Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

piotreczk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez piotreczk

  1. Ponieważ rozpętałem dyskusję czujniki v/s filtry to chciałbym jeszcze raz podkreślić, że oczywiście wszędzie tam gdzie powietrze jest permanentnie zapylone do zatrzymania pyłów szczególnie PM2,5 niezbędne są dokładne filtry F7/F9. U mnie, tak jak u wielu innych użytkowników WM powietrze jest generalnie czyste. Niestety czasem, bywa kilka razy dziennie ktoś zadymi, niekiedy bardzo intensywnie, co bardzo mi przeszkadzało. Żeby nie wyłączać wentylatora ręcznie zainstalowałem czujnik smogu z przekaźnikem który robi to za mnie. Nie jestem majsterkowiczem, kupiłem gotowe rozwiązanie za 500zł na Allegro. Nie mam problemów z CO2 bo dom jest dostatecznie duży. Ponadto system SmogTok do którego podłączony jest czujnik co godzinę włącza wentylator na 10 minut aby zapewnić dopływ świeżego powietrza przy długotrwałych wyłączeniach.
  2. Przyznaję, że wyłączanie wentylatorów przy dużym smogu jest rozwiązaniem nieortodoksyjnym szczególnie na forum dot. Systemów filtracyjnych. Niemniej fakty są takie że bez rozbudowy systemu filtracji o dokładne i stosunkowo drogie w eksploatacji filtry mam w domu zaledwie kilka mikrogramów PM2,5 na m3. Na PM10 wystarcza mi prosty filtr G4. To jest półśrodek, ale działa tak, jak tego potrzebuję bez dużych nakładów - więc dla mnie wystarczający. Pełnym rozwiązaniem problemu jest wymiana systemów ogrzewania u niesfornych sąsiadów i czyste powietrze na zewnątrz. Wszystkie inne rozwiązania w tym skomplikowane systemy filtracyjne to kompromisy.
  3. Śladem innych forumowiczów zacząłem kontrolować smog i wilgotność wewnątrz, dokupiłem na Allegro drugi czujnik SmogTok Czujnik zewnętrzny jest ustawiony na 100% normy zapylenia. Wyłącza wentylator średnio 5-10 razy na dobę. Czasy wyłączeń od kilkunastu minut do kilku godzin. ( Na zewnątrz jest teraz do 500% a dymi dwóch sąsiadów) Wewnątrz zapylenie jest znacznie poniżej normy (do 50%). Nie czuć dymu. Wilgotność ok. 50%. Alternatywą do czujnika wyłączającego wentylator była instalacja skrzynki antysmogowej z filtrem F7/F9. Koszt niby podobny: skrzynka antysmogowa 600zł v/s czujnik z przekaźnikiem 500zl. Ale dochodzi koszt wymiany filtrów. W sumie jestem zadowolony. Forumowiczom mającym 1000% smogu współczuję.
  4. Śladem innych forumowiczów zacząłem kontrolować smog i wilgotność wewnątrz, dokupiłem na Allegro drugi czujnik SmogTok Czujnik zewnętrzny ma ustawiony próg na 100% normy zapylenia. Wyłącza wentylator średnio 5-10 razy na dobę. Czasy wyłączeń od kilkunastu minut do kilku godzin. ( Na zewnątrz jest teraz do 500% a dymi dwóch sąsiadów) Wewnątrz zapylenie jest znacznie poniżej normy (do 50%). Nie czuć dymu. Wilgotność ok. 50%. Alternatywą do czujnika wyłączającego wentylator była instalacja skrzynki antysmogowej z filtrem F7/F9. Koszt niby podobny: skrzynka antysmogowa 600zł v/s czujnik z przekaźnikiem 500zl. Ale dochodzi koszt wymiany filtrów. W sumie jestem zadowolony. Forumowiczom mającym 1000% smogu współczuję.
  5. To oczywiście nie jest rozwiązanie dla mieszkańców Rybnika i i innych miast gdzie jest na okrągło 500%. U mnie wentylator wyłącza się 5-10 razy na dobę i przerwy są od 10 do 40 minut.
  6. Po różnych próbach rozwiązałem wreszcie mam nadzieję problem okresowego zadymiania wnętrza domu przez sąsiada. Odkryłem niedawno na Allegro czujnik smogu z przekaźnikiem. Zainstalowałem go obok czerpni. Ustawiłem próg przełączania na poziomie ok.100% normy jakości powietrza (IJP=3). Jak sąsiad dymi wentylator się wyłącza i nie mam już wyczuwalnego zapachu dymu w domu. Czujnik sygnalizuje mailem każde włączenie i wyłączenie wentylatora a oprócz pyłów PM2,5 i PM10 mierzy temperaturę wilgotność i ciśnienie. Podgląd online.
  7. Rozwiązałem wreszcie mam nadzieję problem zadymiania wnętrza domu przez sąsiada. Odkryłem niedawno na Allegro czujnik smogu z przekaźnikiem. Zainstalowałem go i ustawiłem próg przełączania na poziomie ok.100% normy jakości powietrza (IJP=3). