Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wichur

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wichur

  1. Ogólnie podoba mi się to rozplanowanie, z jednym ale... niestety ze względów konstrukcyjnych poniżej schodów do wejścia nie mogę dać anemostatów... W związku z tym myślę że do pokoju dam 3x50 i w ten sposób będzie lekkie nadciśnienie (o jeden przewód fi.50). Myślisz że będzie znośnie, czy dołożyć jednak jeden anemostat w korytarzu lub spiżarni? Jeśli chodzi o rekuperator to czy coś w rozmiarze dla takiej instalacji możecie polecić żeby nie zrujnować budżetu?
  2. Ok, tylko teraz przekładając to na zmianę na fi.50 na parterze to tak: + Salon:2x(4xfi.50); pokoj:1x(4xfi.50) - kuchnia:1x(4xfi.50); łazienka:1x(4xfi.50) To w sumie daje dużą przewagę nawiewu w stosunku do wyciągów, a nie mam za bardzo gdzie dołożyć wyciągów. Więc może w salonie dwa anemostaty 3xfi.50, w pokoju jeden anemostat 3xfi.50 i wyciągi: kuchnia i łazienka 4xfi.50. Wtedy będzie lekkie nadciśnienie . Tylko czy w tak małej łazience taki wyciąg nie będzie za duży. Pytanie jeszcze o rury doprowadzające do skrzynek rozdzielczych: czy mogę zrobić tak aby przewód wychodzący z rekuperatora wpadał na skrzynkę rozdzielcza z poddasza, tam jeden duży przewód poleci na dół do skrzynki rozdzielczej z parteru a dodatkowo z tej samej skrzynki będą wychodzić przewody doprowadzające do anemostatów na poddasze? Czy lepiej zastosować trójnik przed pierwszą skrzynka rozdzielcza? Dodatkowo jakiej średnicy powinny być te przewody doprowadzające do skrzynek rozdzielczych?
  3. Sam nie zauważyłem że tak słabej jakości są te załączniki. Już poprawiam (tylko na parterze za każdą fi.75 bedzie 2x fi.50)
  4. W sumie macie rację i przy fi.75 te 10 cm obniżenia to w sumie prawie niemożliwe, więc raczej pójdę w fi.50 i wtedy 10cm obniżenia na GK myślę że dam radę zrobić. Co do ręki to jeszcze nie myślałem konkretnie bo zastanawiam się czy sam dobór ilości anemostatów i objętości powietrza dobrze dobrałem, ale jeśli masz jakąś sugestie to będę wdzięczny za podpowiedzi.
  5. Nikt nie ma jakiegoś pomysłu czy porady? Dla mnie w sumie teraz pozostaje taki dylemat: pe-flex 50 lub 75 w podwieszanym suficie (obniżenie 10 cm) zostanie mi wysokość pokoi 250cm albo pe-flex 50 w styropianie pod jastrychem na piętrze (tylko tutaj mam zakładane tylko 5cm styropianu i 5cm jastrychu, a sama skrzynka rozdzielcza na anemostat ma wysokość 6cm, tyle że na stronie podają że taki system nadaje się do styropianu 5cm....). Ktoś robił może w tak płytkim styropianie? Zastanawiam się np jeszcze nad płaskimi kanałami np Buderus ale one też mają z reguły >5cm wysokości.
  6. Witam, Chciałbym prosić Was o pomoc i uwagi do mojego pomysłu na samodzielne wykonanie rekuperacji. A więc po kolei: - dom z poddaszem użytkowym - rekuperator planowany na strychu - system (na razie poza rekuperatorem) planuję oprzeć na elementach PE-FLEX - "zejście" ze strychu do skrzynek rozdzielczych planuję wzdłuż kominka do salonu (na poddaszu ukryję je ładnie w ściance) - doprowadzenie do skrzynek rozprężnych planuję robić w przewodach ⌀75 - planowany przeze mnie rozkład na rysunkach - rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych dla poddasza będzie na strychu więc problemu brak - rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych dla parteru planuję w obniżonym suficie i tutaj pojawiają się moje rozterki Wg projektu domu wysokość pomieszczeń na parterze będzie 260cm. Planuję obniżyć go na 250cm i tam ukryć całe rozprowadzenie wentylacji. Tylko czy 250cm to nie będzie za mało? Innym wyjściem jest rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych w styropianie pod jastrychem na poddaszu ale wtedy musiałbym przejść na przewody ⌀50 i przebijać się przez strop teriva. Jak byście to rozwiązali i czy ewentualnie wybrane przeze mnie miejsca nawiewów i wyciągów są dobre? A może macie jeszcze inne doświadczenia i pomysły na taką sytuację.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...