Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mathev

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

1 obserwujący

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    podkarpackie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Mathev's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Gdy pytam o konkretną ilość to dostaję informacje, abym sobie wyliczył. Gdy wskazuję wyliczenia i ponownie pytam czy 6 wystarczy, to znowu dostaję odpowiedź niejednoznaczną. Tak to do niczego nie dojdę. Już nie mam żadnych wątpliwości i przepraszam że ośmieliłem się pytać i marnować czyjś czas.
  2. Rozumiem, ale nie stać mnie w tej chwili na wyłożenie dodatkowo minimum 9 tyś. zł, a taka jest różnica w cenie pomiędzy nim, a Huawei.
  3. Dziękuję za informację. Faktycznie cena delikatnie mówiąc "zaporowa".
  4. Pytasz, skąd takie przekonanie? Przecież sam mi cały czas sugerujesz, aby przyjąć te 240V. Proszę oto jeden z cytatów. To w końcu mam przyjąć te 240V, czy nie? Proszę jedynie o konkretną odpowiedz. Gdy je przyjmę to instalacja będzie się skaładała z paneli wschód-zachód 7+7, a nie 6+8. Trudno przeżyję,
  5. Wszystko rozumiem, ale mimo wszystko jeszcze i tak zapytam. Bo odnalazłem artykół na którym również się wzorowałem. Proszę nie obraź się i nie gniewaj na mnie. Tutaj do tych samych wyliczeń nie brano Użytecznego zakresu napięć MPP, tylko właśnie Zakres napięć wejściowych. Dokładnie Napięcie wejściowe minimalne, a nie Napięcie MPPT minimalne. Identycznie tak jak i ja to zrobiłem dla falownika Huawei. Czyli w końcu jak to z tym jest? Które napięcia!? https://www.forum-fronius.pl/napiecie-rozpoczecia-pracy-falownika-udc-start/ Po prostu nie może mi się w głowie pomieścić ta zależność. Przeglądam dostępne falowniki na rynku (Growat, Afore, Sofar, Fronius) i one wszystkie mają Napięcie minimalne niższe, albo przynajmniej równe Napięciu startowemu. A taki Huawei będzie i tak pracował dopiero aż od 240V?
  6. Czy moge liczyć na pomoc i odpowiedz na pytanie. Którą wartość napięcia dla falownika Huawei Sun2000-5KTL-M0 powinienem przyjąć do obliczeń? W parametrach technicznych dla tego falownika nie jest opisana jednoznacznie minimalna wartość MPPT falownika, czyli U dc min. Podane są dwie wartości: 1) Zakres napięcia pracy: 140V - 980V 2) Zakres napięć MPP, dla pełnej mocy: 240V - 850V Jeżeli do obliczeń przyjąć wartość: 240V, to wychodzi, że minimalna ilość modółów w stringu to 6,59. Jeżeli do obliczeń przyjąć wartość: 140V, to wychodzi, że minimalna ilość modółów w stringu to 3,84.
  7. Jaki to inwerter jeżeli można wiedzieć? I jakie sa jego zalety? Może się okazać, że jego cena będzie dla mnie akceptowalan.
