Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sh4dow

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

sh4dow's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Rzeczywiscie nie biore pod uwage zuzycia biezacego energii, ale raczej tylko energia w miesiacach jesienno zimowych bylaby zuzyta na biezace potrzeby w 100%, czyli pewnie okolo 0,35 calej produkcji. Latem sa spore nadwyzki bo odpada grzanie domu. Tak czy tak instalacja okolo 17kwp i dodatkowe 20 paneli nie zmiesci sie na dachu, wiec to rozwiazanie raczej odpada.
  2. Potrzeba dolozyc z 4-5Mwh realnej produkcji, czyli calosc okolo 13 Mwh. Przez to ze instalacja przekracza 10kwp tauron odda tylko 70% energii, a nie 80%. Mamy wiec 13/0,7=18,6 kwp instalacji. Roznica w mocy to okolo 9kwp, liczac 5 tys za kwp dostajemy 45 tys. Dodatkowo dach juz nie zmiesci tylu paneli, a szkoda stawiac na ziemi.
  3. Rozbudowanie pv jest malo korzystne - wymiana inwertera na mocniejszy, bo trzeba dolozyc z kolejne 10kwp (tauron obcina kolejne 10% dla instalacji powyzej 10kwp), czyli calosc pewnie okolo 50 tys.
  4. Odszranianie raczej nie bedzie problemem. PC zamierzam zalozyc dopiero gdy bedzie pelne 100m2 podlogowki, czyli wody w instalacji okolo 150l (ewentualnie bedzie potrzebny niewielki bufor). Instalacja tez nie bedzie laczona z kaloryferami. Nadprodukcja pradu jest okolo 4 tys kwh na rok. Na ogrzanie 38m2 i cwu wystarczy, ale jesli dojdzie kolejne 60m2 to juz jest za malo, dlatego pozniej PC ktora obnizy zuzycie pradu. Zapotrzebowanie na cieplo w okolicy 70kwh/m2/rok. Czyli wychodzi ze do pieca elektrycznego nie bedzie potrzebny bufor, na biezaco bedzie oddawal cieplo w momencie kiedy musi dogrzac pomieszczenie lub wode.
  5. Witam wszystkich, Potrzebuje opinii dotyczacych instalacji ogrzewania elektrycznego w modernizowanym pietrze domu. W pierwszym etapie planuje zalozyc ogrzewanie podlogowe na 38m2 w systemie bez wylewkowym (czyli z niska akumulacja), natomiast docelowo polozyc podlogowke na pelnych 100 m2, reszta z normalna wylewka. Te 38m2 i cwu bedzie grzane piecem elektrycznym, w pozniejszych etapach instalacja powietrznej pompy ciepla mocy okolo 7-8kw. Z tego co sie orientuje raczej nie ma potrzeby instalowania bufora kiedy zrodlem jest pompa ciepla, jednak jak sytuacja wyglada kiedy mamy piec elektryczny? Instalator we wstepnej wycenie umiescil zbiornik 400l z wezownica i nie jestem pewien czy jest on konieczny. Dodam, ze nie zalezy mi na akumulacji ciepla albo wykorzystaniu taniej taryfy pradu, poniewaz dom jest wyposazony w instalacje fotowoltaiczna o sporym zapasie produkcji energii. Czy nie lepiej zastosowac zbiornik kombinowany dedykowany pompom ciepla, zeby pozniej nie wymieniac wszystkiego?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...