
Robert.Js
-
Liczba zawartości
12 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Posts dodane przez Robert.Js
-
-
Architekt mówił że jeśli zrobimy rekuperację to można zrezygnować z kominów wentylacyjnych. Przy wodnej podłogówce jest ten plus że można podłączyć inne źródło, ale licząc wszystkie koszty tj przyłącza, podłogówki (sama podłogówka wychodzi 2x drożej niż kable grzewcze), piec itd to mam w tej cenie 2 klimatyzatory, rekuperację oraz kable grzewcze, gdzie o rekuperacji również myślałem przy gazie. No i klimatyzacje również chcieliśmy (w celu chłodzenia latem). W przyszłości pomyślimy o fotowoltaice. Dużo osób mówi nam że jeśli jest gaz to bez gadania grzać gazem, ale chyba nie do końca wszyscy liczą koszty związane z podłączeniem gazu. Tzw turbo-komin o którym wspominasz kosztuję około 2 tyś zł. Murarz również zszedł z ceny o 2 tyś kiedy dowiedział się że nie będzie kominów wentylacyjnych. Z tego co się orientowałem to przy dobrze ocieplonym domu koszty ogrzewania w ten sposób są podobne co gazem, a budując dom na lata i patrząc w przyszłość, wszystko idzie w kierunku elektryki. Nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale może ktoś był w podobnej sytuacji i miał ten sam problem i mógł by się wypowiedzieć. Mimo wszytko dzięki za twoją opinie
-
Witam
Od jakiegoś czasu posiadam projekt domu oraz mam załatwione wszystkie formalności potrzebne do startu budowy. Dom zaprojektowany pod ogrzewanie gazem - wodna podłogówka. Gaz ma być pociągnięty na naszej ulicy w przyszłym roku. Zacząłem wysyłać wyceny do hydraulików eletryków itd. Powiem szczerze że koszty hydrauliki mnie przeraziły. Do tego dochodzi koszt przyłącza gazowego, koszt komina itd. Bardzo zainteresował mnie temat ogrzewania domu klimatyzacją ( pompą powietrze-powietrze) + kable grzejne.
A dokładnie to split na salon i kuchnie i kanałówka na resztę pomieszczeń. Kable grzejne w wylewce, ale nie umiem zdecydować się czy kable mają spełniać funkcje grzania akumulacyjnego czy bezpośredniego ? Dodam że jeśli chodzi o pomieszczenia typu salon to lubimy mieć około 21-22 stopnie. W sypialni lubimy jak jest chłodno. Nie wiem czy podczas grzania akumulacyjnego ( w nocy - tania tatyfa) nie będzie w nocy za gorąco w naszym pokoju. Wiem że można na termostacie wyłączyć wtedy ogrzewanie w sypialni, ale wtedy w dzień nie będzie w ogóle grzana podłoga, także wyjdzie na to że trzeba będzie włączyć podłogówkę w dzień w tej droższej taryfie i czy nie lepiej zrobić grzanie bezpośrednie, które będzie czasami włączane w sypialniach, ale częściej w salonie, kuchni, łazience. Jak to ugryźć?
W projekcie mam jastrych 6,5 cm, czy lepiej zrobić anhydryt? Jeśli tak to 6,5 cm anhydrytu czy aby zmniejszyć koszty 2,5 cm jastrychu i 4 cm anhydrytu?
Dom parterowy 110m2. Strop drewniany. Ocieplenie które chce zrobić: Podłoga 20 cm styropian, Ściany 25 cm styropian, Dach 30 cm wełna. Rekuperacja. Okna 7-komorowe 3-szybowe.
-
-
Chodziło mi o to, ze odwoływanie sie do doświadczeń z bloku nie ma sensu w przypadku budowy domu.
Jesli budujesz dom, to chyba po to by był wygodniejszy od mieszkania?
