Miesięcznik Murator ONLINE

Jump to content

karolinawarzycha

Members
  • Posts

    154
  • Joined

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

karolinawarzycha's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

  • Conversation Starter Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

18

Reputation

  1. W jakich warunkach testowych wykonuje się próbę szczelności instalacji wodnych (hydraulika) za pomocą sprężonego powietrza? U mnie instalator sprawdził szczelność w taki sposób: kompresorem nabił powietrza do obiegów (woda i obiegi grzewcze) i przez 1h na ciśnieniu 4 bara żaden z obiegów nie wykazał spadku ciśnienia. Jego zdaniem instalacja jest szczelna. Drugi instalator stwierdził, że próba powinna trwać minimum 3h na ciśnieniu 6 barów. Dopuszczalny spadek to 0,1 bara na instalacji. Z kolei "majster" z hurtowni wod-kan powiedział, żeby nabić instalację powietrzem na tydzień i jeśli nie spadnie poniżej 2 barów to jest ok, bo docelowo jak będzie woda to ona i tak ma większą gęstość niż powietrze, więc nie ma co przesadzać. Według niego tak czy inaczej przez 1h czy 3h to nie ma możliwości nic stwierdzić, czy jest szczelnie czy nie. Poradzi ktoś? Czy w ogóle jest dopuszczalny jakikolwiek spadek ciśnienia w instalacji nabitej powietrzem?
  2. Po montażu zewnętrznych rolet okiennych zostało mi sporo izolatora ALUTHERMO, który według deklaracji producenta ma właściwości izolacyjne lepsze od tradycyjnego styropianu. Czy jest dozwolone podłożenie ALUTHERMO pod rurami od ciepłej wody użytkowej na chudziaku? Paski ALUTHERMO były rozłożone jak podkład pod tam gdzie biegną rury z wodą użytkową, reszta posadzki tradycyjnie byłaby pokryta styropianem podłogowym. Wciśnięcie pod rury od ciepłej wody styropianu w rozsądnej grubości będzie u mnie bardzo kłopotliwe. Prośba o poradę czy to ma sens i czy w ogóle wolno ALUTHERMO tak stosować.
  3. To w takim razie nie rozumiem, czemu ALUTHERMO stosuje się też jako materiał do ocieplania poddaszy użytkowych, jako zamiennik do wełny mineralnej. Cz to szwindel marketingowy? Sama nawet znalazłam taką ulotkę na płocie posesji, ale nie dzwoniłam.
  4. Mi to bardziej chodzi o to, że ALUTHERMO zostało po montażu rolet i zastanawiam się czy to nie było lepsze rozwiązanie niż styropian, skoro i tam nie mam co z tym zrobić. Sęk w tym czy wolno to pokładać jako izolację pod rury od ciepłej wody czy nie. Tego chciałabym się dowiedzieć.
  5. A można podkładać do rury CWU np. ALUTHERMO zamiast 10 cm EPS? Ponoć jest to bardzo dobry materiał izolacyjny, tyle że nie wiem czy to jest dozwolone.
  6. Bardzo ciekawa wypowiedź, w sumie wyjaśniłeś mi jedno z bardziej intrygujących mnie zagadnień o papie i styropianie. Dzięki!
  7. Dokładnie tak. Tak zrozumiałam wizję elektryka i tak rozkłada kable. Chyba niestety czeka mnie wertowanie instrukcji. Po cichu liczyłam, że może na podstawie wypowiedzi z forum muratora zbiorę od użytkowników pomp ciepła takie zestawienie, która pompa jakiego kabla sterowniczego używa do "gadania". Sądzę, że obecnie jest to jakoś ustandardyzowane przez producentów elektroniki.
  8. Dzięki za odpowiedź. A w split,cie Panasonica po jakim kablu sterowniczym jednostki ze sobą gadają?
  9. Nieźle, to nie będę go martwić w takim wypadku. Może tak być, ale ta żółta folia to według jego tłumaczenia miała też oddzielić papę od styropianu, żeby się doszło do rozpuszczania styropianu. Ja też spotkałam się z taką opinią od budowlańców, że na papę nie można kłaść bezpośrednio styropianu, tylko folia pierw jako podkładka. Czy to realne zagrożenie, to nie wiem. U mnie na budowie przez cały rok leżały listki białego styropianu na ścinkach papy z posypką i styropian nie wszedł w reakcję.
  10. Rozumiem, tylko ile żył jest wymagane jako minimum? Z tego co mi wyjaśnił elektryk, póki co zrobił tak: - do zasilania jednostki zewnętrznej poza budynkiem wyprowadził kabel prądowy 5-cio żyłowy (5x2,5mm2) - do zasilania jednostki wewnętrznej w budynku jest doprowadzony z rozdzielnicy elektrycznej kabel prądowy 5-cio żyłowy (5x2,5mm2) - NIE MA jeszcze żadnego kabla sterowniczego między jednostkami, więc jednostka wewnętrzna nie ma jak "gadać" do jednostki zewnętrznej Pytanie elektryka: po jakim kablu sterowniczym mają "gadać" ze sobą jednostki? Poradzi ktoś?
