
tewu80
Użytkownicy-
Liczba zawartości
37 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez tewu80
-
Mam bufor bez wężownic
-
Cześć Eksperci. Mam pytanie odnośnie układu kocioł-bufor i grzania CWU w bojlerze. Hydraulik zrobił u mnie coś takiego (obrazek na moim dysku google - link poniżej, z jakichś powodów nie mogę dodać obrazu wprost). Czy to będzie poprawnie działać? Zasilanie bojlera w moim układzie jest poprowadzone wprost z kotła. Chodzi mi o umiejscowienie powrotu z bojlera (powrotu wężownicy grzejącej CWU w bojlerze) względem bufora i kotła. U mnie hydraulik podpiął powrót z bojlera do powrotu z instalacji, tuż przed wejściem do bufora. Z tego, co zauważyłem zazwyczaj umieszcza się ten powrót pomiędzy buforem a zaworem termostatycznym. Czy taki układ jak u mnie może powodować jakieś problemy? Mam zawór termostatyczny z wkładką 55 stopni. https://drive.google.com/file/d/1A9TA-iduixrbUtifoW0L0R6uuDPeqTNI/view?usp=sharing
-
Ok. To już coś. A czy ciśnienie 0.3 bara w instalacji jest ok?
-
A jakie powinno być ciśnienie w układzie? U mnie jest 0.2-0.3 bara przy temp około 20 stopni. Hydraulik twierdzi, że spadkowi ciśnienia nie da się zaradzić bo naczynie wzbiorcze jest za nisko (na strychu, jakieś 2 m powyżej grzejników). Czy podniesienie go o 1m coś da?
-
Czołem eksperci. Mam pytanie odnośnie naczynia wzbiorczego w układzie otwartym. Jaka powinna być jego wielkość? Np. jeśli mam bufor 1000l + kocioł, który ma pojemność wodną 100l + bojler 280l. Hydraulik założył mi 50l ale obawiam się, że to za mało, bo po kilku paleniach ciśnienie w instalacji ciągle spada.
-
Cześć. Poszukuję kogoś z Małopolski lub okolic, kto pomoże mi ogarnąć temat kotłowni z buforem i kotłem zasypowym. Czy możecie mi kogoś takiego polecić?
-
Cześć. Mam problem, z którym być może ktoś z Was się zetknął. Otóż chciałbym odczytywać temperaturę bufora w dwóch miejscach: na sterowniku i na wyswietlaczach lcd ulokowanych na kotle. Czy w ogóle technicznie jest możliwy odczyt czujnika w dwóch miejscach? Czujniki to kty-82-210 i pt1000.
-
Mam bufor bez kolanek. Jakie przepływy? Nie mam pojęcia - standardowa instalacja z systemie otwartym z kotłem na paliwo stałe, jeśli to coś pomoże.
-
Mam bufor bez wezownic
-
Sprawdziłem jakie są maksymalne obciążenia tego styropianu, który mam pod wylewką. To jest 2400 kg/m2, więc wygląda na to, że powinien wytrzymać. Tak a propos. Co dajecie zazwyczaj pod bufor, żeby go dobrze odizolować termicznie od podłoża? Czy to ma duże znaczenie?
-
U mnie niestety płytki już położone. Mam nadzieję, że styropian się nie podda... Zastanawiam się, czy jest jakiś sposób teraz, żeby rozłożyć obciążenia. Mam nadzieję, że nie skończy się na cięciu posadzki do chudziaka.
-
Witam. Mam pytanie do ekspertów. Zastanawiam się nad problemem trwałości podłoża, na które chcę dać bufor 1000 litrów. W kotłowni mam 10 cm styropianu + 8 cm wylewki do której dana jest siatka wzmacniająca (bodajże stalowa). Na to połozone są płytki. Czy wylewka moze mi popekac od obciazenia pelnym buforem (1200 kg z wodą)? Co sugerujecie podłożyć pod bufor aby ewentualnie rozłożyć obciążenie oraz dobrze odizolować go od podłoża? Myślałem na przykład o styropianie XPS. Być może ktos ma lepsze sugestie? Jeśli XPS, to jaką grubość sugerujecie? Bufor ma stalową podstawę w kształcie okręgu o średnicy 79 cm. I jeszcze jedno pytanie: odnośnie bezpieczeństwa. Czy są jakieś przepisy dotyczące bezpieczeństwa takiego bufora np. usytuowanie, odległości itp. Zastanawiałem się nad tym, bo bufor u mnie będzie stał w kotłowni, która również służy jako pomieszczenie przechodnie, przez które np. dzieciaki będą wychodzić na zewnątrz.
