Witam, no i oczywiście mam pytania dla fachowców.
Kupuje niewykończony dom. Dwa pietra, każde 120 m2. Tak jak jest teraz zaprojektowane (ogrzewanie podłogowe już zainstalowane ale nie ma jeszcze zalewki), to cale dolne piętro jest ogrzewanie podłogowe, jak i główna cześć 1-go pietra. Razem okolu 160 m2. Reszta pietra (pokoje) i cześć piwnicy, ma być ogrzewane grzejnikami. No i jeszcze potrzebne jest C.W.U.
No i mam kilka pytań:
1 Z tego co rozumie, pompy wodno-powietrzne maja COP nawet ponad 5.0 jeśli podgrzewa wodę do 35 stopni(ogrzewanie podłogowe), a tylko około 2.5 COP jeśli do 60 stopni. Wiec myślę żeby założyć dwie osobne pompy ciepła, jedna z obiegiem zamkniętym na ogrzewanie podłogowe, a druga na grzejniki i C.W.U. Czy to ma sens?
2. Zakładając skale ogrzewania 60W/m2, Jakiej wielkości powinna być każda pompa?
3. Z moich obliczeń 12kw Monoblok byłby wystarczający na te 160m2 ogrzewania podłogowego, i 8kw C.W.U. pompa ciepła z 300L zbiornikiem wystarczająca na CWU i te kilka grzejnikowa.
4. Czy lepiej byłoby zlikwidować grzejniki i poprowadzi ogrzewanie podłogowe wszędzie? A jeśli tak, czy podzielić system z osobna pompa na każde piętro? Górne piętro nie będzie na stale zamieszkane - tylko gdy ktoś przyjedzie na odwiedziny. No I jakiej wielkości pompa C.W.U. na okolu 5 osób max?
5. Czy warto zainwestować w glikol na ogrzewanie podłogowe z obiegiem zamkniętym? Bo to by pozwoliło zainstalować monoblok na zewnątrz (bez wymagań co-rocznych inspekcji), i dałoby ubezpieczenie w razie utraty prądu.
Co wy byście zrobili?
Z gory dziękuję za pomoc