Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mathev

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Mathev

  1. Gdy pytam o konkretną ilość to dostaję informacje, abym sobie wyliczył. Gdy wskazuję wyliczenia i ponownie pytam czy 6 wystarczy, to znowu dostaję odpowiedź niejednoznaczną. Tak to do niczego nie dojdę. Już nie mam żadnych wątpliwości i przepraszam że ośmieliłem się pytać i marnować czyjś czas.
  2. Rozumiem, ale nie stać mnie w tej chwili na wyłożenie dodatkowo minimum 9 tyś. zł, a taka jest różnica w cenie pomiędzy nim, a Huawei.
  3. Dziękuję za informację. Faktycznie cena delikatnie mówiąc "zaporowa".
  4. Pytasz, skąd takie przekonanie? Przecież sam mi cały czas sugerujesz, aby przyjąć te 240V. Proszę oto jeden z cytatów. To w końcu mam przyjąć te 240V, czy nie? Proszę jedynie o konkretną odpowiedz. Gdy je przyjmę to instalacja będzie się skaładała z paneli wschód-zachód 7+7, a nie 6+8. Trudno przeżyję,
  5. Wszystko rozumiem, ale mimo wszystko jeszcze i tak zapytam. Bo odnalazłem artykół na którym również się wzorowałem. Proszę nie obraź się i nie gniewaj na mnie. Tutaj do tych samych wyliczeń nie brano Użytecznego zakresu napięć MPP, tylko właśnie Zakres napięć wejściowych. Dokładnie Napięcie wejściowe minimalne, a nie Napięcie MPPT minimalne. Identycznie tak jak i ja to zrobiłem dla falownika Huawei. Czyli w końcu jak to z tym jest? Które napięcia!? https://www.forum-fronius.pl/napiecie-rozpoczecia-pracy-falownika-udc-start/ Po prostu nie może mi się w głowie pomieścić ta zależność. Przeglądam dostępne falowniki na rynku (Growat, Afore, Sofar, Fronius) i one wszystkie mają Napięcie minimalne niższe, albo przynajmniej równe Napięciu startowemu. A taki Huawei będzie i tak pracował dopiero aż od 240V?
  6. Czy moge liczyć na pomoc i odpowiedz na pytanie. Którą wartość napięcia dla falownika Huawei Sun2000-5KTL-M0 powinienem przyjąć do obliczeń? W parametrach technicznych dla tego falownika nie jest opisana jednoznacznie minimalna wartość MPPT falownika, czyli U dc min. Podane są dwie wartości: 1) Zakres napięcia pracy: 140V - 980V 2) Zakres napięć MPP, dla pełnej mocy: 240V - 850V Jeżeli do obliczeń przyjąć wartość: 240V, to wychodzi, że minimalna ilość modółów w stringu to 6,59. Jeżeli do obliczeń przyjąć wartość: 140V, to wychodzi, że minimalna ilość modółów w stringu to 3,84.
  7. Jaki to inwerter jeżeli można wiedzieć? I jakie sa jego zalety? Może się okazać, że jego cena będzie dla mnie akceptowalan.
  8. Ja tylko piszę, że przyjąłem takie napięcie do obliczeń. Natomiast istotnym jes tutaj chyba napięcie startu falownika, czyli 200V. We wcześniejszej tabelce również uwidoczniłem wyliczenia. Wychodzi, że potrzeba minimum 4,59 panela, aby falownik zastartował. Czyli 6 paneli będzie OK. Tak apropo, to dla Huawei nie jest to dokładnie i precyzyjnie opisane. Posiłkowałem się danymi z Sofara oraz Froniusa, porówniując je z odpowiednimi rubrykami karty katalogowej Huawei. Wywnioskowałem, że należy przyjąć 140V, jako minimum do obliczeń. Z opisu wynika, że osiągnie pełną moc w zakresie 240V-850V, natomiast poprawnie pracował będzie w zakresie 140V-980V. Więc, gdy wystartuje dopiero od 200V (wystarczy 6 paneli), to zacznie już pracować (oczywiście jeszcze z niepełną mocą), bo jego zakres pracy to 140V-980V. Gdy napięcie na panelach osiągnie 240V, będzie już pracował z pełną mocą. Z drugiej strony jeżeli faktycznie powinienem przyjąc do obliczę wartość 240V. Wówczas minimalna ilość paneli jaką powinienem połączyć to 7 na jednym stringu. Ale przecież przy układzie paneli 6 + 8, na drugim stringu mam 8 szt. paneli. Czy one by spełniały ten warunek 240V (przejęły rolę pracy falowniak od tego napięcia) i falownik by pracował? Bardzo prosze o wyjaśnienie. Jestem samoukiem i jeżeli coś robię źle to chętnie sie poprawię. Tyle, że ten układ paneli 7 + 7, a nie 6 + 8 nijak mi nie pasuje na dachu. Juto rano montaż. co robić?
