
stachujones
Użytkownicy-
Liczba zawartości
20 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
stachujones's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Cześć. Myślę nad instalacją kotła gazowego w istniejącej starej(lata 90) instalacji z prostym kotłem zasypowym bez żadnej automatyki(w tym brak wentylatora) Istniejąca instalacja pierwotnie działała w układzie grawitacyjnym. Po wymianie zasobnika CWU w układzie poziomym nad kotłem na pionowy na posadzce została jedynie dołożona pompa obiegowa("1") i zawór kulowy("2"). Czy można teraz do tego układu wpiąć kocioł gazowy tak jak myślę i pokazałem na schemacie? Założenie jest takie aby w kotle zasypowym palić w sumie przez miesiąc w ciągu roku w czasie najniższych temperatur drewnem(mam za darmo z wycinki drzewek, mam dostęp do palet i odpadów z warsztatu stolarskiego). W czasie pracy pompy w kotle gazowym pompa zamknie obieg w nieużywanym kotle zasypowym zaworem kulowym aby nie było tam strat ciepła. Ogrzewanie kotłem zasypowym działałoby na zasadzie grawitacyjnej. Obecnie wyłączając pompkę obiegową ("1") poza CWU tak to działa. Wówczas należałoby wyłączyć kocioł gazowy aby zawór kulowy mógł się otworzyć umożliwiając obieg grawitacyjny. Czy jest możliwość zasterowania pracą kotła gazowego na zasadzie: Jeśli czujnik temperatury(np na wylocie spalin) wykryje rozpalenie kotła zasypowego to wyłącza się kocioł gazowy? Stary kocioł zasypowy ma już 15 lat i w przypadku jego awarii przejdę całkowicie na ogrzewanie gazowe dlatego nie chciałbym mocno inwestować w dostosowanie instalacji do dwóch źródeł ciepła. Poza tym jak pisałem nie zamierzam palić już w nim regularnie.
-
PC to jednak duża inwestycja, mając gaz na działce chyba najrozsądniej będzie przy tym pozostać. Zamiast murować komin wypuścić rurę przez przepust systemowy nad dach. Dołożyć do tego klimę w salonie na pory przejściowe. Będzie rekuperacja, rozumiem że to zdoła w jakimś stopniu rozprowadzić ciepło z salonu w porze przejściowej?
-
Cześć, w planach dom 105m2 parterowy bez poddasza użytkowego, bez garażu. 3 sypialnie + dzienny. Planuję 20cm styropianu. Ogrzewanie tego multisplitem vs gazem(gaz na działce). Co sądzicie o multisplicie? Czy taki klimatyzator słychać w sypialni w czasie pracy? Czy oszczędności z takiego rozwiązania wezmą w łeb uwzględniając CWU dla 3 osób, którą trzeba będzie przygotować w 1 taryfie? Myślałem jeszcze o wodnej podłogówce + kotle elektrycznym 2 drugiej taryfie bez zasobnika. Byłbym gotów na wahania temp 19 do 24 stopni. Pytanie tylko czy to wystarczy, czy temp do 2 taryfy nie spadnie niżej.
-
Jestem na etapie wyboru projektu. Raczej będzie to: https://www.extradom.pl/projekt-domu-tryton-WOE1077?utm_source=google&utm_medium=cpc&device=c&campaignid=12242148894&gclid=CjwKCAjwjJmIBhA4EiwAQdCbxvrNUpa9XLjMDKwA5x6_358Cl0Sq3ZeB-JNiQsdDum0kWDqTpFuWTBoCpW4QAvD_BwE z niewielkimi zmianami - zmniejszenie kotłowni, wnęki przy wejściu więc powierzchnia do ogrzania minimalnie się zwiększy. Na jaki rodzaj ogrzewania w takim przypadku lepiej będzie postawić? PC czy gaz ziemny. Załóżmy, że nie PV nie będą. Komin nawet w przypadku PC byłby wybudowany. Mam gaz ziemny na działce kilka m od budynku. Dom będzie budowany w okolicy Nowego Sącza a więc zimy są tu sroższe. Koszt wykonania przyłącza gazu przez gazownię, podłączenia budynku, droższy projekt, instalacje wewnątrz czy koszt tego może być porównywalny z zakupem i instalacją PC?
