Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcingebus

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez marcingebus

  1. Adaptuję poddasze. Na jednym poziomie na poddaszu mam Hol i łazienkę. Podłoga z podwójnej warstwy płyt OSB. W łazience wykonałem ogrzewanie podłogowe w systemie Kermi C13 (2.5cm) i przykryłem płytami Farmacel (2.5cm). Razem podniosło się o 5cm. Do tego dojdą płytka, a w Holu panele podłogowe. Zakładałem, że może zostawię różnicę wysokości 5cm. Nie mniej jednak się zastanawiam, czy może jednak w coś zainwestować i podnieść Hol o 5cm. Różnicę pomiędzy płytka i panelami zniwelują listwą jakąś. Mógłbym dołożyć dodatkowe listwy drewniane i kolejną warstwę OSB (grubości tak dobrać, aby wyszło 5cm), ale może są lżejsze wersje na które można by bezpośrednio położyć panele podłogowe? Myślałem o XPS w dwu warstwach, ale wszędzie gdzie czytam o panelach, to piszą, że kilka milimetrów podkładu i koniec. Może ktoś ćwiczył temat?
  2. Rotametry muszą być przystosowane do przepływy z "góry na dol" albo "z dołu do gort". Poznasz ją po tym czy wyskalowane są rosnąco czy malejąco. Kierunek przepływu determinuje konstrukcja rotametrow.
  3. Konsekwencją stosowania sterowania strefowego jest montaż bufora równoległego (aby mieć full wypas sterowania). Konsekwencją bufora równoległego jest strata na temperaturze kilka stopni. Najlepszy wykład na ten temat tutaj:
  4. 3 lata temu zainstalowałem pompę Ciepła, założenie było, że będzie sterowanie strefowe. Właściwie, to myślałem o 1/4 domu (sypialnie) Wymusiło to instalację bufora podłączonego równolegle (aby zachować przepływ i zład). Bufor teoretycznie może być magazynem energii, możesz go ładować, pobierać energie. Wszyscy o tym mówią, tylko nikt poza rozwiązaniami z układami mieszającymi nie zna rozwiązania jak sterować pompą obiegową za buforem. To tak jak można do motocykla podłączyć hak i ciągnąć przyczepę kampingową. Instalatorzy po zamontowaniu Ci mówią: włącz i będziesz Pan zadowolony. Kilka dni temu przerobiłem podłączenie bufora z równoległego na szeregowy, aby zyskać na energooszczędności. Temperatura na zewnątrz było 5-8 stopni. Pompa Ciepła była wyłączona przez 36h (1 i /1/2 dnia z wyłączonym źródłem ciepła). Temperatura spadła z 21C do 19C. Sterowanie nie ma najmniejszego sensu przy takiej inercji. Mam anhydryt, bo chciałem aby było go mniej niż mikrokreta i był mniej akumulacyjny jak zwykła wylewka. Rozdzielacz przygotowany na sterowniki itd... Jedna rzecz, którą ma skopane większość osób z pompą Ciepła, to 24C w łazience. Nikt prawie tego nie ma a mówią o tym nawet przepisy. Zamów sobie gdzieś projekt podłogówki i zadbaj, aby przy normalnych przepływach na wszystkich pozostałych obwodach, bez zwiększania znacząco temperatury w pozostałych obiegach, abyś w łazience miał 24C. Samą podłogą tego nie zrobisz chyba. Pewno będziesz musiał dodać ogrzewanie na ścianach...
  5. Wylałem dziś fundament pod bramę przesuwną + łącznik do słupka przeciwległego (o szerokości 30cm, głębokości 95cm, długość: 400cm). Zazbroiłem to dwoma prętami fi=12, bo miałem z budowy. Górne lico betonu jest na wysokości podbudowy, na wszystko kiedyś przyjdzie kostka. Jak sądzicie ile muszę odczekać aż beton zwiąże, aby móc przejeżdżać przez próg samochodem? A może sobie zrobić jakieś najazdy z desek, które rozłożą ciężar, coś tam mam do wyrzucenia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...