  9. Dla falownika Huawei Sun2000-5KTL-M0: - Zakres napięć MPP, ale dla PEŁNEJ MOCY to faktycznie tak jak napisałe: 240V - 850V - Natomiast jego ZAKRES NAPIĘCIA PRACY to: 140V - 980V Do swoich wyliczeń przyjąłem więc wartość: 140V Dodatkowo posiłkowałem sie również informacjami na tej stronie (chociaż dotycza innego falownika): https://www.forum-fronius.pl/napiecie-rozpoczecia-pracy-falownika-udc-start/
  10. A czemu ma nie być OK? Proszę o doprecyzowanie pytania.
  11. To jest zdecydowanie za drogo! Ja za swoją instalację mam umówiona cene 21.590 brutto + 1.000: nowa skrzynka rozdzielcza za licznikiem oraz na moje życzenie dodatkowa nowa tablica w garażu z gniazda 360V i 220V. Cała robocizna oraz wszystkie materiały po stronie firmy instalatorskiej Orientacja: wsch.-zach. Moc instalacji: 6,3 kwp Panele: Jasolar JAM72S20-450/MR x 14 szt. Inwerter: Huawei Sun2000-5KTL-M0 Dodatkowe (poza Huawei) zabezpieczenia AC i DC + instalacja odgromowa Instalator liczył, sprawdzał, ale ostatecznie zdecydowałem się na 1 kW większa instalację. Dla niej wszelkie obliczenia i sprawdzenia robiłem korzystając z tej strony: http://www.instsani.pl/524/dobor-falownikow Porównywałem i obliczałem dla różnych paneli oraz falowników.
  12. Miałbym jeszcze jedną prośbę. Chodzi mi o wybór falownika do mojej instalacji. Wybór jest pomiędzy: Huawei Sun2000-5KTL-M0 oraz Huawei Sun2000-6KTL-M0 Do obliczeń korzystam z programu SmartDesing, ale wyniki nie są jednoznaczne. Instalacja: - Moc szytowa 6,3 kWp (14 modułów po 450W, 6 szt. + 8 szt., orientacja wschód-zachód) Miało być 13 modułów, ale wynegocjowałem dobra cenę na 1 szt. dodatkowego. 1) Dla Huawei Sun2000-5KTL-M0: Współczynnik wydajności: 85,77% , Wydajność energetyczna: 4,99 kWh/rok , DC/AC: 1,26 2) Dla Huawei Sun2000-6KTL-M0: Współczynnik wydajności: 85,86% , Wydajność energetyczna: 5,00 kWh/rok , DC/AC: 1,05 Szczególnie chodzi mi o ten nieszczęsny współczynnik DC/AC. Podobno zalecane oraz korzystniej jest zawsze projektować falownik o nieco większej mocy niż moc generatora PV. Według wytycznych producentów falowników zakres ich mocy powinien mieścić się w przedziale 0,8-1,2 mocy generatora PV. U mnie: - przy dołożeniu jednego modułu i pozostaniu na falowniki 5KTM, ten współczynnik przekracza zalecane 1,2 i wynosi 1,26. - przy dołożeniu jednego modułu i zmianie falownika na 6KTM, ten wspólczynnik mieści się w zalecanym przedziale i wynosi 1,05. Co powinienem zrobić: 1) Nie przejmować się współczynnikiem i pozostać: 14 modułów + pierwotny falownik 5KTM (DC/AC: 1,26) 2) Przejmować sie współczynnikiem i wykonać instalację: 13 modułów + pierwotny falownik 5KTM (DC/AC: 1,17) 3) Przejmować sie współczynnikiem i wykonać instalację: 14 modułów + dopłacić i zmienić na falownik 6KTM (DC/AC: 1,05)
  13. Nie zmieniłem zdania. Typowy/ dedykowany inwerter hybrydowy jest za drogi dla mnie. Doczytałem, że Huawei również mam możliwość podłączenia akumulatorów (nie musze tego robić teraz), a kosztuje jednak dużo mniej. Natomiast przy decyzji, czy Huawei czy Sofar, dopłata 500 zł to nie sa pieniądze. A Huawei jest nowocześniejszy.
