Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Matahari89

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

O Matahari89

  • Urodziny 09.05.1999

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Matahari89's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Z tego co udało mi się do tej pory ustalić to w sezonie letnim solary są dużo bardziej wydajne jeśli chodzi o grzanie wody. Tak naprawdę to jeśli chodzi o cały rok gania to same solary się chyba nie sprawdą. Więc najlepiej by chyba było pompa ciepła i pv + być może solary i to połączone razem.
  2. No tak tylko pompa którą ty używasz ma zakres pracy pewnie nawet poniżej -20C, a taka do cwu -7C i np. w tym tekście jest "średnie COP pompy ciepła w okresie jej pracy: 3" które według autara wynosi 50% dni w roku, więc jest to zastanawiające jak jest liczone to COP, bo można wyciądnąć np. średnią temperaturę roczną dla polski np. załóżmy 8C i według niej wyliczyć i w takim wypadku przy podłączeniu z zewnątrz będą dni w których nie pracuje i nie przynosi oszczędności, ale czy będzie to aż 50% to nie wydaje mi się.
  3. Hej, nie spodziewałem się tylu odpowiedzi tak szybko. Dzięki za podpowiedzi, zarówno kalkulator jak i wzór pomocne. Oczywiście wyliczenia dla grzałki to najprościej obliczyć bo mamy twarde dane a z tymi kolektorami i pompom ciepła będzie już znaczenie trudniej. Zastanawiam się czy w tym wypadku czyli bojlerów z pompą ciepła ten arkusz się sprawdza ponieważ jak szukałem informacji na ten temat to według danych z tej strony https://www.instalator.pl/2019/02/pompa-ciepla-czy-kolektory-sloneczne-galmet/ taka pompa podłączona zewnętrznie pracuje tylko 50% dni w roku, i przez to pół roku to użycie idzie z grzałki co znacznie obniża jej opłacalność , więc te wyniki są bardo rozbieżne. Efektywność energetyczna podgrzewania wody 151% co oznacza ten parametr? - taki jest przy bojlerze z pc gelmet 200l a COP 3,49.
  4. Witam, chce zrobić takie porównanie które w które źródło energii do grzania cwu najbardziej opłaca się zainwestować. Założenia są takie że codziennie przez cały rok zużywamy 200l cwu o temperaturze 50C W roku mamy 365 dni x 200l = 73 000l I teraz chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów potrafi obliczyć ile energii elektrycznej (kW) jest potrzebne by zagrzać 73000l wody z temperatury 8C do 50C używając do tego zwykłej grzałki elektrycznej? Następnie ile energii (kW) zużyje do tego celu zbiornik z pompą ciepła? Mając te dane porównamy koszty inwestycji w zwykły zbiornik z grzałką + fotowoltaika vs zbiornik z pc vs kolektory np. po 5 latach co przyniesie większe oszczędności.
  5. Zaciekawił mnie twój opis. Tam jest DIY to sam montowałeś czy jeszcze jakieś własne przeróbki lub patenty? Kolektor słoneczny + wymiennik basenowy możesz coś więcej o tym napisać lub dać link jeśli już był taki temat?
  6. 1020kWh x 0,62gr taki jest obecnie średni koszt prądu w Polsce to rocznie wychodzi 632,40zł a jeśli zakładamy że grzanie pompą jest 3 razy tańsze to wychodzi nam koszt 210,80zł czyli oszczędzamy rocznie 421,6zł więc po 5 latach mamy 2108zł oszczędności. Więc wszystko zależy od zużycia wody, pamiętajmy też że zwykły bojler z grzałką to też koszt więc jak ktoś nie ma żadnego to trzeba to też wziąć pod uwagę w obliczeniach.
  7. Też tak czytam i się zastanawiam czy to na pewno ten wątek w który wszedłem
  8. No tak tylko ciekawe w jakiej cenie zainstalował ten trackier - być może gdyby przeznaczył te sumę na większą ilość paneli miałby lepsze uzyski niż z trackierem.
  9. Zainstaluj lepiej do 10 kWp wydasz mniej na instytucje i nie tracisz dodatkowo tych 10% za przesył. Albo na gruncie jak jest gdzie
  10. Tych instalacji powstaje bardzo dużo i myślę że mają po prostu dużo pracy ze sprawdzaniem tych wszystkich wniosków.
  11. Może tu dowiesz się czegoś więcej ? https://globenergia.pl/moj-prad-wiemy-dlaczego-nfos-odrzuca-wnioski/ Ale najlepiej zadzwonić i się zapytać o co chodzi
  12. Nie da się ocenić czy piec jest oszczędny bez podania konkretnego modelu i sprawdzeniu jego specyfikacji, może być to zwykły piec gazowy firmy Viessmann lub kondensacyjny który odzyskuje ciepło ze spalin co sprawia że jest około 30% wydajniejszy od tego zwykłego. Być może problem tkwi w ociepleniu, 10cm styropianu to nie dużo a cegła też słabo izoluje.
  13. Od dość dawna obserwuje ten kanał, jak dla mnie to bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy w porównaniu oferowanych na rynku pomp ciepła. Z technicznego punktu ciekawe czy by stworzyć taką przejściówkę to trzeba kupić wraz z klimatyzatorem całą jednostkę wewnętrzną czy istnieje możliwość dokupienia samego modułu sterującego i pilota?
  14. Zajrzałem do tego wątku zdania są podzielone, są również pozytywne opinie. Jeśli ktoś zna dokładniejszą darmową stronę do takich obliczeń to proszę się nią podzielić
×
×
  • Dodaj nową pozycję...