Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Marek-88

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Marek-88's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dziękuje za dobrą rade Rozumiem, że w dół lecimy od rozdzielacza (pompy ciepła, budynku) a następnie w połowie długości w górę ? O jakim spadku mowa ? orientacyjnie oczywiście. Z innej beczki.. jaki rury polecacie standardowe HDPE czy wzmacniana PE100-RC tzw. bezobsybkowe ?
  2. Może jestem w błędzie, ale żwir wymieszany z gliną, stosunkowo mocno wilgotny powinien mieć dobre parametry zarówno jeśli chodzi o przewodnictwo temperaturowe, jak i regenerację gruntu (w przypadku ułożenia rur w gruncie rodzimym). Przy rozstawie 1,2 m dość sporo powiększa się obszar samego wymiennika, wstępnie zakładałem 0,6m, ale miejsce jako tako jest, koparkę mam własną więc same prace wykopowe nie są dla mnie kosztem. Jeśli pomysł okaże się nietrafiony cała praca na marne a tego bym nie chciał..
  3. Dziękuje za szybką odpowiedź, Grunt rodzimy to generalnie żwir wymieszany z gliną (jest to dawne koryto całkiem sporej rzeki) w niższych partiach a dokładnie u sąsiadów i w całej okolicy na ich poziomie jest tendencja do zalewania piwnic przy długotrwałych opadach, są niżej w stosunku do mojej działki o jakieś 2-2,5m (już po niwelacji gruntu do poziomu, czyli z nasypem). PC będzie miała funkcję chłodzenia budynku, będzie to sprzyjać regeneracji gruntu. Grunt nasypowy to zasadniczo celina wymieszana z kamieniami, ale na pewno w obrębie rur wysypalibyśmy warstwę wierzchnią, której jest sporo w nadmiarze. Również spotkałem się z opinią, że optymalnie to 1,2-1,5 m głębokości, nie wiem jednak jak się do tego odnieść w takiej sytuacji.
  4. Witam. Mam wątpliwości co do poprawności planowanych prac związanych z kolektorem poziomym glikolowym pod PC NIBE F1145 10kW, pompę wytypowano pod projekt domu: Dom w przebiśniegach 8 G2 -> https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-przebisniegach-2-g2-m3292375eb41b0?gclid=EAIaIQobChMI7vLrpMyH5wIVROWaCh2_hwUoEAAYASAAEgJqnvD_BwE Dla pompy przewidziane są trzy sekcje wymiennika poziomego DN40, każdy o długości 180m (będzie układany meandrycznie nie w spirale). Wątpliwości pojawiają się na samym początku.. Na fragmencie działki gdzie będzie kolektor, musimy wykonać nasyp na około 2 - 2,5m wysokości. Pytanie, czy kolektor tego typu może zostać wykonany na gruncie nasypowym, czy powinien jednak zdecydowanie znajdować się w gruncie rodzimym. Będę wdzięczny za opinie i uwagi. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...