-
Ocena projektu dom z poddaszem
stachujones odpowiedział stachujones → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
Nie przeglądałem projektów parterówek bo nie brałem ich jak dotąd pod uwagę. Z tym, że: - Jednak parterówka to o wiele większa powierzchnia zabudowy a więc koszt większy? - w parterówce pokoje dzieci po ok 10m2 więc to jedynie sypialnia, miejsca nie za wiele w porównaniu do dwóch pokojów na poddaszu jakie udałoby się zrobić w tym domu. Wyjdzie pewnie ok 20m2 plus garderoba po podłodze jeśli nie będzie WC na poddaszu nad czym jeszcze się zastanawiam - Koszt ogrzewanie parterówki pewnie też większy - Jeśli parterówka z poddaszem nieużytkowym to jedynie dach kopertowy, bo dwuspadowy wygląda tragicznie. Kopertówka to znów największy koszt. - Lokalizacja to południe kraju okolice Nowego Sącz, góry, opady śniegu o wiele większe od choćby nawet Krakowa i reszty kraju - tutaj był przewidziany dach 45st - Wiata na samochody musiałaby być wolnostojąca - rozwiązanie przy budynku o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze. - Trzeba się też liczyć z tym, że w moim terenie fundamenty ze względu na poziom przemarzania są projektowane na 1,2m więc w to też kasa wchodzi. Ogólnie parterówki w naszej okolicy są w mniejszości. -
Co sądzicie o tym projekcie? https://www.extradom.pl/projekt-domu-sambor-bobo-murowana-beton-komorkowy-KRD2510?utm_source=google&utm_medium=cpc&device=c&matchtype=b&adposition=&campaignid=1409221180&gclid=CjwKCAjw8cCGBhB6EiwAgORey3L_OFiT0qpQwTUWKyNn0-iKH2X-KQvMtGTmrP34dcOkM5xFlEM7eBoCzkUQAvD_BwE strony świata https://ibb.co/wYfzsQJ Z tym, że: na parterze - architekt, tak przynajmniej mówi, będzie rysował projekt od zera na bazie tego więc nie ma problemu zmian - Wjazd do działki mam prostopadle do ściany lewej(kotłownia) i tutaj byłaby wiata 2 stanowiskowa przylepiona do ściany, wjazd pod wiatę widziałbym nie od wejścia ale do ściany prawej. Jak to będzie wyglądać w praktyce? - likwiduję okno na łóżkiem w małym pokoju i pod schodami - likwiduję wejście z zewnątrz do kotłowni - łazienkę poszerzam kosztem kotłowni aby weszła wanna z prysznicem i szybą - robię schody w salonie nad TV poszerzając salon zamiast klatki schodowej - poszerzam sypialnię kosztem zlikwidowanej klatki schodowej czyli wejście do sypialni i parter wyglądałby tak https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-miniaturka-n-ver-2-m8721f6e69aa75 Czy wejście do sypialni pod skosem stanowi jakiś problem wykonawczy i w użytkowaniu? - Komina w salonie nie będzie. na poddaszu - robię 2 duże pokoje z garderobą pod skosem - likwiduje wszystkie okna dachowe - Balkon do likwidacji Ogólnie jak widzicie te zmiany w planie a szczególnie schody w salonie, 2 pokoje na górze. W takich pokojach już jakoś można się normalnie rozgościć. Sypialnia na dole na starość. Czy można jeszcze coś brać pod uwagę / zmienić aby budowa była możliwie jak najtańsza. Jeszcze zastanawiam się, czy przy takich niewielkich wymaganiach co do domu taniej byłoby wybudować parterówkę z poddaszem nieużytkowym. Powierzchnia zabudowy większa, no i mówi się, że dom o zwartej bryle z poddaszem użytkowym jest o wiele łatwiej ogrzać. Parterówka z 3 sypialniami, jedną łazienką. Tylko w takim przypadku wiata musiała by być już wolnostojąca
-
Strony świata naniesione. Piwnica to jednak znaczny koszt. Skarpa 1,5 do 1,7m to znaczy różnica terenu płaskiego od poziomu drogi. Dom niestety pod poziomem drogi. Dosyć ciężko znaleźć dom z tarasem, który nie jest po przeciwnej stronie od wejścia. W opcji 2 byłby to dom https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-11-n-m4fd9ebdc9209e?gclid=CjwKCAjwn6GGBhADEiwAruUcKmqYRbiiUCz4Gkopx52npgoKwTS7RnYWwFajhwhGGGJ1qIkU3hjgvBoCQX0QAvD_BwE lub podobny.
