest wybudowany z kamienia, o grubości ścian 50 cm. Chcieliśmy użyć styropianu i położyć na niego siatkę ale przeczytałem że ściana z kamienia posiada jakąś swoją wilgoć i może się ta wilgoć gromadzić pomiędzy ścianą a styropianem (w warstwie kleju?) a przyznam że w pomieszczeniu jest ~80% wilgotności (50% przy paleniu w kozie, 90% latem w ulewne dni) ale nie ma ani przykrych zapachów (każdy kto wejdzie mówi że pachnie drewnem), ani nigdzie woda się nie skrapla, żadnego grzyba czy przebarwień. Czy istnieje ryzyko problemów? Do tego chciałem położyć styropian pod sufitem, sufit betonowy, zbrojony.
-
To na pewno, będzie projekt 2,8 m wystarczy (jakaś emotka tam wskoczyła przy zamykaniu nawiasu), obecnie mam 2,4 i jest prawie dobrze, mówię tu o wysokości użytkowej, od podłogi do stropu. Tu jest jeszcze jeden wątek, obecnie jedna ściana (krótsza) tego budynku stoi na granicy, będzie się trzeba odsunąć o 3 m i długość budynku skróci się o metr, ale patrząc na pożar w Nowej Białej to bardzo dobrze że nowy budynek oddaliłby się z 1 do 4 metrów od stodoły sąsiada.
-
Witam, zastanawiam się nad kupnem domu z działką, oprócz domu jednak na działce znajduje się dziwny twór, to niedokończony budynek mieszkalny z garażem i pom. gospodarczym. Mniej jednak chodzi aby mieć porządny warsztat. Problem polega na tym że w wzdłuż budynku przechodzą ściany, nie wiem czy to ściany nośne czy nie i nie interesuje mnie to ponieważ strop jest bardzo nisko, może 2,2 m (a do warsztatu chcę 2,, oraz schody. Oprócz tego jest jeszcze piętro. Jak rozumiem, do wyburzenia zadaszenia, piętra, stropu i schodów trzeba będzie zatrudnić firmę i zburzyć wszystko lub prawie wszystko. Czy po takim wyburzeniu istniejące fundamenty będą się nadawać do ponownego wznoszenia na nich ścian?
-
Witam Kończymy powoli przebudowę poddasza nieużytkowego w użytkowe, obecnie szlifuję widoczne elementy więźby dachowej, słupy, płatwie, miecze i jętki. Zacząłem od papieru 40, gdyż drewno rok temu przyszło prosto z tartaku, następnie użyję papieru 120, chcemy uzyskać efekt gładkiej ale nie idealnej powierzchni. Niektóre łączenia np. gdy płatew składa się z dwóch elementów zaszpachlowałem, moim zdaniem nie wyszło to super ale gorzej byłoby zostawiać te szpary, naturalnych pęknięć nie ruszamy. Moje pytani: czym wykończyć drewno, zabezpieczyć? Po głowie chodzi nam lakier, mogłoby to być coś co podkreśli słoje ale nie zmieni koloru drewna, tego byśmy nie chcieli, powierzchnia ma być naturalna, matowa.
-
Witam, mam stodołę podzieloną na trzy pomieszczenia z czego jedno z czterema ścianami jest zbudowane z kamienia i ma pewnie z 80 lub więcej lat, nad tą częścią jest strop betonowy. Pozostała cześć jest murowana i była postawiona około 15-20 lat temu. Wysokość całości to od 2,5 do 3 m, nad całością jest niewysoki dach dwuspadowy w kalenicy może mieć z 1,5 m. Jako że mamy działkę małą oraz w planach raz że wymianę eternitu a dwa położenie paneli fotowoltaicznych to chcielibyśmy pójść o wiele dalej... a mianowicie: zrównać całość do 3 m, położyć drewniany strop, dołożyć do tego 2-3 bloczki betonu komórkowego i zwieńczyć to dachem o nachyleniu 40 stopni. Celem jest uzyskanie około 80 m2 użytecznego poddasza o wszechstronnym przeznaczeniu (od rupieciarni, po mini-warsztacik albo (jak się pogryziemy ) to mieszkanie). Problem jest że nie wiemy na pewno jakie są tam fundamenty i czy możemy sobie pozwolić na ich większe obciążenie. Jakieś sugestie? Domyślam się że do takich zmian będziemy potrzebować pozwolenia i projektu, to bardzo dobrze bo nie chciałbym robić tego "na oko". Najpierw chciałbym wiedzieć czy gra jest warta zachodu, jak ocenić wytrzymałość fundamentów, kopać?