Źle zrozumiałem twoje pytanie. Pewnie że tak, po to buduje się dom
-
Mam wrażenie, że autor tego wątku szuka bardzo podobnego projektu co ja dla rodziny 2+2,
Po długich poszukiwaniach gotowców na placu boju zostały tracja, mokka, lipienniki, HG 08 energo+. Niestety projekty bez garażu, bo budżet nie pozwala.
Stąd bardzo prosta bryła bez zbędnych wnęk i wykuszy, dach dwuspadowy, metraż w okolicach 100m, bez kominów.
Brak gazu, więc u mnie raczej pompa ciepła, rekuperacja + fotowoltaika.
Dokładnie tak, u mnie początkowo był pomysł garażu w bryle, ale ze względu na wąską działkę zdecydowaliśmy że garaż będzie na tyłach wraz z pomieszczeniem gospodarczym na rzeczy do ogrodu, kosiarka itd. Czy macie już swojego faworyta? My generalnie będzie pewnie wzorować się na którymś z projektów, ale robimy projekt indywidualny.
-
Sam cytujesz uzasadnienie - Czy jak mamusia zalegnie w wannie to latorośl nie będzie mogła umyć zębów przed spaniem?
Moja mama dawała radę bez bieżącej wody. Tylko tego chcecie, dla swoich dzieci? Ja słabo wspominam jedną łazienkę na cztery osoby, chociaż rodzice chodzili na inne godziny do pracy, niż dzieci do szkoły.
Po kolei oznacza wstawanie pierwszego o godzinę wcześniej, niż mógłby?
No właśnie, bo kiedyś łazienek nie było i ludzie żyli. Teraz są tacy wygodni że najlepiej żeby każdy posiadał swoją
Dałeś dobrą rade, którą na pewno wezmę pod uwagę przy projektowaniu, ale każdy robi jak uważa i rozumiem ludzi którzy mają 1 łazienkę, a obserwując inne fora to chyba 90% ludzi budując dom parterowy posiada 1 łazienkę
chyba nie po to człowiek buduje dom, żeby mieszkać w standardzie, jak w ciasnym bloku?Dom 100m2 to za mały ?
Bo nie rozumiem twojej odpowiedzi.
-
to nie jest tak, że głośno buczy, ale nie jest też zupelnie cichy. Dlatego preferuję łazienki i kotłownie z dala od sypialni dzieci.
Dzięki za cenną rade, wezmę to pod uwagę.
U mnie przez ścianę słychać szum wody, jak się nawadnianie odpala, rekuperator jak chodzi >50% mocy, pralkę jak wiruje to głośno i wyraźnie, suszarkę podobnie.A jeszcze co do łazienki - to gdzie będziecie trzymać szczoteczki do zębów, golarki itd.? Po dwa zestawy? Czy jak mamusia zalegnie w wannie to latorośl nie będzie mogła umyć zębów przed spaniem? Czy może jesteście tak otwarci, że na raz tatuś będzie się golił, mama też a nastoletnia latorośl wtedy pod prysznicem, bo za poł godziny wychodzicie na imprezę rodzinną? A jak to będzie wyglądało przy drugiej latorośli?
Jeszcze jeden przykład - moje dzieciaki uwielbiają taplać się w błocie. Coraz go mniej, ale były akcje, że byli dokładnie wysmarowani w błocie jak w spa (a nawet bardziej, bo razem z włosami). Prysznic z odpływem liniowym to zbawienie w takiej sytuacji. Dobrze, jak jest blisko wejścia.
Dlaczego mamy trzymać po 2 zestawy? W tym co piszesz na pewno jest sens, ale my jesteśmy do takiego systemu przyzwyczajeni. Żona mieszkała w 60m2 mieszakniu 6 osób (w tym żona i 3 siostry) i dawali radę z 1 łazienką. W moim przypadku to duży dom jednorodzinny, ale tak się składało że mieliśmy tylko 1 łazienkę i mieszkało tam również 6 osób. Przy wyjściu na imprezę każdy szedł po kolei do łazienki, nie było takich sytuacji żeby ktoś korzystał z łazienki, gdy inna osoba brała kąpiel
Myślę że to kwestia przyzwyczajenia. Ale dzięki za spostrzeżenie, jeśli starczy miejsca to pomyślimy o tym
-
Witam.