-
Witam, Mam prośbę o spojrzenie bardziej od mojego estetycznym zmysłem na zagospodarowanie nietypowej działki. Mam nadzieję, że rysunek pozwoli sobie wyobrazić układ działki. Jest to teren zniwelowany pod poziomem drogi. Droga lokalna do jednego domu. Zjazd od północy od tej drogi do działki. Na południe teren się wypłaszcza i po jeszcze delikatnym zniwelowaniu terenu powstanie ogród. Na zachód jest spadek terenu do potoku i widok na teren więc tam fajnie by było mieć taras choć byłby ona na nasypie. W przyszłości droga będzie odgrodzona szpalerem tui, ale to tak czy inaczej droga gruntowa do jednego budynku. Jestem na etapie wyboru projektu budynku. Planuje mały dom bez garażu. Tak czy inaczej musimy mieć 2 samochody. Garaż 2 stanowiskowy to jednak zbyt duży wydatek, tak czy inaczej musiałaby stanąć wiata, więc zamiast garażu będzie wiata 2 stanowiskowa. Jak podejść do układu budynku na działce? Jestem raczej za opcją pierwszą - na lewo. Budynek wejściem od drogi ale pod jej poziomem ok 5m od spodu skarpy. Wiata przyklejona do ściany budynku bez okien ale wjazd do wiaty nietypowo bo nie od ściany z wejściem do budynku. Z tym, że tutaj budynek byłby w połowie w nasypie, choć tak czy inaczej ławy znalazłyby się już w gruncie rodzimym - 1,2m ppt bo to na południu Polski. Najwyżej część ziemi ze środka budynku trzeba by było wymienić. Opcja 2 to wejście do budynku od strony zjazdu i wiata wolnostojąca. Opcja 3 to wiata z wjazdem od strony skarpy przy budynku opcja1 opcja2 opcja3
-
Zawsze myślałem, że najtańsze w budowie są jednak domy z poddaszem użytkowym bo największy wpływ na cenę ma powierzchnia zabudowy. Przykład ok 90m2 użytkowej https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-2-t-m52d8f2ba8997f https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kostrzewach-4-m1bb23c8d1cf2e Skąd w takim razie tutaj taka różnica w wycenie SSZ? Do tego 2 pokoje na parterze, które mogłyby być na poddaszu o około 8m2 mniejsze w parterówce(użytkowej nie licząc po podłodze). Z tym, że jak dla mnie jeśli parterówka bez poddasza to jedynie z dachem kopertowym, z dwuspadowym wygląda tragicznie. Ciężki wybór, bo jak pomyślę, że dzieci na poddaszu mogłyby mieć w pokojach i miejsce na łóżko, biurko, TV, wypoczynek i pewnie jeszcze jakaś mini siłownia. Te ok 16m2 użytkowej(nie rozplanowałem komunikacji na poddaszu więc nie wiem dokładnie) to kawal pokoju w porównaniu do 10m2 po podłodze w parterówce. Plus jeszcze pewniej taki dom z poddaszem łatwiej ogrzać ciepłem z parteru.