  14. Dziękuję za link. Posiedziałem i posprawdzałem. Dodatkowo porównałem z wyliczeniami wykonanymi w SmartDesing https://eu.smartdesign.huawei.com/ Wyniki są podobne. Mam prośbę o pomoc w interpretacji wyników i podpowiedz, co zrobić. Wykonałem wyliczenia dla mocy 5kW. Zmierzyłem i wpisałem do obliczeń pochylenie mojego dachu: strona wschodnia 27st. , strona zachodnia 17st. Dla 6 modułów umieszczonych na stronie wschodniej + 6 modułów umieszczonych na stronie zachodniej wychodzi: 2055 + 2175 = 4230 Dla 12 modułów umieszczonych wszystkie na stronie wschodniej: 4110 Dla 12 modułów umieszczonych wszystkie na stronie zachodniej: 4350 Widać więc różnicę na plus, gdybym dał wszystkie moduły na stonę zachodnią ok. 120 kWh/rok Czy jest to opłacalny zysk, szczególnie, że te 12 modułów (podzielonych 6+6 na 2 stringi) zmieściłbym na jednej połaci dachu na styk? Czy może zostać na ułożeniu modułów (6+6) wschód-zachód? Tak sugeruje instalator - ale on nie robił żadnych obliczeń. Powiedział, że oni tak zawsze montują, przy takim ułożeniu jak moje (niemal idealne wschód-zachód). Chciałem, jeszcze zapytać, bo nigdzie nie doczytałem. Czy zalecane jest, aby produkcja energi z każdego stringu była w miarę zbliżona? Jest to lepsze dla falownika i poprawia jego wydajność? Czy nie ma to aboslutnie żadnego znaczenia (np. moduły: 8 zach. + 4 wsch.)? Zachodnie wtedy dawałyby dużo więcej niż wschodnie. Falownik nie będzie obcinał. Jeżeli to istotne, podaję, że wybrany przeze mnie falownik to: Huawei Sun2000-5KTL-M0 Doczytałem się, że ma on funkcję "wykrywania łuku w obwodzie DC" i momentalnie reaguje na ten tzw. efekt ASCI odłączając instalację. Nie doczytałem się, aby Sofar Solar 5.5KTL-X 3F oferował takie zabezpieczenie. Ponadto do Huawei będę mógł bez problemu podłączyć akumulatory nawet do 10kWp (kiedyś w przyszłości, gdy stanieją), bo ma juz tą funkcję zaimplementowaną i dedykowane podłączenie. Czy do Sofara też - tego nie wiem i nie mogę się doszukać w opisie? Ponadto nie zależy mi na wyświetlaczu. Wygodniej będzie mi obsługiwać oraz podglądać falownik z aplikacji na telefonie (zawsze noszę go ze sobą), niż biegać do garażu.
  15. miecio 331 dziękuję za wyjaśnienie. Po rozmowach z oferentem okazało się, że za naprawdę nieduże pieniądze mogę dołożyc jeden panel. Wstępne moje założenie jest takie, że chociaż oświetlenie (nasłonecznienie) wschód-zachód jest niejednakowe i zależne od pory roku, to przez okres całego roku ono sie wyrównuje. Pomijam również fakt, porannego zaroszenia jednej ze stron, oraz częstrzego zachmurzenia i opadów deszczu w porze popołudniowej. Po ponownym przejrzeniu wątków z tego forum wyciągnąłem wniosek, że gdy jedna ze stron wschód-zachód jest lekko odchylona na południe np. o ok. 5 st., wówczas ten panel lepiej opłaci się zamontować właśnie na tej stronie lekko południowej. A co gdy pochylenie połaci dachu jest niejednakowe, np. strona wschodnia jest bardziej stroma i ma nachylenie ok. 40 st., a strona zachodnia jest bardziej płaska i ma nachylenie ok. 25 st.? Na której stronie lepiej zamontować ten jeden panel, bardziej pochyłej, czy bardziej płaskiej? Przytoczę również post kolegi z przed kilku dni, na który nie było odpowiedzi. Miałem podobe problemy i dylematy. Czekałem, że ktoś odpowie, wówczas i ja byłbym mądrzejszy. Jedynie u mnie będzie słabszy falownik, najprawdopodobniej Huawei 5kW. Ale również mam położenie wschód-zachód i niejednakowe pochylenie połaci dachu. Różni oferencji różnie mi to przeliczali! Czy można samemu gdzieś sprawdzić i porównać sobie wyliczenia? Na jakiejś stronie internetowej, czy tylko w jakimś programie? Jak dokładnie sprawdzić odchylenie domu od azymutu? U mnie także kompas na telefonie pokazuje "prawie" idealne ustawienie wschód-zachód. Jak sprawdzić dokładnie kąt nachylenia dachu?