Fajne są te projekty z Arch...ale poszukałbym czegoś innego. Pierwszy ma łazienkę główną pomiędzy pokojami dzieci. Czego byś nie zrobił, będzie u nich głośno podczas nocnego mycia. W drugim projekcie ma przy jednej ścianie. Postaraj sie w tym przypadku prysznic przenies na ścianę od wiatrołapu. Spokojnie jedna łazienka plus dodatkowy kibelek wystarczą na 4 osoby.
Dzięki za opinie. Co do 1 łazienki + dodatkowy kibelek też nam się wydaję ze wystarczy.
WC nie załatwi sprawy przygotowania się do wyjścia w trzy czy cztery osoby. Jak wśród nich będzie oprócz pani domu nastolatka to i z dwoma łazienkami może nie być lekko.Żaden nie ma prostokątnego obrysu.
Tak jak napisałem wyżej, naszym zdaniem 1 łazienka wystarczy i tego się trzymamy, ale dzięki za opinie.
tez uważam, że dla 4 osób powinno być wc z prysznicem i łazienka z wanną (+prysznic, jak się zmieści).Wyjście na ogród z pralni - fajne, ale wymaga pralni między pokojami, a rekuperacja, piec, pralka nie są tak bardzo super ciche. Da się zrobić, ale w tak kompaktowej przestrzeni kosztem komfortu. Poza tym w tak małym domu będzie to wielki problem, by wyjść z praniem przez drzwi tarasowe lub wejściowe na ogród? Tam nie ma kilometrów do biegania.
Dobra, przesadziłem z tym praniem, przyznaje się
Spodobał nam się projekt który zaproponował Nurek. Tylko teraz zagwozdka, czy lepiej zrobić kotłownie tak jak w tym projekcie od lipińskich czy tak jak poniżej? Nie braliśmy pod uwagę tego że np piec gazowy będzie hałasował, myślałem że taki sprzęt jest cichutki
-
skrócona Arosa od Lipińskich:
Ciekawy projekt. Musielibyśmy wcisnąć jeszcze gdzieś spiżarnie w kuchni, bo zależy nam na tym. Co do kotłowni to nie lepiej ustawić ją od strony ogrodu ? Tzn mamy w zamyśle aby pralka była w kotłowni i fajnie by było zrobić tam drzwi na zewnątrz i było by szybkie wyjście na ogród, bez latania po całym domu, tylko z tego co widzę to praktycznie każdy projekt kotłownie ma zaraz przy wejściu. Co o tym sądzisz?
-
Jedna łazienka to dla pary.
Jak myślicie o drugim dziecku, to dodajcie jeden pokój.
Projekty mają bezsensownie połamane bryły.
Rozrzut punktów poboru CWU to albo długie czekanie na ciepłą wodę, albo straty na cyrkulacji.
Zobacz Arosa II.
Hej. Dzięki za szybki odzew. Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś o co mi chodzi, ale chodziło mi że łazienka i oddzielne wc. Projekt fajny ale zdecydowanie za duży, chcemy max 3 sypialnie. Jak będzie 2 dziecko to każdy będzie mieć swój pokój, a jeśli nie to będzie jako goscinny
Co masz na myśli pisząć że projekty mają bezsensownie połamane bryły? Bo nie bardzo rozumiem.
