Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szaraban

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Warszawa
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

szaraban's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Może ja napiszę, wszyscy moi sąsiedzi dostawali nadzór a ja jako wybraniec otrzymałem wykopaliska poprzedzające. Najlepiej dużo wcześniej wystąpić do konserwatora z wnioskiem o określenie zakresu i rodzaju badań. W decyzji zostanie określony sposób prowadzenia badań. Jak będziesz miał nadzór to podpisujesz umowę z archeologiem i on tylko robi dokumentacje w trakcie wykonywania wykopu pod dom. Jak coś znajdzie małego to opisuje, wysyła do muzeum. Jeśli znajdzie coś dużego to niestety wstrzymuje prace i zawiadamia wojewódzkiego konserwatora zabytków, on przyjedzie i podejmie decyzje co dalej. Jeśli będziesz miał wykopaliska to podpisujesz umowę z archeologiem na ich przeprowadzenie. On występuje do konserwatora o zezwolenie na badania i ich zakres. Przeprowadza odkrywkę, zaprasza wojewódzkiego konserwatora na wizję w celu potwierdzenia prawidłowości prowadzenia badań. Po wizycie konserwator może wyłączyć całą działkę z obowiązku badań. Tutaj też jeśli coś dużego zostanie znalezione to będzie wezwany konserwator. Pamiętaj, że coś dużego to ślady grobów albo osad. Małe pojedyncze artefakty jak naczynia, narzędzia, groty etc nie stanowią przeszkody w dalszym prowadzeniu prac.Po zakończeniu wykopalisk takie małe przedmioty są przez archeologa opisywane i przesyłane do muzeum. Przy okazji moja archeolog wystąpiła 15 września o zgodę na badania i jeszcze brak jest odpowiedzi.
  2. Następna zabawka z Chin przyszła: Po wstępnych testach jestem zadowolony, muszę wypróbować w terenie i porównać z szlaufwagą. A do tego dokupiłem na znanym portalu stojak geodezyjny w zestawie z łatą geodezyjną. Ponieważ przed rozpoczęciem budowy działka musi zostać przebadana przez archeologa a nadal czekamy na pozwolenie na budowę to złożyliśmy do Konserwatora Zabytków wniosek na przeprowadzenie badań. Ponoć dosyć szybko wydają zezwolenie na badania. Zastanawiam się tylko czy robić odkrywkę terenu przed zimą, czy wylewać chudziaka żeby zabezpieczyć podłoże czy ewentualnie zostawić wykop otwarty i w przyszłym roku zebrać 10-20cm łopatą. Czytałem o pękniętej ławie fundamentowej która zimowała niezabezpieczona. Podłoże to piasek gruby, woda okresowo w porach mokrych może być powyżej ławy.
  3. Przykrycie deskami to może być to czego potrzebuję. Dziękuję!
  4. Odgrzeję temat, nie wiem czy surgi22 tutaj zagląda? Nie wiem jak znaleźć jego dziennik budowy a widzę kilka porządnie zrobionych detali. Chciałbym się zapytać jak przygrzewałeś papę termozgrzewalną do ściany fundamentowej żeby nie stopić styropianu?
  5. Przyczepka ma powyżej 2m i otwierane obydwie burty, wysunę do przodu jakieś 50 cm i ściągnę pasami, do tyłu będzie wystawać tylko około metra.Trochę króciaków wrzucę do bagażnika, dla równowagi i mam nadzieję, że w miarę lekko pojedzie. 10kg to dla mnie dobra wiadomość, czyli około 50-60 takich stempli powinienem przewieźć i mi się to kalkuluje, dziękuję!
  6. Witajcie, czy ktoś z Was woził drewniane stemple na przyczepce towarowej? Mam taką przyczepkę 600kg ładowności i zastanawiam się ile może wejść na nią stempli długości około 3,5m. Ma ktoś doświadczenie? Ile może średnio ważyć taki stempel i czy bardziej ograniczeniem będzie waga czy jego przestrzenność?
  7. Niedawno wykonałem ogrodzenie. Akurat na działce miałem małą kupkę gruzu betonowego. Beton na przemian z gruzem, lekko powyżej dolnego poziomu słupka układałem płaski kawałek gruzu i słupkiem wbijałem go do właściwego poziomu. Następnie szedł beton a wokół słupka ubijałem drewnianym kołkiem kawałki gruzu. Po takim ubijaniu nie dosyć że mniej betonu zużyjesz to jeszcze wszystko jest na tyle ustabilizowane, że się nie przechyli. Jeśli natrafisz na jakiś oporny słupek to przykręcasz obejmę od mocowania paneli i podpierasz drewnianym kołkiem. Zamiast gruzu możesz użyć kamieni. Ewentualnie zerknij czy w pobliżu nie ma jakieś budowy albo olx czy ktoś nie chce pozbyć się worka gruzu betonowego. Tylko nie używać ceglanego gruzu. Metoda wyżej pokazana też jest fajna ale trzeba to robić w więcej osób.
  8. Witajcie, w jakimś dzienniku budowy albo poście przeczytałem o czujnikach temperatury pod domem, nie mogę go teraz znaleźć. Ma ktoś z Was takie umieszczone w fundamencie i pod nim? Może ktoś się pochwali jak to działa po uruchomieniu? Jaki czujnik będzie najbardziej uniwersalny* do takiej roboty? Widzę jako przykład DS18B20, sprawdzi się w ziemi? *będzie mógł w przyszłości współpracować z dowolnym systemem "inteligentnego" domu
  9. Niestety nie mam kolegów ale z tą wiązarką to może być całkiem dobry pomysł. Widzę na allegro jakąś chińszczyznę za niecałe 600zł, na eliexpress 300-500zł i ma nawet rolkę drutu w komplecie. Sprawdziłem, że wypożyczenie kosztuje obok mnie 130zł/dobę + zakup drutu. Czyli cztery dni i zakup się zwraca. Przemyślę.
  10. Serdecznie dziękuję! Czyli zrobię zgodnie z projektem wszystko ze stali ocynkowanej tylko na przejście przez grunt dołożę zgodnie z wskazaną przez Pana normą gumę silikonową. Ewentualnie jeszcze nadal będę się zastanawiał nad użyciem kawałków stali nierdzewnej na przejście przez grunt, tylko nie wiem czy takie mieszanie ma sens.
  11. Dziękuję bardzo ale teraz to już nic nie wiem. Po tych normach dochodzę do wniosku, że stal ocynkowana w uziomie to zło. Już chyba lepiej do chudziaka włożyć czarną bednarkę, może o większym przekroju a odczepy zrobić ze stali nierdzewnej a odgrom ze stali ocynkowanej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...