Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

torq1906

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

torq1906's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam, planuję montaż gruntowej pompy ciepła z instalacją PV (nowy system rozliczeń) i zastanawiam się jaki zbiornik CWU wybrać. Moje zapotrzebowanie spełniłby spokojnie zbiornik 300l ale tak się zastanawiam czy żeby zmaksymalizować autokonsumpcję nie warto by zastosować zbiornika np. 500litrów z dwoma wężownicami? Normalnie i zawsze by grzała górna a przy nadwyżce produkcji PV po uzyskaniu żądanej temperatury na górze zbiornika zaczynała by grzać dolna? I pytanie czy to by nie było też bardziej efektywne przy PC grzejąc 500l do temperatury powiedzmy 40stopni niż 300l do 55? Chodzi mi czy to będzie miało sens pod kątem obniżenia kosztów eksploatacyjnych, nie bierzemy pod uwagę kosztów inwestycyjnych. Jestem laikiem w temacie i ciekawi mnie czy ma to jakiś sens czy gra nie warta świeczki?
  2. Witam tak jak w temacie chciałbym się dowiedzieć najlepiej od ludzi którzy robią takie instalacje ile kosztuje kompleksowa usługa ze wszystkimi potrzebnymi elementami robocizną itp. a mianowicie chodzi mi o bufor ciepła z grzałkami elektrycznymi dla domu o zapotrzebowaniu takim jak w linku poniżej: http://kalkulator.cncpompyciepla.pl/wynik/og9. Typ ogrzewania w domu to grzejniki projektowane na temperaturę 75stopni, ale nawet przy temperaturze spadającej do -20 taka temperatura na kotle była jedynie krótkimi chwilami szczególnie rano gdy kocioł w nocy nie pracował. 1.Jaka musi być wielkość takiego bufora żeby całkowicie mieścić się w taryfie nocnej? bo ta wielkość która jest wyliczona na podanej stronie chyba jest dla kotła zasypowego a nie dla grzałek gdzie można grzać 10h na dobę. 2.Jak zmieniłaby się cena takiej instalacji jeżeli zapotrzebowanie zmniejszyło by się o około 4000kWh rocznie?
  3. torq1906

    Gaz czy pompa ciepła

    Wiem, że to mało jednak nie mogę sobie pozwolić w tak krótkim czasie na wymianę kotła i docieplenie więc jestem zmuszony wymienić kocioł. Zakładając, że zdecydował bym się na pompę ciepła przy obecnej izolacji a w przyszłości docieplił budynek to czy PC nie będzie przewymiarowana a z tego co czytałem gszieś że jeśli tak się zdarzy to nie jest dla niej za "zdrowe", czy to prawda ? A orientacyjnie jaka jest relacja ceny montażu co gazowego do PC ?
  4. Witam, w związku z obowiązkiem wymiany kotła węglowego do 2022 roku czas się rozglądnąć za wymianą na coś bardziej ekologicznego i rozważam dwie opcje kocioł gazowy albo pompa ciepła. Ogrzewana powierzchnia budynku to około 200m2, średnio ocieplony zbudowany na początku XXI wieku, ze ściany trójwarstwowej, pustak żużlowo-betonowy 19cm styropian z frezem 5cm cegła dziurawka 12cm, poddasze użytkowe ocieplone wełną mineralną 15cm. Obecnie do ogrzewania spalane jest 4-5 ton węgla przy czym te 5 to zdarzyło się maksymalnie raz gdzie było kilka tygodni poważnych mrozów. W bliżej nieokreślonej przyszłości będzie na pewno docieplony. Instalacja wewnątrz budynku w miedzi z grzejnikami płytowymi typu 22. Sieć gazową mam na działce jednak nie mam zrobionego przyłącza. A co do pompy ciepła widziałem mieszane opinie odnośnie tego czy jest w stanie grzać tak żeby nie chodzić w zimie w kurtce to prawda czy po prostu ktoś miał spapraną robotę ? Dodam, że przy ewentualnym rozwiązaniu z pompą ciepła zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną (o ile będzie dawało możliwość zwrotu w jakimś rozsądnym czasie). Nie ma również możliwości zmiany grzejników na podłogówkę, ewentualnie w grę wchodzi tylko wymiana grzejników na nieco większe. Pytania: Jakie są przybliżone koszty instalacji i eksploatacji pompy ciepła lub kotła gazowego ? Czy macie jakieś inne propozycje odnośnie sposobu ogrzewania ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...