Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Matahari89

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Matahari89

  1. Z tego co udało mi się do tej pory ustalić to w sezonie letnim solary są dużo bardziej wydajne jeśli chodzi o grzanie wody. Tak naprawdę to jeśli chodzi o cały rok gania to same solary się chyba nie sprawdą. Więc najlepiej by chyba było pompa ciepła i pv + być może solary i to połączone razem.
  2. No tak tylko pompa którą ty używasz ma zakres pracy pewnie nawet poniżej -20C, a taka do cwu -7C i np. w tym tekście jest "średnie COP pompy ciepła w okresie jej pracy: 3" które według autara wynosi 50% dni w roku, więc jest to zastanawiające jak jest liczone to COP, bo można wyciądnąć np. średnią temperaturę roczną dla polski np. załóżmy 8C i według niej wyliczyć i w takim wypadku przy podłączeniu z zewnątrz będą dni w których nie pracuje i nie przynosi oszczędności, ale czy będzie to aż 50% to nie wydaje mi się.
  3. Hej, nie spodziewałem się tylu odpowiedzi tak szybko. Dzięki za podpowiedzi, zarówno kalkulator jak i wzór pomocne. Oczywiście wyliczenia dla grzałki to najprościej obliczyć bo mamy twarde dane a z tymi kolektorami i pompom ciepła będzie już znaczenie trudniej. Zastanawiam się czy w tym wypadku czyli bojlerów z pompą ciepła ten arkusz się sprawdza ponieważ jak szukałem informacji na ten temat to według danych z tej strony https://www.instalator.pl/2019/02/pompa-ciepla-czy-kolektory-sloneczne-galmet/ taka pompa podłączona zewnętrznie pracuje tylko 50% dni w roku, i przez to pół roku to użycie idzie z grzałki co znacznie obniża jej opłacalność , więc te wyniki są bardo rozbieżne. Efektywność energetyczna podgrzewania wody 151% co oznacza ten parametr? - taki jest przy bojlerze z pc gelmet 200l a COP 3,49.
  4. Witam, chce zrobić takie porównanie które w które źródło energii do grzania cwu najbardziej opłaca się zainwestować. Założenia są takie że codziennie przez cały rok zużywamy 200l cwu o temperaturze 50C W roku mamy 365 dni x 200l = 73 000l I teraz chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów potrafi obliczyć ile energii elektrycznej (kW) jest potrzebne by zagrzać 73000l wody z temperatury 8C do 50C używając do tego zwykłej grzałki elektrycznej? Następnie ile energii (kW) zużyje do tego celu zbiornik z pompą ciepła? Mając te dane porównamy koszty inwestycji w zwykły zbiornik z grzałką + fotowoltaika vs zbiornik z pc vs kolektory np. po 5 latach co przyniesie większe oszczędności.
  5. Zaciekawił mnie twój opis. Tam jest DIY to sam montowałeś czy jeszcze jakieś własne przeróbki lub patenty? Kolektor słoneczny + wymiennik basenowy możesz coś więcej o tym napisać lub dać link jeśli już był taki temat?
  6. 1020kWh x 0,62gr taki jest obecnie średni koszt prądu w Polsce to rocznie wychodzi 632,40zł a jeśli zakładamy że grzanie pompą jest 3 razy tańsze to wychodzi nam koszt 210,80zł czyli oszczędzamy rocznie 421,6zł więc po 5 latach mamy 2108zł oszczędności. Więc wszystko zależy od zużycia wody, pamiętajmy też że zwykły bojler z grzałką to też koszt więc jak ktoś nie ma żadnego to trzeba to też wziąć pod uwagę w obliczeniach.
  7. Też tak czytam i się zastanawiam czy to na pewno ten wątek w który wszedłem
  8. No tak tylko ciekawe w jakiej cenie zainstalował ten trackier - być może gdyby przeznaczył te sumę na większą ilość paneli miałby lepsze uzyski niż z trackierem.
  9. Zainstaluj lepiej do 10 kWp wydasz mniej na instytucje i nie tracisz dodatkowo tych 10% za przesył. Albo na gruncie jak jest gdzie
  10. Tych instalacji powstaje bardzo dużo i myślę że mają po prostu dużo pracy ze sprawdzaniem tych wszystkich wniosków.
  11. Może tu dowiesz się czegoś więcej ? https://globenergia.pl/moj-prad-wiemy-dlaczego-nfos-odrzuca-wnioski/ Ale najlepiej zadzwonić i się zapytać o co chodzi
  12. Nie da się ocenić czy piec jest oszczędny bez podania konkretnego modelu i sprawdzeniu jego specyfikacji, może być to zwykły piec gazowy firmy Viessmann lub kondensacyjny który odzyskuje ciepło ze spalin co sprawia że jest około 30% wydajniejszy od tego zwykłego. Być może problem tkwi w ociepleniu, 10cm styropianu to nie dużo a cegła też słabo izoluje.
  13. Od dość dawna obserwuje ten kanał, jak dla mnie to bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy w porównaniu oferowanych na rynku pomp ciepła. Z technicznego punktu ciekawe czy by stworzyć taką przejściówkę to trzeba kupić wraz z klimatyzatorem całą jednostkę wewnętrzną czy istnieje możliwość dokupienia samego modułu sterującego i pilota?
  14. Zajrzałem do tego wątku zdania są podzielone, są również pozytywne opinie. Jeśli ktoś zna dokładniejszą darmową stronę do takich obliczeń to proszę się nią podzielić
  15. Ja mogę polecić usługi firmy [sPAM] z Rzeszowa która działa już od 2009 roku co pozwala szacować że będzie działać długo i w razie czego świadczyć usługę serwisu i gwarancji
  16. Warto też rozważyć elektryczne maty grzewcze. Jest to aktualnie jedno z efektywniejszych i najtańszych rozwiązań cieplarnianych. Proszę poczytać http://bit.ly/2GYZJsZ
  17. Ja bym proponował wejść na stronę https://cieplowlasciwie.pl/ i obliczyć dokładnie zapotrzebowanie na ciepło i energię potrzebną do ogrzania wody, na końcu otrzymamy wyniki kosztów przy różnych rodzajach ogrzewania i w tym pompa ciepła i jaka do tego jest potrzebna moc instalacji PV.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...