-
Pół na pół podłogówka i grzejniki. Mały bufor wymyśliłem z racji tego, że nie mogę wstawić do mojej kotłowni bufora większego niż 1000 litrów a mam wygospodarowane dodatkowe miejsce na bojler, który miał mieć pojemność 300 litrów.
-
Witam. Pytanie do ekspertów. Chcę zmontować taki oto układ w mojej kotłowni: kocioł na paliwa stałe + bufor z wezownica CWU i solarną 300-400 l + bufor bez wężownic 1000 l. Czy taki układ ma sens? Myślałem, żeby w pierwszej kolejności ładować z kotła mały bufor a później duży. Czy nie będzie problemu z połączeniem duży-mały bufor? Jak najbardziej optymalnie zrobić to połączenie? Zależy mi na tym, żeby w pierwszej kolejności grzać CWU, a później ogrzewanie.
-
Cześć. Czy to nadal aktualne? Napisałem prywatną wiadomość.
-
Adam - napisałem Ci prywatną wiadomość.
-
Czy ktoś Was stosuje bufor z zasilaniem z kotła gazowego? Będę miał bufor podłączony do kotła na paliwa stałe ale w perspektywie około 5 lat być może będę miał przyłącze gazowe. Jak przygotować bufor, żeby przejście z układu kocioł na paliwa stałe + bufor do układu kocioł gazowy + bufor + ewentualnie kominek było jak najtańsze? Czy da się to zrobić w miarę tanio?
-
A co sądzisz o tym: https://bojlersklep.pl/pl/p/Zbiornik-buforowy-akumulacyjny-Austria-PSM-1000-0w-bufor-bez-wezownic-WYSYLKA-POBRANIOWA-GRATIS/719 Może by kupić coś takiego i zlecić komuś dołożenie wężownicy CWU i solarnej według projektu Adama?
-
Dzięki. Niestety z jakiegoś powodu nie widzę grafiki na pierwszej stronie. Czy ktoś też tak ma?
-
Z tego, co widzę po rysunkach, to nie ma tam lejka, Nie bardzo wiem też, co to są kolanka hamburskie. Bufor wygląda tak: Specyfikacja: Czy to jest coś warte?
-
Witam. Czy ktoś tutaj użytkuje duży bufor ciepła (1000 litrów) z dodatkową wężownicą podłączoną do solarów? Czy sprawdza i opłaca się takie rozwiązanie? Co o nim myślicie? Solary będą w stanie choć trochę pomóc w ogrzewaniu domu (50/50 grzejniki i podłogówka)? Co myślicie też o rozwiązaniu: duży bufor (np. 1000 litrów) z wężownicą CWU + wężownica solarna. Czy takie coś zda egzamin? Czy lepiej zrobić osobny obieg do grzania CWU z bojlerem z wężownicą solarną, a może bojler ładowany z bufora? Obawiam się tutaj o to, że w układzie bufor z wężownicą CWU i wężownicą solarną - solary nie będą w stanie wystarczająco zagrzać wody w buforze, żeby móc korzystać z CWU. Co o tym myślicie? Na solary mam do dyspozycji dach o powierzchni około 20 m2.
-
Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy taki bufor grzeje mocno pomieszczenie? Kotłownie mam na parterze, pod sypialnią i taki rozgrzany bufor w lecie to może być jednak uciążliwy (grzanie CWU w lecie)...
-
Można wiedzieć jakiego kotła używasz? Chciałbym palić głównie drewnem ale, gdy z tym będzie problem, to chciałbym mieć również możliwość zapalić węglem. I dlatego skłaniam się w kierunku DSów.
-
Wykorzystałem dokładnie tą stronę do obliczeń Czyli wygląda na to, że powinno być ok. To do mnie przemawia ale mam jeszcze jeden problem. Planuję w przyszłości położyć na dach panele solarne albo fotowoltaiczne. Jeśli będę chciał je wykorzystać do grzania CWU, to w układzie bufora z wężownicą CWU będzie problem.
-
Policzyłem zapotrzebowanie na energię dla mojego domu i wyszło 11 kW na ogrzewanie + 4 kW na CWU. 70 kWh wystarczy więc na jakieś 5-6 godzin. Brałem to pod uwagę. Cenowo bufor bez wężownic + bojler i bufor z wężownicą CWU wychodzą bardzo podobnie. Pytanie właśnie o cenę dodatkowego osprzętu w przypadku opcji bufor bez wężownicy + bojler. Dochodzi jeszcze cena robocizny. No i wydaje mi się, że opcja grzania bojlera prądem w lecie jest bardzo dobra. Czy jest ktoś na forum, kto użytkuje bufor z wężownicą CWU? Jakie są mankamenty takiego systemu? Czy są jakieś mankamenty systemu bufor + osobny bojler, o których jeszcze nie wspomnieliśmy?