  16. Serdecznie dziękuję! Dokładnie o takie, konstruktywne odpowiedzi mi chodziło. Oczywiście mam stra rozdzielnie, zdję sobie z tego sprawę. Zorientuje się w kosztach i postaram się ją przy tej okazji przerobić. Najwyższa pora Chciałem jeszcze dopytać: 1) Ilość modułów. Piszesz, że potrzeba minimum 8 na jedno wejście. Dlaczego akurat tyle? Czy minimalną ilości modułów nie obliczas się ze wzoru, patrzą na parametry NOCT: Napięcie x ilość modułów = min. 200 V (czyli min. napięcie startu falownika)??? Dla Q,CELL: 32,79 x 7 = 229V , wystarczyło by więc nawet 7 modułów Dla TrinaSolar: 32,2 x 7 = 228,9V , więc również teoretycznie powinno wystarczyć 7 modułów Przy okazji dopytam, czy przy tych obliczeniach patrzymy na "Napięcia obwodu otwartego-VOC", czy na "Maksymalne napięcie pracy-VMPP"?. 2) Wskazałeś oferty 10 lub 12. Obie na modółach Q.CELL. Czy mimo iż są słabsze, będą lepiej pracowały niż TrinaSolar? A który falownik jednak wybrać, bo w obu ofertach są różne: Sofat Solar czy Huawei? Nie patrzę na koszt falownika, tylko na to by był lepszy. Również bardzo dziękuję. Rozumiem z tego, że Twoje wskazanie jednak jest na falownik Huawei. Występuje w obu ofertach. Natomiast co do modułów. W ofercie 4 jest ich 14 szt., więc wychodzi po 7 szt, na jedno wejście. Czyli nie musi ich być 8 szt. jak pisał wcześniej miecio 301? Mógłbym ewentualnie dołożyć po jednym panelu Longi 365 na każde wejście - jeżeli trzeba. Byłoby ich wówczas "wymagane" 2 x po 8 szt. Moc na dachu zwiększyłaby mi się z oferowanych 5,11kW na 5,84kW (kwotowo akceptowalne - a cena za 1 kWp dzięki temu niższa). Falownik Huawei 5KTL chyba powinien obsłużyć taką wysoką moc paneli przy orientacji wschód-zachód? Proszę nie traktować moich pytań jako "czepianie się". Po prostu chce to zrozumieć i być spokojnym, że jest OK.
  17. Jeżeli uważasz, że tak trzeba to nie dyskutuję. Będę więc kogoś szukał. Te 6 dolnych bezpieczników jest podzielonych na kondygnacje. Każdy bezpiecznik odłącza wszystkie gniazdka i światło na poszczególnej kondygnacji.
  18. Inwerter hybrydowy odpuszczam. Łącznie z akumulatorami to będzie dla mnie za droga inwestycja. Co do licznika, bezpieczników itp. Nie znam się na tym i nie mam siły wgłębiać się w ten temat. Zostawię to firmie montażowej od Fotowoltaiki. Dopiszę tylko (aby grzecznościowo odpowiedzieć), że prąd do zaplombowanej skrzynki na domu dochodzi kablami w ziemi i są tak zamontowane 3 szt. dużych prostokątnych bezpieczników. Natomiast szafka w domu z bezpiecznikami L25A tak wygląda. W niej górny rząd to bezpieczniki od gniazda siłowego w garażu, a dwa dolne rzędy od gniazdek i wyłączników w domu. Natomiast bardzo chciałbym poznać odpowiedzi na pytania z mojego pierwszego postu oraz uzyskać pomoc we wskazaniu i wyborze instalacji sposób ofert, które zebrałem w tabelce. Będę wdzięczny, bo czas mnie nagli. Oferowany ceny za instalacje stracą ważność za kilka dni.