-
Witam. Jest to mój pierwszy post na forum i chciałbym się ze wszystkimi przywitać
Posiadam działkę szeroką na 22m i 35m długości. Front działki jest od wschodu. Tematem budowy interesujemy się już jakiś czas, ale nie ukrywam że jesteśmy laikami w tym temacie. Wiedzę którą posiadamy, nie jest ona za duża ale jest
zdobyliśmy na forach takich jak to. Chcemy wybudować mały dom, max do 100m2. Na ten moment jest nas 2+1 i 2 koty
, w przyszłości możliwe 2+2, koty i pies
. Chcemy aby bryła domu była prosta, bez udziwnień aby zminimalizować wydatki. Po rozmowie z architektem zaczeliśmy rozglądać się za prostymi parterówkami. Zaciekawiły nas te 2 prokejty:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-lipiennikach-mad62419ad0eaa
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kostrzewach-md5321626540fb
Ale nie przekonują nas do końca. Druga sprawa to szerokość działki oraz ogólnie wielkość, jako że ma ona 788m2 zastanawiam się czy dom parterowy to będzie dobry wybór. Żona upiera się na parterowy, argumentuje to tym że na starość nie trzeba będzie wchodzić po schodach (teraz mieszkamy w piętrowym i dla teścia który ma problem z biodrami, wdrapanie się na góre jest sporym wysiłkiem) Brak latania z praniem góra dół, odpada również sprzątanie schodów
.
Chcemy aby nasz dom posiadał:
- 3 sypialnie
- spiżarnie w kuchni
- łazienke + oddzielne WC
- kotłownie/pralnia gdzie chemy aby był cały osprzęt do grzania wody oraz domu, najprawdopodobniej piec gazowy o oraz pralka, suszarka. To wszystko w 1 pomieszczeniu.
- prosta bryła domu
- zależy nam aby dom był dobrze ustawiony pod względem usłonecznienia pomieszczeń tj salon oraz kuchnia.
Jako że widzimy ile osób ma tutaj naprawdę potężną wiedzę i która by chętnie podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat, byli byśmy naprawdę wdzięczni.
PS. Jeśli potrzeba jeszcze dodatkowych informacji których nie podałem, proszę napisać
Pozdrawiam
Robert
Pompa powietrze-powietrze + kable grzejne czy gaz?
w Ogrzewanie
Napisano
Sugerujesz aby zrobić to samemu?
Tak jak pisałem wyżej, kable w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi, a nie grzanie oporowe. No i oczywiście jak by klima zawiodła to wtedy ta podłogówka była jako grzanie "awaryjne". Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale z tych informacji co udało się mi się uzyskać, to to sobie poukładałem.
Ok rozumiem że samemu to ogarnąłeś, bo kilku hydraulików wyceniło całą hydraulike na podobnym poziomie tj 40-45 tyś.
Również mam to na uwadze żę mogą zacząć inaczej rozliczać lub dojdzie jakiś podatek, dlatego napisałem że foto jak coś to w przyszłości. Co do podłogówki to chodziło mi bardziej o grzanie bezpośrednie, aby uzyskać efekt ciepłej podłogi, a nie grzać tym oporowo. Nie lubimy jakoś mieć ciepło w domu. Teraz mieszkamy w mieszkaniu które mamy wszystko na prąd. Salon z otwartą kuchnią, tutaj mamy max 21 stopni, a w sypialni lubimy gdy jest chłodno w nocy i mało grzejemy to pomieszczenie, myśle że w nocy mamy tam 18-19 stopni. Z tym szumieniem to chyba tak do końca nie jest, bo jeśli wstawimy trochę lepszy sprzęt to szum praktycznie nie ma, chyba że jest idalna cisza w pomieszczeniu, a w klimie kanałowej to już w ogóle. Ciężko znaleźć odpowiedź co zrobić bo jest masa ludzi która mówi że jak jest gaz to tylko gaz, a są też inni którzy z gazu zrezygnowali i ogrzewają domy w ten sposób i również są zadowoleni.
Jeśli zdecyduję się ostatecznie na gazowe, to wszystko będzie na gaz CWU kuchania itd.