Witam, jestem tu nowa i szukam pilnej pomocy. Na działce mam staw/zbiornik wodny. Jest to zbiornik na wodę gruntową, odchodzi od niego rów melioracyjny stąd dno musi pozostać naturalne aby utrzymac przepływ wód gruntowych. Wielkość zbiornika to ok 12-14m x ok 5m, kształt nierównomierny, z 1 strony pionowy brzeg, a 3-4m od brzegu duży dom, pozostałe brzegi w mniejszym lub większym pochyleniu. Wiadomo, że głębokość zależy od stanu wód gruntowych, zbiornik był kopany na 3m głębokości, teraz (mówię o dniu dzisiejszym) to jest pewnie ok 1,5-2m + 1m szlamu.
Chcemy brzeg zabezpieczyć, wyrównać do linii prostej i zagospodarować. Do tej pory przytrzymywany był przez belki (z 3 stron, w części kaskadowe), z 1 strony przez wielkie słupy drewniane, któe niestety pod naporem domu zaczęły się wyginać, ziemię zaczęło wypłukiwać i po niespełna 10latach trzeba zrobić od nowa. Porządnie.
Moje pytania dotyczą :
1. jakiej pompy użyć do odpompowania wody ze zbiornika - znalazłam Pompa 50-KBFU-0,45 230V IBO 20 mb węża strażackiego 2" ze złączkami 50kbfuwaz - i wydaje mi się, że ona da sobie radę. Pompę chcę kupić, najwyżej sprzedam później, bo wynajem wyjdzie drożej, nie wiem ile czasu będzie potrzebna, i ile razy (min tydz trzeba utrzymać dno w miarę suche). A może zostawię. Jeśli ktoś ma lepszy wynik to proszę o info, max do 1,5tys zł. Pompa szlamowa koniecznie z wężem.
2. jak wybetonować pionowy brzeg od strony domu, aby brzeg nie osuwał się z gruntem ? czy kształt wylewki T (gdzie kreska od T idąca w dół byłaby w stronę domu) utrzyma konstrukcję aby się nie osuwała ? jakie wymiary wylewki ? fundament 50cm wgląb gruntu, szerokość szalunku 20 cm ? czy 15? zbroić ten beton? jaki to ma byc beton ? skoro słupy drewniane (połączone ze sobą spawami) utrzymują grunt w pionie (problem jest między palami, bo wypłukało ziemię i już nie ma tam folii itp) to pionowa ściana z betonu też utrzyma ? chyba wystarczy taki wspornik w postaci nóżki od litery T.... czy musi być pod kątem ?
na zdjęciach widac staw w stronę domu (na palach widać standardowy poziom wody), drugie zdjęcie zrobione 10sierpnia 2020 (zdjęcie z białą bujawką) - jak widać dno już mocno zarośnięte, i zdjęcie z liniami, gdzie żółta to standardowy poziom wody (na zdj susza), pomarańczowa dużo wody, czerwona powódź, niebieska wyznacza rów melioracyjny, czarna to planowany brzeg z betonu, pozostałe brzegi do zagospodarowania może geokratką albo w inny sposób. Przy geokratce konieczna jest folia pod spód, a to w całości owszem utwardzi brzeg, ale tez nie pozwoli na przepływ wód. Do tej pory była tylko włóknina, na części brzegu kamienie, w innych miejscach palisady z bali drewnianych.
jeżeli ktoś ma jakieś porady, mądre słowo, może wesprzeć to proszę o pomoc!