  19. Informację o 25A mam na rachunktu w pozycji "Identyfikator miejsca poboru". Natomiast nie doszukałem się mocy i pytałem na infolini. Po 2 dniach oddzwonili mi i jakas miła Pani poinformowała, że mam 7 kW mocy przyłączeniowej. Za licznikiem mam 9 szt., bezpieczników, każdy z nich posiada oznaczenie L20A To są te bezpieczniki, które wyłączam, gdy grzebię coś przy gniazdkach/włącznikach prądu w domu. O inwerterze hybrydowym chętnie pomyślę. Tylko musze czytać co to takiego, ile kosztuje itp. Pierwszy raz słysze o czymś takim. Ale już siadam i szukam.
  20. Nie do końca wiem o czym piszecie. I prosze nie śmiejscie się ze mnie, bo nie ogarniam tego. Wiem jedynie, że od lat mam gniazdko siłowe w garażu. Podłączałem do niego betoniarkę, spawarki itp. Do tego gniazdka mam również podciągniętą indukcje z kuchni - 3 fazowa. Przy liczniku mam 3 rzędy bezpieczników po 3 szt. w rzędzie. Do tego gdzieś/kiedyś doszukałem się, że posiadam: zabezpieczenia przedlicznikowe 25A (cokolwiek to znaczy). Te 7kW tez nie dawało mi spokoju. Pytałem na infolinie, czy mogę np. zamontować Fotowoltaikę większa niż te 7kW i czy musze to gdzieś zgłaszać. Pani nie umiała mi odpowiedzieć. Będę się martwił gdyby zaszła taka potrzeba. Obecnie wychodzi mi, że powinna mi wystarczyć Fotowoltaika ok. 5,5 kW. Bo 4,2 kW - 20% (oddane do PGE) - 8% strata wschód-zachód = 5,44 kW,
  21. Witam serdecznie. Jestem zdecydowany na instalację fotowoltaiczną na swoim domu. Zbieram/otrzymuję oferty, czytam, ucze się i pogłębiam swoją wiedzę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie. Ten wątek przeczytałem w całości kilkukrotnie i dużo sie już dowiedziałem, ale nadal mam kilka niejasności. Prosiłbym o pomoc i odpowiedz na kilka pytań. I. Parametry, które mogą być istotne przy wyboże instalacji. Dom 2 piętrowy + wysokie sutereny/garaż. Dach dwuspadowy pokryty blachą trapezową zorientowany niemal idealnie wschód-zachód. Obecna moc przyłączeniowa: 7 kW Średni miesięczny rachunek za prąd: 230 zł Ilość energii zużytej w 2019 roku: 4200 kWh Planowane modernizacje: za ok. 1-2 lat wymiana bojlera gazowego na elektryczny. Powstaje więc pierwsze główne pytanie. Czy w moim przypadku skupić się na instalacji fotowoltaicznej 4kW czy 5kW? Oraz drugie główne pytanie. Jakie są realne możliwości rozbudowy w przyszłości (zwiększenia mocy przez dołożenie paneli) mojej instalacji zorientowanej wschód-zachód? II. Zacznę od przedstawienia posiadanych ofert. Odrzuciłem kilka, których cena przekraczała wszelkie granice zdrowego rozsądku. Firmy tylko z mojego regionu lub posiadające przedstawicielstwo w moim regionie. Która z tych ofert wydaje się Wam najbardziej atrakcyjna? Przy wyborze ofert i negocjacjach skupiłem się na sprzęcie, moim zdaniem, bardziej markowym. Nawet gdy jest on nieco droższy. Będę spokojniejszy wiedząc, że jest on bardziej bezawaryjny, bezpieczniejszy w eksploatacji, posiada serwis, a producent nie zniknie z rynku lub nie wycofa produktu za 10-15 lat. Ewentualna wyższa cena zwróci mi się o 1 - 1/2 roku później. III. Po spędzeniu kilkudziesięciu godzin na czytaniu, odrzuciłem takie falowniki jak: Elnix, Afore, Growat, Sofar oraz SolarEdge (zbyt drogi jak na moje potrzeby), Fronius (zbyt drogi i chłodzony wentylatorem). Skupiłem się na Huawei lub SMA, (ewentualnie: SofarSolar). Różnica w cenie pomiędzy nimi to ok. 500 zł, czyli akceptowalna, z tym, że dla SMA dopiero czekam na oferty. I tutaj mam problem: 1) Huawei - czy posiada wszystkie możliwości i rozwiązania SMA? Czy posiada takie same lub lepsze porty komunikacyjne (szczególnie modbus)? Czy umożliwia podłączenie optymalizatora/ optymalizatorów, gdybym chciał w przyszłości dołożyc dodatkowy/dodatkowe panele w miejsce uszkodzonych lub w celu rozbudowy układu. Zakładam, że za 2-3 lata nie uda mi się już zdobyć identycznych paneli jak te, które teraz zamontuję. Czy jego napięcie rozpoczęcia pracy (UDC start) to 200V i czy można je ewentualnie jakoś zmniejszyć? 