-
Witam, i jak potoczyły się wasze sprawy? Piszę ponieważ wpadła mi w oko działka dość duża, wystarczająca na moje/nasze potrzeby, w przepięknej okolicy na odludziu, wszędzie drzewa, skraj lasu, nieco dalej rzeka, po prostu raj! I finansowo, moglibyśmy ją mieć od ręki! Problem właśnie jest taki że działka jest rekreacyjna, ale wiemy że każda gmina ma swoje prawa w tym zakresie, działka jest na obszarze N2000. Tu również przeczytałem że są pewne warunki których spełnienie pozwoli na budowę domu, dom "naturalny, drewniany", dach dwuspadowy o kącie z pewnego zakresu, decyzja środowiskowa, będę nalegał na wizytę w gminie bo szkoda tą działkę zostawić bo ktoś powiedział na gębę że "batalie trzeba stoczyć", szczególnie ze po sąsiedzku, po tej samej stronie drogi, 100-150 m jest już postawiony dom który ma więcej niż 35m2. Marzyłoby się nam na tym postawić dom około 50-60 m2, bardzo dobrze gdyby był z drewna oraz garaż na dwa samochody (celem małego warsztatu stolarskiego), do tego pasieka Edycja, bardzo ważna: Czy można liczyć że decyzję środowiskową otrzyma się przed zakupem działki?
-
Witam, nasza obecna stodoła składa się z trzech osobnych pomieszczeń, w tym jeden z nich jest dość stary, budowany z grubych kamiennych ścian i położony niemal na granicy działek. Problem z nim jest taki że ściany ma grube (z 50 cm), wewnątrz jest dość wilgotno (80%) i w zasadzie nie da się tam zrobić ani okien ani drzwi bo jak próbowano ze 30-40 lat temu zrobić okno to się zaczęła ściana sypać i musiano górę okna podeprzeć blachą. Moje pytanie jest takie, czy w przypadku wyburzenia tej budowli będzie można postawić nową w tym samym miejscu, tzn. blisko granicy działek? Dodam że według map i zdjęć satelitarnych praktycznie każdy ma tak postawione budynki gospodarcze a 1/3 tych zabudowań ma tylną ścianę już na działce sąsiada. To jest dopiero taka myśl, ewentualne rozpoczęcie plac widziałbym za 5-10 lat, chciałbym zbudować jeden budynek o podstawie 16x7 m, ponownie trzy pomieszczenia ale wszystkie już ze sobą połączone szerokimi przejściami, z odpowiednimi fundamentami aby na pietrze było użytkowe poddasze.
-
Witam, wyszło że dach powinien się zawalić... a stoi od 1978. Będzie trzeba go wzmacniać, stare krokwie podeprzeć nowymi, deski 18 cm po bokach, nowa płatew, nowe słupy.
-
Nie mam kwalifikacji aby coś projektować w tak zaawansowanej matematyce Dostaliśmy plan, koncepcję od projektanta i wyliczenia obecnej konstrukcji dachu w sprawie zagospodarowania poddasza.
-
Witam Potrzebuję kilku zdań objaśnienia wartości, co to znaczy że nośność krowi jest przekroczona o 94,3%? Oraz, co to znaczy że przekroczono smukłość jętki?
-
Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie sprawy.
- 9 odpowiedzi
-
Witam, z rodzinną rozglądamy się za kupnem domu, poza kilkoma wyjątkami z górnego przedziału cenowego nie widzimy nic dla siebie ciekawego. W takiej sytuacji ciekawi mnie dom którego budowę zaczął ktoś inny, znalazłem ofertę domu 140m2, z tego co widać na zdjęciach na dachu położona jest dachówka, są rynny, z opisu wynika że została już zainstalowana kanalizacja i elektryka (dosłownie tyle zawiera opis). Zatem co zostaje do zrobienia, tynkowanie sufitów i ścian, układanie płytek (kuchnia, łazienka), układanie paneli, wyposażenie kuchni i łazienki, może zrobienie schodów (deski drewniane lub panele, barierka) Część z zadań mógłbym zrobić sam (malowałem, tynkowałem i kładłem płytki a panele są ponoć bardzo proste) Na jakie koszty się szykować związane z wykończeniem domu, nie chodzi mi o wysoki standard z drogimi kamieniami, średnia lub niska półka. Nie jestem budowlańcem, może z takiego opisu oferty domu wynika że brakuje czegoś czego nie widzę? Można się zmieścić do 40-50 tysięcy? Z zewnątrz dom nie jest otynkowany, nie jest ocieplony i taka myśl mi teraz przyszła, instalacji grzewczej, pieca pewnie tez nie ma, piec to pewnie dodatkowo 10-15 tys, instalacja i kupno kaloryferów od 5 tys w górę...
- 9 odpowiedzi