Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sslawekk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez sslawekk

  1. sslawekk

    Panasonic Aquarea

    Voymar, przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to, co napisałem, i jeśli nadal będziesz uważał, że to, co Ty napisałeś w odpowiedzi ma sens, to przykro mi, nie wiem jak Ci pomóc. Poza tym, jeśli jesteś 24/24 w domu i masz czas na pilnowanie PC, to gratuluję, ja tak nie mam i nie chcę.
  2. sslawekk

    Panasonic Aquarea

    MiG25 dzięki raz jeszcze, nie musiałem się sam produkować z odpowiedzią, pozdrawiam
  3. sslawekk

    Panasonic Aquarea

    Najważniejsze, że wiem już jakie zasilanie, ja się tego nie mogę dopatrzeć, a pompę zakładałem sam. I rzeczywiście bez tej tacy powinno dać radę, tak zrobię, zamontuję tylko ten kabel grzewczy i się zobaczy jak będzie. Na odpływ zamierzam dać syfon w piwnicy, żeby nie śmierdziało przy pompie. Dzięki za zainteresowanie
  4. sslawekk

    Panasonic Aquarea

    Nie wiem właśnie, czy będzie u mnie ten przewód grzejny konieczny, ale skropliny chcę rurką odprowadzić w kanalizację, akurat rurkę od kanalizacji mam na odpowiedniej wysokości po drugiej stronie ściany. I tak sobie myślę, że przy większych mrozach może mi to pozamarzać. Ps: gdzie udało Ci się znaleźć informację, że 230V wychodzi na grzałkę? Przekopałem internety i ni chu chu nigdzie wzmianki, chyba że słaby ze mnie górnik;)
  5. sslawekk

    Panasonic Aquarea

    Dzięki, chcę sobie dorobić tacę ociekową z podgrzewaniem. Mam zamiar zastosować kabel grzejny z termostatem. Cena tych oryginalnych akcesoriów, delikatnie mówiąc, jest nieakceptowalna...
  6. sslawekk