-
Ok, proszę o opinie o poniższym projekcie: https://projekty.muratordom.pl/projekt_Sluszny-wybor-wariant-II,11804,0,0.htm Z założeniem wykończenia od razu dwóch pokoi na poddaszu i ewentualnie poszerzeniem sypialni o 0,5m kosztem salonu
-
Dzięki za zainteresowanie. Planuję właśnie jakiś mały ekonomiczny domek. Pokój na poddaszu miałby być w przyszłości pewnie dla drugiego dziecka. Wystarczyłoby z nadmiarem 15m2 użytkowej. Na parterze sypialnie mają po ok 12m2 Czyli nie da się tego teraz mniej więcej określić(stwierdzić jest to możliwe albo nie)wiedząc, że dom będzie miał wymiary 10x10? Dobierając jakiś sensowny kąt i wiedząc, że nie byłoby jednak ściany kolankowej. Strop - planowałem raczej zalewany. Głównie moje wymagania co do domu to jak najprościej, najtaniej, przynajmniej jedna sypialnia na parterze, jedna łazienka na cały dom na parterze, 3 sypialnie, schody jak najtaniej i aby zabierały jak najmniej miejsca(gdzieś przewinął mi się projekt z kotłownią częściowo pod schodami). Dlatego właśnie myślałem o schodach loftowych w salonie / hallu. Stąd właśnie myśl o parterówce z poddaszem do aranżacji na jeden pokój. Na lata kiedy mieszkam na dole ocieplam wełną strop, potem przy aranżacji poddasza przekładam tą wełnę między krokwie resztę uzupełniam pianką.
-
Czy dach kopertowy można zaplanować tak aby nie było potrzeby podpierania go na słupkach? Zastanawiam się nad małą parterówką z dwiema sypialniami na dole ale z możliwością urządzenia jeszcze jednego większego pokoju na poddaszu po jakimś czasie. Kopertowy choć droższy pozwala na zlecenie domu w stanie SSO i wstawienie okien a potem jestem już w stanie do wprowadzki wszystko(no może poza wylewkami) zrobić sam z poradnikami albo z niewielką pomocą.
-
Muszę gdzieś mieszkać, nie znam się na budowlance, mam uzbrojoną działkę i odłożone 300tys zł. Podpisuje umowę na dom szkieletowy parterowy 90m2 z pompą ciepła i za kilka miesięcy jest gotowy. Biorę kredyt na kostkę brukową, utwardzenie dojazdu, sprzęt, meble, glazura, drzwi, malowanie tak aby się wprowadzić. Co może pójść nie tak? Dlaczego miałbym budować tradycyjny dom. Czy ewentualne pęknięcia na łączeniach płyt są bezproblemowo usuwane w ramach gwarancji? Powiedzmy, że na przekazaniu domu dziecku mi nie zależy, wolę wolne środki inwestować i przekazać pieniądze na mieszkanie / dom.
