Witam,
Bardzo proszę szanownych Forumowiczów o weryfikację i zgłoszenie ewentualnych błędów/zaleceń co do wyrysowanych przeze mnie pętli ogrzewania podłogowego i ich ilości, które planuję wykonać samodzielnie – jak zresztą wszystkie inne instalacje i wszystkie inne prace budowlane
Mój „projekt” a może raczej „rysunek” w załączonych plikach. Podano tam długość wyliczoną pętli oraz powierzchnię pomieszczeń.
Wyprzedzająco informuję, że dla budynku nie było i nie będzie wyliczane OZC i nie będzie robiony projekt ogrzewania podłogowego. Dyskusji na ten temat jest wiele na forum – ja podjąłem świadomie taką a nie inną decyzję.
Do ogrzania jest dom z pustaka ceramicznego 25cm o powierzchni netto (bez ścian zewnętrznych i działowych) 258m2, w tym: parter: 127 m2,poddasze: 131 m2.
Parametry izolacyjne (już wykonane/zakupione lub zakładane):
fundamenty od zewnątrz ocieplone 10 cm styropianu Bauterm – taki zielony, niestety nie pamiętam modelu i parametrów,
na chudziaku będzie:
w części garażowej 12 cm (6+6) EPS 150 PARKING λ = 0,035,
w części mieszkalnej 20 cm (6+6+ EPS 100 dach podłoga λ = 0,036,
na stropie na poddaszu 5cm EPS 100 dach podłoga λ = 0,036,
część mieszkalna od części garażowej oddzielona została po ścianach i stropie styropianem FASADA λ = 0,040 8cm,
ocieplenie poddasza od dachu:
między krokwie 15 cm Super Mata λ = 0,033,
pod krokwie 10 cm Super Mata λ = 0,033
ocieplenie ścian zewnętrznych 20cm styropianu szarego nie oczytałem się jeszcze dokładnie co do modelu/producenta,
zainstalowane okna trzyszybowe, w tym duży HS w salonie - wszystko na profilu Rehau 85,
drzwi zewnętrzne i brama garażowa będą raczej w miarę ciepłe,
wentylacja grawitacyjna.
Założenia jakie przyjąłem podczas wirtualnego układania pętli:
występować będzie tylko ogrzewanie podłogowe, ani jednego grzejnika/drabinki itp.
rury pex/al./pex 16x2, ewentualnie (choć niepewnie) Kan therm blue floor 16,
łazienki rura co 10cm,
część mieszkalna rura co 15 cm, ale w strefie brzegowej co 10cm – 7 szt. rur – strefa zagęszczenia 70 cm od ścian zewnętrznych,
część garażowa (oprócz warsztatu) rura co 20 cm, ale w strefie brzegowej co 15cm – 8 szt. rur – szczególnie przed brama garażową,
hol na poddaszu oraz kotłownia i WC na parterze bez własnej pętli grzewczej – uznałem że zostaną zagrzane rurami które transmitują ciepło do innych pomieszczeń oraz (w przypadku holu na poddaszu) ciepłem, które grawitacyjnie doprowadzone zostanie z parteru a w przypadku kotłowni również rurami instalacji tam się znajdujących,
w kuchni świadomie omijam część na tzw. spiżarnię (szafę z założeniem niższej temperatury) oraz lodówkę, natomiast pod szafkami kuchennymi świadomie chcę mieć ogrzewanie, gdyż są to ściany zewnętrzne po stronie północnej – uznałem, że ciepło, które pójdzie w szafki nie jest stratą tylko będzie inaczej migrowało do pomieszczenia.
po narysowaniu pętli wyszło, że: na parterze potrzebny będzie jeden rozdzielacz 12 obwodowy,
na poddaszu 2 rozdzielacze: 9 obwodowy i 5 obwodowy. lokalizacja rozdzielaczy raczej nie będzie mogła być zmieniana, ze względów estetycznych
Do weryfikacji: Czy przyjęta liczba pętli i rozdzielaczy jest poprawna wystarczająca?
Czy sposób układania pętli nie zawiera jakiś karygodnych błędów?
Myślę, że instalacja jest przewymiarowana, więc grzać to powinno, chyba że się mylę?
Chciałbym, aby temperatura wychodząca z kotła gazowego ukształtowała się na poziomie około 30-40 stopni, aby uzyskać najlepszą sprawność? Tutaj wiem, że bez projektu będzie ciężko ale do takiej instalacji chyba są szanse?
Jak doprowadzić zasilanie z kotłowni do rozdzielaczy na poddaszu (są 2) w systemie trójnikowym czy niezależnie do każdego rozdzielacza? Jaka średnica rur? Będę prowadził rurami miedzianymi.
Na rynku mało jest rozdzielaczy 14 i więcej obwodowych, czy te które są na allegro np. : https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-15-obw-ogrzewania-podlogowego-polski-7915516782?utm_source=notification&utm_medium=platformMessage&utm_campaign=new-ask-seller-question&item=7915516782 są warte świeczki? ‘
Napisałem do sprzedającego, żeby podał producenta, jednak uzyskałem tylko informację, że:
„Jest to wiodący producent na rynku polskim dostarczający belki do firm m.in. Tece oraz Prandelli.
Reszta podzespołów (rotametr, wkładka termostatyczna) pochodzi również z polskiego rynku.
Produkt został poddany skrupulatnym próbom pod względem szczelności jak i działania i posiada wszelkie potrzebne atesty, deklaracje itd.
Z czystym sumieniem mogę polecić rozdzielacze.”
Czy o czymś zapomniałem?
Temat pilny, gdyż na chwilę obecną stoję z frontem robót – trzeba kupić skrzynki rozdzielaczy i rozdzielacze, żeby je wkuć i układać styropian.
Myślę, że ilość danych jest wystarczająca do udzielenia odpowiedzi, gdyby jeszcze coś było niezbędne uzupełnię. Proszę o udzielenie odpowiedzi szanownych fachowców.
Pozdrawiam,
Marcin
PS. Czytałem wiele piszę pierwszy raz – przepraszam jakby coś było źle zrobione. Parter.pdf poddasze.pdf