Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sliwki1719517300

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    69
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez sliwki1719517300

  1. Też mam pytanie co do wykonania zabudowy kominka. Chciałbym uzyskać efekt jak na zdjęciu poniżej (tynku glinianego). [ATTACH=CONFIG]468416[/ATTACH] Ktoś może mi poradzić jak to zrobić tzn jakiego konkretnie materiału mam użyć (co kupić) i jak to zrobić lub dać namiary gdzie szukac info? Będę to kładł na element zaszpachlowany kominka ze zdjęcia [ATTACH=CONFIG]468417[/ATTACH]
  2. Zamierzam wykonać na poddaszu drewnianego domu system ogrzewania podłogowego w suchej zabudowie firmy SANDER (płyty EPS300 z rowkami na węże ogrzewania podłogowego). Na podłodze mam OSB. Firma gdzie zamierzam kupić płyty systemowe z EPS dała wykaz klejów etc, które w moim mniemaniu są dosc drogie i tu moje pytanie. Czy ktoś może polecić mocny klej, którym przykleję płytę EPS do OSB? W zestawieniu jakie dostałem figuruje Murexin X - Bond MS-K 509. Do łazienki zalecono mi zastosowanie między EPS z rurkami ogrzewania, a płytkami mat termoprzewodzących Mata Termo-Top też firmy Murexin. Znacie tanszą alternatywę? A może ktoś ma taki system ogrzewania ?
  3. Zapotrzebowanie na ciepło jest wyliczone 12 kW razem z piwnicą (do wyliczeń przyjęto stałą temperaturę na każdej kondygnacji 22stC), a zakładam że w piwnicy nie będę grzał lub utrzymam ok. 16stC - tam jest kotłownia, spiżarnia i warsztat/pomieszczenie na rowery etc. Z tego wynika że to 12 kW to nawet za dużo. Piec 15kW powinien chyba wystarczyć. Czy cena jest kosmiczna to nie wiem (płacę 12k PLN), a całej kotłowni za tyle raczej bym nie zrobił. Robiłem rekonesans i ta cena jest "średnia", a pyzatym mam mnóstwo serwisantów na miejscu, na wypadek ewentualnych awarii lub potrzeby zmiany ustawień.
  4. Ta pompa ciepła to będzie kiedyś, może za 2 lata, może za 5, może za 10. Zależy jak będzie sie sprawował układ z pelletem, jak będę stał z kasą, jak wtedy będzie wyglądała opłacalność PC i do czego zmuszą nas władze, bo teraz mam wrażenie że jest lobby PC, a zaraz koszty energii elektrycznej poszybuja w górę....ale to osobny temat. 3 grupy mieszające to mój pomysł, bo każda kondygnacja jest osobno: partek ok 80m2 poddasze ok75 m2 piwnica ok 70 m2 Na wszystko jest projekt. Podłogówka już jest zrobiona - wykonawca zrobił tak jak w projekcie, nie dyskutował nawet potwierdził że dobrze że mam projekt.
  5. Dom ok 155 m2 + piwnica ok 70m2. Cały dom ogrzewanie podłogowe łącznie z piwnicą. Źródłem ogrzewania ma być piec na pellet od lokalnego dostawcy KOŁTON BioPellMax o mocy 15kW. Do ogrzania jest jeszcze CWU dla 4 osób. W pierwotnym planie miałem bufor ok 400l, zbiornik CWU ok 250-300l. Do podłogówki są 3 osobne rozdzielacze na każdym poziomie osobny i mają być 3 grupy mieszające z siłownikami. Jak się wprowadzę to panuję zrobić małą instalację fotowoltaniczną OFFGRID w celu wpiecia grzałki do bufora i/lub zbiornika CWU . W przyszłości ma być też pompa ciepła która będzie działała razem z piecem na pellet. Napisałm że oszczedniej jest na etapie zakupu bo nie trzeba 2 zbiorników (bufor i zbiornik CWU) tylko jeden i odpada pompka z pieca do boilera, a to w sumie kilka tys zł wyjdzie.
  6. Bufor będę grzał na pewno do wyższej temperatury - minimalnie 50stC. Oszczędne jest na etapie zakupu, a woda użytkowa w normalnie zamieszkanym domu potrzebna na bieżąco. Chciałbym uzyskać opinie kogoś kto ma takie rozwiązanie i czy jest zadowolony czy zmieniłby na cos innego.