-
Parterówka czy dom z poddaszem
stachujones odpowiedział stachujones → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
A jak się mieszka w domu szkieletowym? Za 280tys jest: Nadzór kierownika budowy nad całością prac Wykonanie fundamentu z wylewką Wykonanie konstrukcji szkieletowej domu wraz z więźbą dachową Wykonanie komina dymnego Pokrycie dachu blachodachówką wraz z okuciem Montaż systemu rynnowego Wykonanie elewacji zewnętrznej styropianem 10cm wraz z położeniem tynku akrylowego Wykonanie systemu wentylacyjnego Wykonanie systemu grzewczego wraz z montażem kotła c.o. oraz grzejników (oferta nie obejmuje zakupu pieca )- Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej Wykonanie instalacji elektrycznej Wykonanie ocieplenia ścian wełną 15cm od środka oraz położenia płyt gipsowo-kartonowych wraz z ich szpachlowaniem Ocieplenie Stropu wełną 25 cm Montaż stolarki okiennej w pakiecie 3szybowym –kolor okien w standardzie biały(za dopłatą inny kolor) Montaż stolarki drzwiowej zewnętrznej spełniajacej normy „Czyste powietrze” Wykonanie wylewki zbrojonej wraz z ociepleniem styropianowym pod panele i płytki Wykonanie komina okładziną blacha T8 Belki kwadratowe w tynku akrylowym Plan budynku taki o jakim piszę czyli 3 sypialnie, salon z kuchnią(co ważne kuchnia we wnęce), 1 łazienka. Co prawda dach dwuspadowy ale z lukarną nad wejściem nie wygląda źle. Pow. użytkowa 86m2. Czyli rozumiem, że podpisuję umowę robię adaptację u architekta, w kilka mc stawiają, odbieram, kupuję wyposażenie i wchodzę. Osobiście nie wierzę w domy wielopokoleniowe w obecnych czasach. Już wolałbym wolne środki inwestować, i zamiast domu przekazać dziecku na mieszkanie. -
Potrzebuje projekt domku wg założeń: 1. Powierzchnia minimum taka aby się w nim dobrze mieszkało 2. Jak najtańsza budowa 3. Żadnych udziwnień w konstrukcji 4. Salon z kuchnią, 1 łazienka, sypialnia, 2 pokoje 5. Bez garażu, bez podpiwniczenia. 6. Ważna kwestia fundamentu bo gleba gliniasta, rozpytując się po budowach wszędzie po prostu leją ławę razem ze ścianą wiec wchodzi dużo betonu i zbrojenia. 7. Ogrzewanie gazem lub PC jeszcze nie wiem i najchętniej nie robiłbym komina, który też kosztuje 8 Ważna sprawa też aby było jak najmniej problemów przy budowie takiego domu bo być może zmówię do budowy starej daty wujków i sam im pomogę. Musieliby to ogarnąć. Chcę też uniknąć konieczności wielu decyzji na budowie. Nie jestem budowlańcem. Dopiero czytam o kosztach, uczę się i chyba będę się jednak skłaniał ku zleceniu budowy z materiałem(SSZ), podpisaniu umowy a sam skupię się na pracy zawodowej. Elektrykę, hydraulikę, tynki, elewacja ogarnę już własną pracą lub z pomocą. Mam działkę i 250tys oszczędności które za rok kiedy zacznę budowę się jeszcze zwiększą i chciałbym dobrać max 100tys kredytu na 10 lat. Wprowadzić się do łazienki, salonu i sypialni. Pokoje otynkować, wstawić drzwi a resztę jak dziecko(którego jeszcze nie ma ) kończyć gdy będzie gotowe na własny pokój. I teraz pytanie w co lepiej iść: A. Parterówka z dachem kopertowym(droższy) z poddaszem nieużytkowym, stropem nienośnym(jakim?) chyba drewnianym gdzie sam sobie go ocieplę, zabuduję regipsy. Dach dwuspadowy w takim układzie odpada bo to okropnie wygląda(jak barak). Tutaj jednak jest niewykorzystana powierzchnia pod dachem i większy koszt fundamentów ale brak zalewanego zbrojonego stropu, schodów. B. Dom z poddaszem użytkowym ale z zalewanymi stropami(pewnie drożej ale już nie trzeba regipsować skosów, ocieplać co już jest chyba bardziej skomplikowane niż w parterówce), dach dwuspadowy bez lukarn, z balkonami francuskimi. Ogólnie taki dom gorzej wygląda i mały pokój ze skosem to też kiepska sprawa, ciężko o projekt z łazienką na dole i trzema pokojami u góry ale powinien być tańszy ze względu na tańszy dach i fundamenty oraz podobno łatwiej ogrzać ze względu na zwartą bryłę. Na pewno wielu było przed takim wyborem. Jakby ktoś miał pod ręką propozycję projektu, bardzo proszę o podesłanie.