Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Chalice

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Chalice's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dzięki za konkretne info, natomiast tak się zastanawiam czy jeśli MPM potrafi spalać wszystko i jest dość uniwersalny, to czy inne piece innych producentów, budowane jakby nie patrzeć w oparciu o podobną technologię zagazowywania i odzyskiwania energii, nie wykażą się tymi samymi uniwersalnymi zdolnościami do spalania?
  2. Witam. Przeszukałem chyba cały Internet w tym temacie i informacji praktycznie nie ma, oprócz tego że są jakieś suche stwierdzenia, że w piecu na drzewo nie da się palić innym paliwem... Bez żadnego uzasadnienia dlaczego. W związku z tym że mam dostęp do dużej ilości taniego bądź darmowego drzewa własnego, rozważam opcję wymiany starego pieca pierwszej klasy na piec piątej generacji do zgazowania drzewa. Moja powierzchnia do ogrzania to około 75 m². Myślę więc o piecu w okolicach 10 - 11 KW oraz zbiorniku buforowym 400 do 500 litrów, ponieważ większy nie zmieści mi się w kotłowni której wysokość to niestety tylko 170 cm. Niektórzy producenci opisują swój piec, jako piec na drzewo i węgiel. Moje główne pytanie, to czy da się palić prócz drzewa, zwykłym kamiennym węglem, pomieszanym z drzewem, ewentualnie kawałkami desek, zcinkami, resztkami drzewa technicznego, kawałkami kory czy trocinami. Mam też drzewo częściowo lakierowane z elementami kleju. Nie jest tego wiele i mogę oczywiście wyrzucić na śmietnik, pytanie tylko co się stanie jeśli takie resztki wrzucę do pieca. Oczywiście nie mam zamiaru palić lakierem plastikiem i tak dalej, jednak w praktyce opałowej nieraz elementy tego typu (rama drewnianego okna -lakier, pocięta kolorowa paleta -tez lakier, itp) wrzucałem również w niewielkiej ilości. Pytanie, czy te wszystkie powyższe paliwa pójdą w piecu piątej klasy?
  3. Tak, na długości 3 m nie miało być podparcia. Dokładnie to na długości 2,90m. Po jednej stronie belka będzie miała na końcówce podparcie przy murze a po drugiej stronie na belce poprzecznej podpartej przez filary. Dlatego chciałem te belki położyć gęściej co około 60 cm żeby się nie uginały. Co ważne przez pierwsze kilka lat nikt nie będzie chodził po tym dachu dopiero później chciałem zrobić taras. Czyli póki drzewo nie wyschnie nikt nie będzie po nim chodził. Będzie na mnie działał tylko ciężar własny no i oczywiście te deski z papą...
  4. Buduje taras który będzie z jednej strony podparty na ścianie a z drugiej na filarach z poprzeczną belką. Odległość od ściany do filarów to 3 metry i w tą stronę będzie spadł natomiast długość tarasu to 6 m. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę zastosować do niego drewno iglaste które niestety jest świeże nie suszone, czyli prosto spod piły. Jest to drzewo iglaste gdyż jak producent twierdzi jest ono z jakichś lasów koszalińskich. Chciałem do tego celu zastosować 11 krawędziaków 3-metrowych o przekroju 7 x 14 z których każdy podparty będzie na końcu. Czyli krawędziaki będą ułożone co 60 cm pod delikatnym kontem, gdyż dach ma służyć również jako taras po którym będzie się chodzić. Na tych krawędziakach będą leżeć deski o grubości 2 cm i papa. Moje pytanie jest takie czy taka konstrukcja z świeżego drzewa która będzie w naturalny sposób wysłychała, nie zacznie się wyginać i prężyć oraz czy przekrój belki 7 x 14 długiej na 3m opartej o prostopadłą belkę w dwóch skrajnych punktach oraz położona w częstotliwości co 60 cm wystarczy żeby dach nie wyginął się od chodzenia po nim? Mam jeszcze opcję żeby zastosować krawędziaki 5 na 15 i w tej sytuacji powiedzmy co 40 cm. Choć być może są one niewystarczające i mogą się wyginać. Pytanie które lepsze, czy wystarczające żeby nie uginać się w łuk do środka od chodzenia po tarasie i czy nie będą się wyginać w dół z samego faktu że są nie wysuszone?
  5. Witam. Chciałbym zadać tutaj pytanie ponieważ nigdzie nie do szukałem się możliwości utworzenia nowego postu a FAQ ani na stronie nie ma nigdzie instrukcji jak utworzyć nowy post. Przynajmniej tego nie znalazłem. Buduje taras i chciałbym się dowiedzieć czy mogę zastosować do niego drewno iglaste producent pisze że z lasów koszalińskich czyli podejrzewam zwykła sosna lub świerk, które niestety jest świeże nie suszone, czyli prosto spod piły. Będzie to taras o wymiarach 3 na 6 m gdzie spad będzie na szerokości 3 m chciałem do tego celu zastosować 10 krawędziaków 3-metrowych o przekroju 7 x 14 z których każdy podparty będzie na końcu. Czyli krawędziaki będą ułożone co 60 cm pod delikatnym kontem, gdyż dach ma służyć również jako taras po którym będzie się chodzić. Na tych krawędziakach będą leżeć deski o grubości 2 cm i papa. Moje pytanie jest takie czy taka konstrukcja z świeżego drzewa która będzie w naturalny sposób wysłychała, nie zacznie się wyginać i prężyć oraz czy przekrój belki 7 x 14 długiej na 3m opartej o prostopadłą belkę w dwóch skrajnych punktach oraz położona w częstotliwości co 60 cm wystarczy żeby dach nie wyginął się od chodzenia po nim? Dzięki za każdą odpowiedź
×
×
  • Dodaj nową pozycję...