  11. Dzięki za odpowiedź, dużo mi się wyjaśniło. A wracając teraz do chudziaka na parterze: W projekcie budowlanym mam podane, że na chudziaku ma być położona folia (2 warstwy) i na to styropian posadzkowy. Sęk w tym, że nie jest wskazane o jakiego typu folie chodzi. W lokalnym składzie budowlanym sprzedawca polecił mi produkt jak poniżej i rekomendował zakupić folię o grubości 0,3 mm, bo jest elastyczniejsza. https://conkret.com.pl/conkret-products/folia-budowlana-conbud/ Czy taka folia się nadaje do rozłożenia na chudziaku jako warstwa hydroizolacyjna? Pytanie jest stąd, że sąsiad jako hydroizolacje miał zgrzaną papę z posypką do chudziaka, na to jakaś żółtą folię (chyba paroizolacyjną) i dopiero styropian posadzkowy. Zdziwiło mnie to, bo u mnie jest tylko folia (2 warstwy). Czy ja też mam dawać żółtą folię pod styropian posadzkowy na parterze?
  12. Jakie kable sterownicze należy wyprowadzić do jednostki zewnętrznej (na zewnątrz budynku), żeby możliwa była komunikacja z jednostką wewnętrzną? Elektryk rozkłada instalacje, ale nie ma doświadczenia z pompami. Zasugerował, że w peszlu może wyprowadzić czarną skrętkę żelowaną 4x2x0,5mm2. Ale dla pewności może dołożyć też: przewód linka 3x0,75mm2 i wtedy instalator pompy sobie wybierze. Obu kabli wyjdzie po 10m z resztek, które mi zostały, więc wydatek dla mnie żaden. Tyle, że nie wiem czy to załatwi sprawę. Dzwoniłam do dwóch instalatorów, ale na odczep mówili: to zależy od modelu pompy ciepła i nie wskazywali konkretnego kabla. Poradzi ktoś?
  13. Co do wylewki to zmieści się ona w moim budżecie kosztów, a goły styropian niestety łatwo niszczeje przy chodzeniu. Poszłabym to rozwiązanie. Wracają co meritum, czy w takim razie prosić majstrów o podłożenie folii paroizolacyjnej pod ten styropian jako podkład (skoro nie zaszkodzi) czy też folię mają rozłożyć pod przyszłą wylewkę betonową? Nie bardzo załapałam.
  14. Dzięki za odpowiedź. Pytałam, bo w którymś z wątków przeczytałam, że jak jest duża różnica temperatur między pomieszczeniami, to w punkcie rosy może wytrącić się wilgoć z powietrza. Czyli: wilgotne powietrze z ciepłych pomieszczeń dolnych, paruje do góry i na zimnym poddaszu się skrapla pod styropianem (gdy tam zaistnieje punkt rosy). Folia pod styropianem tę wilgoć niby miałaby zatrzymać. Tyle zrozumiałam z wypowiedzi, któregoś z forumowiczów. Co do punktu rosy się zgadzam, tak działa to zjawisko, co widać jak np. woda wytrąca się na zimnej butelce po wyjęcie z lodówki. Ale czy owy argument ma zastosowanie do budynku to mi trudno ocenić. Na pewno brzmi naukowo. Mam kolejne pytanie. Majstry wyskoczyli z ciekawym pomysłem, żeby w tym nieogrzewanym pomieszczeniu zrobić też wylewkę cementową i wtedy będzie stryszek na stare pudła. Pomysł mi się wstępnie spodobał. Czy w takim miejscu trzeba pod wylewkę cementową dawać folię budowlaną czy można mieszankę z miksokreta rozlać bezpośrednio na ten styropian podłogowy co mi majstry rozkładają?
  15. Na stropie oprócz części mieszkalnej mam kawałek poddasza nieużytkowego pod skośnym dachem. Po prostu wnęka pod skosem jest na tyle niska, że trzeba było to miejsce wykluczyć z użytkowania. [ATTACH=CONFIG]469235[/ATTACH] To nieużytkowe poddasze jest nieogrzewane i znajduje się bezpośrednio nad fragmentem kotłowni i garażem. Jako, że jest tam goły strop trzeba to pomieszczenie zaizolować, żeby ciepło z garażu i kotłowni nie uciekało przez ten strop. Czy w takim nieogrzewanym pomieszczeniu trzeba dawać folię pod styropian podłogowy? Majstry od elewacji radzą położyć sam styropian eps100 bez folii podkładowej, bo według ich logiki: 1. Podłoga w poddaszu nieużytkowym jest de facto przedłużeniem elewacji, więc tak jak na fasadę nie kładzie się folii tak tutaj też nie powinno jej być. 2. Budynek nie będzie oddychał. 2. Na stropie nie kładzie się folii pod styropian, tylko na chudziaku się tak robi. Czy takie rozumowanie ma sens?
×
×
  • Create New...