  7. Czy ktoś przerabiał temat bufora z higieniczną wężownicą? Wykonawca proponuje mi zamiast osobno bufora i zbiornika na CWU zastosować bufor 1000 l z wężownicą higieniczną przez którą będzie przepływała woda CWU. Obawiam się czy ta woda odpowiednio się zagrzeje bo sprawdziłem że w wężownicy mieści się 30l wody (pow. wymiany 9m2) i czy przetpłtwając osiagnie wymaganą temp - czyli przynajmniej 38stC?
  8. Poddasze ociepliłem pomiędzy krokwiami pianą PUR. Krokwie mają 20 cm, grubość ocieplenia miała być 18 cm, ale wyszło między 18, a 20 cm. Od zewnątrz jest folia paroprzepuszczalna. Od środka zamierzam dać folię paroszczelną, a na to boazerię drewnianą. Krokwie są równiutkie wiec bezpośrednio do nich mogę przybić boazerię. Pytanie jak przybić folię (załączony rysunek)? Wydaje mi się że między folią paroszczelną, a pianą PUR i między folią, a boazerią powinny być przestrzenie powietrzne jak na rysunku nr 4. Czy tak powinienem zrobić czy zastosować jeden z pozostałych przykładów/dlaczego? [ATTACH=CONFIG]466017[/ATTACH]
  9. Rysunek poglądowy. Stosowałem filc? Dlaczego dałbyś również ma górze? Słychać kroki?
  10. Robię podłogę poddasza konstrukcji jak na załączniku. Celem wygłuszenia dźwięków pracy elementów drewnianych zamierzam dać podkładki pod legary (na rysunku 1 i 2 na czerwono). Pytanie czy ktoś ktoś robił podobna kontrakcje i może poradzić czy podkładki dawać w pozycji 1 i 2 czy wystarczy tylko pod legarem oraz jakie podkładki dawac ( ja mam upatrzone podkładki w formie tasmy filcowej o grubości 7 mm, gramaturze 750g/m2)
  11. Zawsze myślałem że lepiej żeby nie szedł na niskich parametrach, a im wyższa temperatura na piecu tym lepiej dla pieca i komina. Częstsze załączanie chyba skraca żywotność elementów zapalarki. A co sądzicie o Kostrzewa EEI 16kW ?
  12. bufor celem zmniejszenia częstotliwości załączania się kotła
  13. Można ocenić ten piec (podzespoły o których piszesz) na podstawie poniższego opisu? Czy te informacje nic konkretnego nie mówią? Na stronie jest napisane że "pozioma konstrukcja wymiennika, która posiada zawirowywacze spalin pełniące rolę turbulatora, przez co kocioł osiąga stałą, wysoką sprawność oraz rurowy wymiennik, który spełnia funkcję chłodzenia płyt ogniotrwałych – wydłuża ich żywotność. Wyłożenie komory paleniskowej ceramiką w postaci specjalnych płyt optymalizuje przebieg spalania" Palnik pelletowy z obrotową komorą paleniskową KIPI Sterownik K700 (sterowanie trzema pompami niezależnie, współpraca z regulatorami pokojowymi, sterowanie zaworem mieszają).
  14. Nowy dom ok 220m2 (150m2 grzane normalnie, reszta to piwnica z niższą temperaturą), całość ogrzewanie podłogowe, planowany bufor ciepła 1000l, zasobnik CWU 250l 4 osoby w domu. Policzone zapotrzebowanie na ciepło to ok 12kW. Planowany kocioł na pellet marki Kołton PellDuox 18kW https://www.kolton.pl/produkty/kotly-na-pellet/pellduox/. Wybór tej firmy w związku z lokalizacją (fabryka jest w mojej miejscowości). Czy ktoś zna ten kocioł? Czy możecie go polecić? A może ktoś zaproponuje cos lepszego lub jakieś wytyczne czym się kierować przy wyborze kotła. Tylko proszę nie proponujcie mi pompy ciepłą bo już to rozważałem i na dzień dzisiejszy mnie na nią nie stać, a jest w planach jak piec "się skończy" a ja sie wprowadzę i uzbieram na nią kasę.
  15. Co polecacie do zastosowania jako izolacja akustyczna ścianek działowych? Ponoć najlepsza wełna mineralna. Czy jest jakakolwiek różnica między producentami, czy nie ma znaczenia co kupię?
  16. sliwki1719517300

