Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Markus1719517054

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Markus1719517054

  1. Czy ten tekst stał się normą to nie mam pojęcia, bo jakoś nigdy nie wchodziłem w takie zagadnienia, ale ten 2002 rok mi się rzucił w oczy Zwłaszcza, że akurat budynek jest niewiele młodszy. Takie podejście jest słuszne - patrz mój przypadek, niestety przewód mam trochę za cienki Gdyby nie przeróbki kuchni to aż tak wiele do zmiany bym nie miał.
  2. Dogadane, będzie, jak wyżej. Obwód płyty bez różnicówki trójfazowej, dodatkowe dwa obwody dla piekarnika, jeden "pod płytą", drugi w innym miejscu. Może koncepcja się zmieni i nie trzeba będzie nic przerabiać, a sama płyta może też kiedyś będzie trójfazowa (80cm, 5 pól, >11kW). Mikrofala, zmywarka, lodówka na oddzielnych obwodach. Kasy na to pójdzie, ale to nie inwestycja na rok czy dwa. Robota chyba może startować.
  3. Będzie 11kW przyłączeniowej.To da 3x20A. 4600W na każdą fazę, czyli 13.8kW. To musi wystarczyć. Spodobał mi się fragment: "Uzależnienie przekrojów przewodów od tego, czy budynek jest zgazyfikowany, czy też nie jest w zasadzie równoznaczne ze zmuszeniem mieszkańców budynków zgazyfikowanych do wyłącznego korzystania z kuchenek gazowych, a w niektórych budynkach również do stosowania gazowych podgrzewaczy wody. Instalacja elektryczna powinna być tak zaprojektowana, aby mieszkańcy budynku zgazyfikowanego mogli zainstalować już w chwili zasiedlania kuchenki elektryczne lub dokonać w przyszłości zamiany kuchenki gazowej na elektryczną bez konieczności wymiany instalacji" Rzeczywistość swoje.
  4. Rozumiem. Szukam piekarnika bez wtyczki, tak będzie uniwersalnie. Z drugiej strony płyta i piekarnik to dwa oddzielne urządzenia i nie wiem, czy nie powinny być na dwóch obwodach pomimo, że nawet ten jeden obwód trójfazowy by wystarczył...
  5. Nie ja jestem elektrykiem. Ja tylko mogę zaproponować, aby tak zrobiono, jak wyczytałem. Na razie widzę, że to jednak chyba elektryka będę musiał zmienić. Normy do przeczytania ot tak w necie nie znajdę. Jeżeli piekarnik i płyta będą podłączone na stałe (a tak zakładam, że piekarnik też), to jak rozumiem wystarczą trzy różnicówki, każda na fazę, a piekarnik i płyta na obwodzie trójfazowym bez różnicówki w razie czego też ujdzie i będzie to zgodne z normami (jak w słupku to nawet, jak na stałe, to obwód będzie objęty różnicówką)?
  6. Obwód oświetleniowy mam jeden na całe mieszkanie, więc będzie musiał być pod wysokoczułą różnicówką. ---- Czyli zaproponować różnicówkę jednofazową na każdą z trzech faz i oddzielną trójfazową na płytę?
  7. Jeżeli tak, to nie mam się czym martwić. Przynajmniej z pozoru (płyta + piekarnik to niby prawie 12kW, ale nikt raczej nie będzie z tego tak korzystał).
  8. Kolejny raz się przekonuję, że zawsze warto zapytać. Z piekarnikiem w takim razie jeszcze zobaczę, jak będzie. Być może wejdzie w słupek, więc z dala od płyty, a to nowy obwód. EATON IS-63 3P Co do ogranicznika przepięć to przeczytam, co podesłałeś i spróbuję się dowiedzieć u elektryka w spółdzielni, jak to wygląda.
  9. Drodzy, zmieniam instalację na trójfazową i mam pytanie, czy wyposażenie rodzielnicy, które mi zaproponowano jest OK. Na samym wejściu rozłącznik całego mieszkania, dalej różnicówka trójfazowa, a za nią wyłączniki nadprądowe na każdy obwód + wyłącznik nadprądowy trójfazowy na kuchnię elektryczną. Czy coś więcej potrzeba, czy może zaproponować jakieś zmiany?
  10. Remontu jako takiego nie robię, tylko kuchnia. Już samo przejście na 3 fazy będzie kosztowało łącznie ok. 3000 zł, jak nie lepiej, więc wolę uniknąć wymiany przewodu + remontu klatki schodowej.
  11. Właśnie jest zamurowany w ścianie. Muszę w takim razie zorientować się, jaki będzie koszt wymiany. Jakby przechodził od razu do pionu, to by problemu większego nie było.
  12. Wielożyłowy, okrągły: YDY 5X4,0mm2 długości łącznej (licznik-mieszkanie) ca. 3m (nie więcej)
  13. Dziękuję dobry człowieku. Jak się gotuje, to raczej nic więcej się robi, a bałagan po gotowaniu ogarnia się później Rozumiem, że bez wymiany przewodu do mieszkania nie da się otrzymać 3x25A?
  14. Panowie, czy moc przyłączeniowa 11kW (3x20A) będzie wystarczająca dla mieszkania? Na dzień dzisiejszy jest to 1 faza i zabezpieczenie 20A, ale na wiosnę będę zmieniał kuchnię i chciał odejść od gazu. Ogrzewanie i CWU miejskie. Płyta + piekarnik do tej pory na gaz. Teraz będą na prąd. Upatrzona płyta ma moc przyłączeniową 8,3kW, piekarnik ok. 3.65kW. Ograniczeniem jest WLZ do mieszkania (5x4mm2 Cu), bo zastanawiałbym się nad 3x25A, ale nie wiem, czy ten przewód wytrzyma.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...