Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzegorz_ST

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    65
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    zachodniopomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Grzegorz_ST's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

14

Reputacja

  1. Styczeń 162 m2. Temperatury w domu około 20-21C. Ale jak przyszły mrozy to kocioł na początku "zwariował" i zaczął grzać na pełną moc, tak że się gorąco zrobiło w domu, a podłoga wyraźnie ciepła po dotknięciu ręką. Musiałem obniżyć na sterowaniu do 17C, żeby obniżyć temp. Luty 95 m2, średnia temp w domu 19C. Dom Arosa II 133 m2. Kocioł kondensacyjny Buderus + zasobnik 120l + rekuperacja. Cztery osoby w domu, temp w sezonie grzewczym ok 20 st. Ściany 20 cm styropianu, podłogi 20 cm styro, sufity 30 cm wełny, fundamenty tradycyjne z 15 cm xps po zewnętrznej stronie. Ogrzewanie podłogowe.
  2. U mnie minął pierwszy pełny rok w nowym domu (2023). Wyszło 899 m3 gazu na CO+CWU. Dom Arosa II 133 m2. Kocioł kondensacyjny + zasobnik 120l + rekuperacja. Cztery osoby w domu, temp w sezonie grzewczym ok 20 st. Ściany 20 cm styropianu, podłogi 20 cm styro, sufity 30 cm wełny, fundamenty tradycyjne z 15 cm xps po zewnętrznej stronie.
  3. Dobry wieczór. Mam dylemat, a może ktoś się dobrze orientuje w tych tematach. Rok temu zakończyłem budowę domu, która była finansowana częściowo kredytem hipotecznym (mniej więcej w połowie). Zgodnie z umową za bankiem, dom ma być ubezpieczony na kwotę co najmniej wartości zaciągniętego kredytu i polisa ubezpieczeniowa jest z cesją na bank. Pierwszy rok ubezpieczyłem tylko na kwotę kredytu, a teraz chciałbym powiększyć sumę ubezpieczenia do rzeczywistej wartości domu. I zastanawiam się, czy mogę spokojnie powiększyć wartość tej polisy z cesją, czy zawrzeć umowę na dodatkową polisę np. z innym towarzystwem ubezpieczeniowym na połowę wartości domu, która będzie już tylko na mnie. Zapisy z umowy z bankiem w kwestii cesji są dla mnie niejasne. Szczerze mówiąc, nie mam zaufania do banków i nie mam pewności, czy w przypadku gdyby coś się stało, bank jako cesjonariusz nie zajmie całej kwoty odszkodowania, nawet powyżej udzielonego kredytu - bo w końcu cesja to zbycie się praw do odszkodowania na rzecz cesjonariusza. Nie wiem, czy istniejąjakieś regulacje prawne, które jednoznacznie regulują te kwestie. Zawarcie dwóch osobnych umów ubezpieczeniowych byłoby dla mnie droższe ale może to jest bezpieczniejsze? Proszę o opinię. Pozdrawiam Grzegorz
  4. Dziękuję z rozwianie wątpliwości.
  5. Dziękuję. No ale generalnie izolacja powinna jednak znacząco przedłużyć żywotność i lepiej ją zrobić? Pytam, bo same podstawienie jest trochę kłopotliwe ze względu na wagę domku i nie jestem pewny, czy gra jest warta świeczki.
  6. Witam i proszę o radę. Mam od niedawna drewniany domek narzędziowy. Jest postawiony bezpośrednio na podstawie z płyt chodnikowych (domek bez podłogi). Niepokoi mnie, że betonowe płyty długo trzymają wilgoć i wydaje mi się, że może to negatywnie wpłynąć na drewno na styku z betonem. Naturalnie, zależy mi, żeby domek w dobrej kondycji postał jak najdłużej. Myślę, żeby zaizolować go przez wstawienie między ścianki domku a płyty chodnikowe kompozytową deskę tarasową lub kompozytowe sztachety. Czy to dobry pomysł? [ATTACH=CONFIG]466081[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]466082[/ATTACH]
  7. Dziękuję za uwagę. Chociaż przyznam, że nie bardzo chce mi się teraz rozkopywać przygotowane i ubite podłoże, żeby zamontować obrzeża betonowe. Może w tej sytuacji, jak nie mam obrzeży, to rozsądniej byłoby kupić płyty 50x50? Generalnie wzorowałem się na domku jak niżej, tutaj widać, że nie ma obrzeży:
  8. Witam, robię podstawę z płyt chodnikowych 35x35x5 pod drewniany domek narzędziowy. Wymiary podstawy ~2x4 m. W wybranym miejscu wybrałem humus, nasypałem i ubiłem piach na którym będę układał płyty. I teraz nie wiem czy warto otoczyć te płyty obrzeżem takim jak niżej, żeby się w przyszłości nie rozjeżdżały: Czy to ma sens? Zaszkodzić nie zaszkodzi ale nie wiem czy warto dopłacać kilkaset zł do tego. Pozdrawiam Grzegorz
  9. To mój pierwszy letni sezon z rekuperacją więc jeszcze nie wiem. Staram się być przygotowany teoretycznie Na razie mam temperatury w domu w zakresie 22-24C. Kanały rekuperacji mam rozłożone w wełnie mineralnej w stropie podwieszanym.
  10. Z tym ograniczeniem jest tak jak piszesz, sam miałem początkowo problem z bypassem z tego powodu. Trzeba było poszukać w ustawieniach i tam znalazłem opcję "dolna temperatura załączenia" dla bypsassu, która była ustawiona domyślnie lub przez instalatora na 19C, przez co, jak w końcu przychodziło wieczorne ochłodzenie, to bypass złośliwie się wyłączał
  11. Dziękuję. Czyli tak, jak myślałem - w nocy (przy niższej temp zewnętrznej niż w domu) aktywny bypass i duże obroty wentylatorów, a w ciągu upalnego dnia bypass nieaktywny i praca na niskich obrotach.
  12. Jakie powinny być nastawy rekuperatora w upały, żeby osiągnąć maksymalny komfort? Mowa o instalacji bez GWC i klimatyzacji. Na noc włączam bypass i 3 bieg (z 3 dostępnych) w celu przewietrzenia i schłodzenia domu. Ale nie wiem, jak powinno to wyglądać w ciągu dnia. Czy dobrze myślę, że w upały wymiennik działa "w drugą stronę", tj. chłodniejsze powietrze z domu schładza częściowo nawiewane gorące z zewnątrz? Ale nawet jeśli, to jednak w ciągu dnia chyba lepiej ograniczyć nawiew i ustawić 1 bieg? Mowa o rekuperatorze Defro DRX-V ale w sumie chodzi o ogólne uwagi w tej kwestii.
  13. Dziękuję za radę. Część udało się tak zrobić a reszta dalej była na tyle luźna, że ponawiercałem nowe otwory obok istniejących. Tamte wypełnię pianką i przykleję styropianowe dekielki, więc nie będzie miało znaczenia pod względem termicznym.
  14. Powyjmowałem kołki i porobiłem otwory frezem ale po pojawił się problem. Cześć otworów w ścianie ma najwidoczniej za dużą średnicę, bo po włożeniu kołków i szpilek nadal dają się wyciągnąć bez wysiłku. Niektóre musiałem dobijać młotkiem ale około 1/4 jest luźna. Co można zrobić? Gdyby to było bezpośrednio na ścianie to bym sobie poradził ale tu jest 20 cm styropianu po drodze. Ściany są z bloczków silikatowych. Proszę o radę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...