    Dgp

    Klatka jest typu otwartego jak piszesz. Kominek ma grzać tylko od czasu do czasu bo jest to dodatkowe źródło ogrzewania które będzie używane w okresach przejściowych, jak będę w domu, bo pracuje wyjazdowo, a żona raczej palic nie będzie. Dlatego nie chce inwestować zanadto w kominek a (zapewne jak większość inwestorów) budżet jest już znacznie przekroczony i zaczyna się walka o to aby starczyło kasy żeby się przynajmniej wprowadzić.
  17. Panowie, dziękuję za rady. Zrobię skrzynkę jak radzi Remiks.
  18. sliwki1719517300

    Dgp

    Anemostaty OK, ale wolałbym regulację gdzieś w okolicach kominka, bo strop drewniany, a przy anemostatach przy wylocie zakładam że powietrze będzie "zalegało" w przewodach i będzie je ciągle nagrzewać (przegrzewać). Kanały będą miały max 1.5 m. W salonie będzie kratka; zapomniałem zaznaczyć, a dodatkowo cześć ścian kominka będzie z materiałów akululacyjującego ciepło typu .
  19. Skrzynkę masz zamkniętą z góry i z dołu? Chodzi mi o kwestie "dziury" przez którą będzie słychać w na dole to co mówi się na dole.
  20. sliwki1719517300

    Dgp

    U mnie taki układ w którym do ogrzania salon w którym stoi kominek, sypialnia usytuowana za ścianą kominka i 2 pomieszczenia na parterze (jedno centralnie nad kominkiem a drugie tuż obok). "Fachowiec od kominka" powiedział że powietrze poleci do wszystkich pomieszczeń grawitacyjnie. Pytanie czy do pokoi na poddaszu nie będzie uciekało większość ciepła? Jeszcze jedno pytanie czy w takim układzie nie będzie słychać w salonie co mówi się w pozostałych pokojach (czy dziek nie będzie przedostawał się kanałami powietrznymi)?
  21. Czym odizolować komin od stropu drewnianego? Komin co prawda jest systemowy, izolowany wewnątrz wełną, ale wolałbym dla własnego bezpieczeństwa czymś go obłożyć (choćby na wypadek pożaru sadzy), przynajmniej w miejscach kontaktu z drewnem (czerwone strzałki na zdjęciach). Podobna rozterka dotyczy ściany zaznaczonej na niebiesko na planie, która ma być z rygipsu ale na konstrukcji szkieletowej drewnianej. Przez strop będzie przechodził także kanał (przewód izolowany) z ciepłym powietrzem z kominka i jego też chciałbym dodatkowo zaizolowac, ale czym? Mój pomysł to przyklejenie do komina płyty rygips ognioodpornej lub płyty kominkowej ognioodpornej np. https://www.obi.pl/akcesoria-do-kominkow-i-piecow/varmsen-plyta-kominkowa-3x61x100-cm-1-szt/p/6616338?wt_cc1=17611001889&wt_cc4=c&wt_cc9=&wt_mc=gs.pla.smart.technika.&gclid=EAIaIQobChMIsKOWg9_a_gIVAu93Ch325QlkEAYYBCABEgJxg_D_BwE
  22. Konkludując... przy planowanej przeze mnie konstrukcji, OSB nie jest konieczne? Płyta GK nie powinna pękać.
  23. Planuję konstrukcje jak w załączonym szkicu, gdzie będzie przerwa na osiadanie. Folii też nie planuję; w konstrukcji wełna do wygłuszenia. Co myślicie?
  24. W domu z płaza będę budował ściany działowe w konstrukcji szkieletowej. Majster który budował SSO poleca abym na szkielet (deska konstrukcyjna 50x100mm co 59 cm - konstrukcja na wełnę) przykręcił płytę OSB i do tego rygips lub deski wg uznania. Ktoś może poradzić czy ta płyta OSB jest potrzebna (ponoć jest dla usztywnienia konstrukcji), a jeśli tak to jakiej grubości?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...