Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bozg

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

O bozg

  • Urodziny 11 Czerwca

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Szczytno
  • Kod pocztowy
    12-100
  • Województwo
    warmińsko-mazurskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

bozg's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Kolego niezabitowski jeśli można prosić t wrzuć schema na forum.
  2. Zasobnik do pompy ciepła nowy i tak muszę mieć, ponieważ w aktualnym wężownice mają za małą powierzchnię grzewczą. I problem polega na tym jak wykorzystać istniejącą instalacje kolektorów. Bo wziąć i wyrzucić to łatwa sprawa tylko szkoda jeśli jest w pełni sprawna. Ponadto - o czym wspomniałem - PC ma służyć również do c.o. i dokładnie grzałki do istniejącego zasobnika to dodatkowe zużycie prądu w okresie zimowym.
  3. Witam Dzięki Kaizen za odpowiedź. Problem w tym, że ta sama pompa ciepła stanowić ma źródło c.o. Opcja najpierw zasobnik pompy a potem kolektorów chyba nie jest do końca dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w okresie gdy kolektory nie pracują. Przy dłuższym nie używaniu wody jej temperatura w zasobniku kolektorów obniżała by się stopniowo, co przy założeniu, że ten zbiornik ma 300 l dostalibyśmy duży zapas zimnej wody zanim ciepła woda z zasobnika pompy została by przepompowana. Chyba, że w okresach gdy kolektory nie działają należało by ominąć ten zasobnik. Wierzę w to co przedstawiłeś w tabelach dotyczących COP. Jednak w okresie letnim temperatura t2 (zasobnika kolektorów to około 60 st.) czyli jeżeli to woda zostanie przepompowana do zasobnika pompy to pompa nie powinna podgrzać wody, czyli nie powinna się włączać. Natomiast w okresie gdy kolektory nie pracują na wejście zasobnika pompy podawana jest woda o temperaturze zasilania układu. Ponadto czy przy takiej analizie nie należy uwzględniać czasu działania pompy na zużycie energii elektrycznej. Przy wyższej temperaturze zasilania czas potrzebny do podgrzania je do żądanej temperatury będzie niższy niż przy niższej temperaturze zasilania. Tym samym faktyczny koszt zużycie prądu może być niższy niż wynikający z parametru COP. Podobnie jak z czajnikiem wody, w którym koszt zagrzania wody do 100 st będzie niższy wtedy gdy temperatura początkowa będzie wynosić 50 st a nie 10 st. Uważa, że te rozważania są ważne zwłaszcza dla tych którzy mają już kolektory ciepła a chcą wejść w pompy ciepła. Jak na razie żaden przedstawiciel od pomp ciepła nie zaproponował innego rozwiązania jak likwidacja kolektorów, z którymi nie wiadomo co zrobić. Chyba, że ktoś ma duży basen.
  4. Witam Jestem na etapie wyboru pompy ciepła, dlatego zwracam się zagadnieniem jak w temacie. Posiadam od wielu lat kolektory słoneczne i zastanawiam się nad ich wykorzystaniem we współpracy z pompą ciepła. Wiem, że są zasobniki które posiadają dodatkową wężownicę. Tylko, że dodatkowa wężownica zmniejsza powierzchnię wężownicy pompy ciepła a ponadto co zrobić a istniejąca instalacją solarną. Wymyśliłem połączenie zasobnika pompy ciepła i zasobnika kolektorów w układzie szeregowym (schemat, kolor czarny). Kolorem czerwonym zaznaczyłem ewentualny obieg przepompowywania wody z jednego zasobnika do drugiego. Pompa działała by jeśli byłby spełniony warunek t2>t1. Być może powinien być jeszcze przepływomierz na c.w.u., który wyłączał by pompę przy poborze wody ciepłej. Proszę o opinię o takim pomyśle.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...