    Panasonic Aquarea

    Witam! Tak troszkę z innej beczki zapytam. Orientuje się może ktoś, jaka wartość napięcia jest podawana z płyty głównej pompy ciepła na grzałkę tacy ociekowej skroplin? Pompa to 3-fazowy T-Cap monoblok 12 kW.
  7. Voymar i vr5 śliczne dzięki za odpowiedź. Powiedzcie jeszcze jeśli się orientujecie lub ktoś inny, czy w przypadku falownika Sofar 11ktlx jest istotna przy jego podłączeniu kolejność faz? W instrukcji nie mogę się tego doczytać...
  8. Panowie szybkie pytanie: Tauron, 10 kWp na dachu,prawdopodobnie jeszcze w tym roku pompa ciepła i ogólne zużycie na pewno większe, niż produkcja z PV. Dziś został u mnie zamontowany licznik 2-kierunkowy ISKRA AM550. Obecnie taryfa G11. Mam zamiar przejść na G12W, tylko jakie okresy rozliczeniowe były by najkorzystniejsze? 1, 6, czy może 12-miesięczne? I jeszcze jedno, czy muszę po montażu podpisywać jeszcze jakąś umowę lub aneks do obecnej umowy, żeby móc odpalić instalację i nie płacić za wrzucone do sieci kWh? Niestety nie było mnie w domu i nie miałem jak dopytać instalatora...
  9. Dzięki wszystkim za wypowiedzi, wezmę tego Sofara, zobaczymy jak się będzie sprawował. Natomiast co do paneli kuszą mnie najbardziej te Riseny i Leaptony, cena ta sama za zestaw...chyba rzucę monetą
  10. Co to znaczy, że takie polecenia dostałeś? Cenowo to jak dla mnie masakra, okres zwrotu mega długi. Będziesz miał jakieś zacienienia od kominów np? Jeśli nie, to po co Ci ten SolarEdge i optymalizatory? Jeśli tak, to dlaczego w drugiej ofercie ich nie ma?
  11. Dzięki, też masz punkcik, czytałem jakiś czas temu ten temat, ale nie był tak daleko zaawansowany jak dziś. Wygląda na to, że chcąc nie chcąc przyoszczędzę tysiaka na falowniku i też kupię Sofara, tylko gdzie żeby w razie czego mieć w miarę realną gwarancję sprzedawcy chociaż? Mają dobrą cenę na tej stronie, którą podałeś wcześniej. Odnośnie paneli: ma ktoś wiedzę, czy jest jakaś znacząca różnica pomiędzy panelami z technologią Half Cut, a bez niej, mając na uwadze, że zacienień kompletny brak? No chyba, że chmurki pojedyncze... Jeśli jest różnica, to będą to procenty, czy raczej jakieś ułamki procenta?
  12. No i to jest konkret odpowiedź, punkcik poleciał Powiedz mi odnośnie Sofara, czy w końcu ma ta firma jakiś polski serwis w razie czego? Czy w przypadku samodzielnego montażu nie mając uprawnień OZE mam w ogóle gwarancję? Bo w Growacie żeby mieć ważną gwarancję musi ona zostać podbita przez uprawnionego instalatora OZE...
  13. Hmm, to jakie proponujesz panele i inwerter, które tą gwarancję rzeczywiście będą miały za 2, 5, 10, 15 lat? Jaka jest pewność, czy choćby polska Selfa, lub osławiony Fronius nie padnie dajmy na to za 3 lata? Panowie, to może krótko, bo na postawione przeze mnie pytania nikt jeszcze nie udzielił choćby 10% odpowiedzi: - Sofar czy Growatt i dlaczego? Który lepiej wykonany i ma szansę dłużej popracować bez poważnych awarii? (może są tu jacyś instalatorzy i mają coś rzeczowego, z praktyki wyniesionego do powiedzenia, lub użytkownicy którym któryś z tych inwerterów zdąrzył się już spartolić) - Leapton 330 Wp HalfCut (14200zł za 30 sztuk), Risen 310 Wp 60 Cells bez HC (13800zł za 32 sztuki), MaySun 330 Wp HC (14400zł za 30 sztuk) - które i dlaczego? Dziękuję za zainteresowanie i powyższe wypowiedzi, ale wiele z tego co napisaliście jest nie na temat, wiem ile kWp potrzebuję, wiem, że gwarancja to raczej pobożne życzenie w razie W, pytam czy jest sens dopłacać tysiaka do Growatta, a z panelami różnice w cenie prawie żadne, ale może w jakiś magiczny sposób te z HC lub bez HC (Risen) będą lepiej się sprawować. Riseny będą napewno mieć około 30 V wyższe napięcie na stringu, dla falownika to chyba lepiej, ale może Leaptony lub te Maysuny ze względu na HC będą więcej produkować w mniej słoneczne dni? Zacienień nie będę miał totalnie żadnych. Ktoś coś? Tylko do rzeczy Panowie;)
  14. To tak na szybko, wg ciepło właściwie mam zapotrzebowanie na poziomie 36 MWh rocznie, CWU tylko zimą w zasadzie, mam na dachu kolektory i od wczesnej wiosny do jesieni grzanie cwu mnie nie interesuje. Co do paneli ja nie potrafię na tą chwilę znaleźć poli, które by finansowo były uzasadnione... Wiem ile potrzebuję kWp, sam będę instalację montował, proszę o wskazanie, które z tych paneli i inwerterów wybrać, aby był to możliwie najlepszy wybór. Jeśli ktoś taką wiedzę posiada, to chętnie poczytam.
  15. Obecne zużycie plus minus 3,5 MWh rocznie, z tym że dojdzie pompa ciepła, no i nawet te 10 kWp na dachu nie styknie raczej, no chyba, że kolejne zimy będą podobne do tej, dom prawie 300 m2. Taryfa G11 w Tauronie.
  16. Witam szanownych Forumowiczów! Od dawna czytam to i inne fora tematyką związane z fotowoltaiką i pompami ciepła. Na dniach chcę zakupić elementy do instalacji pv o mocy 10 kWp, lecz niestety mam problem z podjęciem decyzji co wybrać. Jak wiadomo, poza tym, że instalacja ma długo i bezawaryjnie pracować, równie ważną sprawą jest, aby koszt jej wykonania jak najszybciej się zwrócił. Po wielu godzinach spędzonych w internetach moje poszukiwania zawęziłem do: - inwerter: Growatt 10000 lub Sofar 11 KTL-X, odpowiednio cenowo 5200 lub 6200, Growatt niby ma oficjalny serwis w Polsce, nie wiem jak z Sofarem, oba 10 lat gwarancji, który wybrać i dlaczego? - panele: Leapton LP158-m-60-h 330 Wp, Risen Energy RSM 60-6 310M 310 Wp, ewentualnie popularne na olxie Ecodelta lub Maysun (mam po sąsiedzku firmę, która je sprowadza niby z Dubaju i montuje). Panele cenowo wszystkie podobnie, z tych wymienionych najtaniej Risen, później 500zł więcej za 10 kW Leapton. Co wybrać i dlaczego? Mam taki mętlik w głowie, że szkoda gadać... Bardzo polecane tutaj Longi i Q-Cells są drogie, a jak przyjrzycie się tzw. datasheet, to chyba tylko te dwie firmy oferują panele ze szkłem o grubości 2,8 mm w niektórych modelach, co biorąc pod uwagę cenę jest po prostu kpiną... Nie mogę natomiast doszukać się informacji jakie szkło daje Leapton. Tak na marginesie myślałem też o JustSolar i Sunpal, jako najtańsza chyba w tej chwili opcja. Jak ktoś ma chęć jakoś rzeczowo coś doradzić, to bardzo proszę. Ps: Może dodam jeszcze, że instalacja będzie na dachu skierowanym prawie idealnie na południe (jakieś 15 stopni na zachód), pod kątem 40-43 stopnie (nie mierzyłem), bez najmniejszych zacienień, na panelach 300-watowych weszło by śmiało 25 kW, więc miejscem nie jestem ograniczony.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...