  8. Ja tylko piszę, że przyjąłem takie napięcie do obliczeń. Natomiast istotnym jes tutaj chyba napięcie startu falownika, czyli 200V. We wcześniejszej tabelce również uwidoczniłem wyliczenia. Wychodzi, że potrzeba minimum 4,59 panela, aby falownik zastartował. Czyli 6 paneli będzie OK. Tak apropo, to dla Huawei nie jest to dokładnie i precyzyjnie opisane. Posiłkowałem się danymi z Sofara oraz Froniusa, porówniując je z odpowiednimi rubrykami karty katalogowej Huawei. Wywnioskowałem, że należy przyjąć 140V, jako minimum do obliczeń. Z opisu wynika, że osiągnie pełną moc w zakresie 240V-850V, natomiast poprawnie pracował będzie w zakresie 140V-980V. Więc, gdy wystartuje dopiero od 200V (wystarczy 6 paneli), to zacznie już pracować (oczywiście jeszcze z niepełną mocą), bo jego zakres pracy to 140V-980V. Gdy napięcie na panelach osiągnie 240V, będzie już pracował z pełną mocą. Z drugiej strony jeżeli faktycznie powinienem przyjąc do obliczę wartość 240V. Wówczas minimalna ilość paneli jaką powinienem połączyć to 7 na jednym stringu. Ale przecież przy układzie paneli 6 + 8, na drugim stringu mam 8 szt. paneli. Czy one by spełniały ten warunek 240V (przejęły rolę pracy falowniak od tego napięcia) i falownik by pracował? Bardzo prosze o wyjaśnienie. Jestem samoukiem i jeżeli coś robię źle to chętnie sie poprawię. Tyle, że ten układ paneli 7 + 7, a nie 6 + 8 nijak mi nie pasuje na dachu. Juto rano montaż. co robić?
  9. Dla falownika Huawei Sun2000-5KTL-M0: - Zakres napięć MPP, ale dla PEŁNEJ MOCY to faktycznie tak jak napisałe: 240V - 850V - Natomiast jego ZAKRES NAPIĘCIA PRACY to: 140V - 980V Do swoich wyliczeń przyjąłem więc wartość: 140V Dodatkowo posiłkowałem sie również informacjami na tej stronie (chociaż dotycza innego falownika): https://www.forum-fronius.pl/napiecie-rozpoczecia-pracy-falownika-udc-start/
  10. A czemu ma nie być OK? Proszę o doprecyzowanie pytania.
  11. To jest zdecydowanie za drogo! Ja za swoją instalację mam umówiona cene 21.590 brutto + 1.000: nowa skrzynka rozdzielcza za licznikiem oraz na moje życzenie dodatkowa nowa tablica w garażu z gniazda 360V i 220V. Cała robocizna oraz wszystkie materiały po stronie firmy instalatorskiej Orientacja: wsch.-zach. Moc instalacji: 6,3 kwp Panele: Jasolar JAM72S20-450/MR x 14 szt. Inwerter: Huawei Sun2000-5KTL-M0 Dodatkowe (poza Huawei) zabezpieczenia AC i DC + instalacja odgromowa Instalator liczył, sprawdzał, ale ostatecznie zdecydowałem się na 1 kW większa instalację. Dla niej wszelkie obliczenia i sprawdzenia robiłem korzystając z tej strony: http://www.instsani.pl/524/dobor-falownikow Porównywałem i obliczałem dla różnych paneli oraz falowników.
  12. Miałbym jeszcze jedną prośbę. Chodzi mi o wybór falownika do mojej instalacji. Wybór jest pomiędzy: Huawei Sun2000-5KTL-M0 oraz Huawei Sun2000-6KTL-M0 Do obliczeń korzystam z programu SmartDesing, ale wyniki nie są jednoznaczne. Instalacja: - Moc szytowa 6,3 kWp (14 modułów po 450W, 6 szt. + 8 szt., orientacja wschód-zachód) Miało być 13 modułów, ale wynegocjowałem dobra cenę na 1 szt. dodatkowego. 1) Dla Huawei Sun2000-5KTL-M0: Współczynnik wydajności: 85,77% , Wydajność energetyczna: 4,99 kWh/rok , DC/AC: 1,26 2) Dla Huawei Sun2000-6KTL-M0: Współczynnik wydajności: 85,86% , Wydajność energetyczna: 5,00 kWh/rok , DC/AC: 1,05 Szczególnie chodzi mi o ten nieszczęsny współczynnik DC/AC. Podobno zalecane oraz korzystniej jest zawsze projektować falownik o nieco większej mocy niż moc generatora PV. Według wytycznych producentów falowników zakres ich mocy powinien mieścić się w przedziale 0,8-1,2 mocy generatora PV. U mnie: - przy dołożeniu jednego modułu i pozostaniu na falowniki 5KTM, ten współczynnik przekracza zalecane 1,2 i wynosi 1,26. - przy dołożeniu jednego modułu i zmianie falownika na 6KTM, ten wspólczynnik mieści się w zalecanym przedziale i wynosi 1,05. Co powinienem zrobić: 1) Nie przejmować się współczynnikiem i pozostać: 14 modułów + pierwotny falownik 5KTM (DC/AC: 1,26) 2) Przejmować sie współczynnikiem i wykonać instalację: 13 modułów + pierwotny falownik 5KTM (DC/AC: 1,17) 3) Przejmować sie współczynnikiem i wykonać instalację: 14 modułów + dopłacić i zmienić na falownik 6KTM (DC/AC: 1,05)
  13. Nie zmieniłem zdania. Typowy/ dedykowany inwerter hybrydowy jest za drogi dla mnie. Doczytałem, że Huawei również mam możliwość podłączenia akumulatorów (nie musze tego robić teraz), a kosztuje jednak dużo mniej. Natomiast przy decyzji, czy Huawei czy Sofar, dopłata 500 zł to nie sa pieniądze. A Huawei jest nowocześniejszy.