2) SMA - czy posiada lepsze rozwiązania niż wspomniany Huawei? Czy jego napięcie startu to faktycznie 150V? Zmierzam do tego, aby falownik z mniejszym napięciem startowym rozpoczął szybciej pracę rano i skończył ja później wieczorem. Dzięki temu powinien chyba wytworzyć więcej prądu? SMA chwali się, że ten falownik umożliwia pracę w sieciach „inteligentnych” (Smart Grid). To dla mnie plus na przyszłość. Nie mogłem sie doszukać czy Huawei też posiada tą możliwość. Do tego SMA eliminuje problemy z cieniowaniem modułów PV dzięki OptiTrack Global Peak lub współpracy z optymalizatorami Tigo. Tylko: co to takiego OptiTrack Global Peak i czy Huawei też posiada podobną technologię? Wyczytałem też, że SMA posiada możliwość ograniczenia eksportu do sieci do 0kW. Tego stwierdzenia zupełnie nie rozumiem. Czemu to ma służyć? 3) Sofar Solar - jednak tak do końca jeszcze go nie odrzuciłem. Widzę, że bardzo dużo firm robi na nim Fotowoltaikę. Czy jakościowo i użytkwo jest porównywalny z Huawei? Dodatkowe pytanie. Który z tych falowników umożliwi w przyszłości lepszą rozbudowe układu fotowoltaiki poprzez dołożenie modułu/modułów oraz ewentualnie po wymianie za ok. 2-3 lata bojlera CWU z gazowego na elektryczny? Ponadto, czy dla któregoś z tych falowników już na obecnym etapie mogę wykonać w instalacji przeróbkę, polegająco na dołożeniu do istniejącego bojlera gazowego CWU dodatkowej grzałki elektrycznej? Chyba coś takiego oferuje na przykład Fronius ze swoim "fronius ohmpilot". Chyba, że myle pojęcia i bez niczego mogę władować jakąkolwiek grzałkę (z termoregulatorem) do boilera i podpiąć ją do gniazdka w sieci domowej? IV. Co do modułów/paneli. Czy dla efektywniejszej pracy całej instalacji lepiej jest montować mniejszą ilość modułów, ale mocniejszych, czy większa ilość słabszych? Wydaje mi się, że przyszłościowym i najlepszym rozwiązaniem będą te wykonane w technologii 9BB lub 12BB do tego Half-cut, ewentualnie 5BB. 1) Czy wszystkie moduły half-cut są juz w technologi 9BB/12BB, czy jednak są również moduły 5BB z tą technologią half-cut? Nie wszyscy producenci podają takie informacje. 2) Czy przy doborze ilości modułów oraz ich mocy, aby falownik wogóle zastartował od tych 200V, sumuję: - Napięcia obwodu otwartego-VOC. Np. 6x39,0V = 234V . Wartość wyższa od napięcia startowego falownika, czyli dla Huawei 200V, więc jest OK? czy - Maksymalne napięcie pracy-VMPP. Np. 6x32,2V = 192,2V. Wartość niższa od 200V, więc do tego stringu musze dołożyć jeszcze jeden taki sam panel, aby falownik wystartował? 3) Czy efekt tzw. zacienienia wystąpi tylko wówczas, gdy np. w ciągu dnia panele okresowo przesłania komin/drzewo lub gdy spadnie na nie liść? Czy jednak o efekcie zacienienia możemy również mówić przy panelach montowanych wschód-zachód, tak jak w moim przypadku? Czy u mnie ma sens wybór droższych panele half-cut oraz 9BB? Czy jednak zostać na tańszych panelach 5BB oraz bez half-cut, bo nie przesłania mi ich komin/drzewo? 4) Zapytam również o grubość paneli. Występują panele o gróbości 35 mm oraz 40 mm. Które są lepsze, pewniejsze, produkowane w nowoczesniejszej technologii? Ale się rozpisałem. Przepraszam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...