  14. Dziękuję za link. Posiedziałem i posprawdzałem. Dodatkowo porównałem z wyliczeniami wykonanymi w SmartDesing https://eu.smartdesign.huawei.com/ Wyniki są podobne. Mam prośbę o pomoc w interpretacji wyników i podpowiedz, co zrobić. Wykonałem wyliczenia dla mocy 5kW. Zmierzyłem i wpisałem do obliczeń pochylenie mojego dachu: strona wschodnia 27st. , strona zachodnia 17st. Dla 6 modułów umieszczonych na stronie wschodniej + 6 modułów umieszczonych na stronie zachodniej wychodzi: 2055 + 2175 = 4230 Dla 12 modułów umieszczonych wszystkie na stronie wschodniej: 4110 Dla 12 modułów umieszczonych wszystkie na stronie zachodniej: 4350 Widać więc różnicę na plus, gdybym dał wszystkie moduły na stonę zachodnią ok. 120 kWh/rok Czy jest to opłacalny zysk, szczególnie, że te 12 modułów (podzielonych 6+6 na 2 stringi) zmieściłbym na jednej połaci dachu na styk? Czy może zostać na ułożeniu modułów (6+6) wschód-zachód? Tak sugeruje instalator - ale on nie robił żadnych obliczeń. Powiedział, że oni tak zawsze montują, przy takim ułożeniu jak moje (niemal idealne wschód-zachód). Chciałem, jeszcze zapytać, bo nigdzie nie doczytałem. Czy zalecane jest, aby produkcja energi z każdego stringu była w miarę zbliżona? Jest to lepsze dla falownika i poprawia jego wydajność? Czy nie ma to aboslutnie żadnego znaczenia (np. moduły: 8 zach. + 4 wsch.)? Zachodnie wtedy dawałyby dużo więcej niż wschodnie. Falownik nie będzie obcinał. Jeżeli to istotne, podaję, że wybrany przeze mnie falownik to: Huawei Sun2000-5KTL-M0 Doczytałem się, że ma on funkcję "wykrywania łuku w obwodzie DC" i momentalnie reaguje na ten tzw. efekt ASCI odłączając instalację. Nie doczytałem się, aby Sofar Solar 5.5KTL-X 3F oferował takie zabezpieczenie. Ponadto do Huawei będę mógł bez problemu podłączyć akumulatory nawet do 10kWp (kiedyś w przyszłości, gdy stanieją), bo ma juz tą funkcję zaimplementowaną i dedykowane podłączenie. Czy do Sofara też - tego nie wiem i nie mogę się doszukać w opisie? Ponadto nie zależy mi na wyświetlaczu. Wygodniej będzie mi obsługiwać oraz podglądać falownik z aplikacji na telefonie (zawsze noszę go ze sobą), niż biegać do garażu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...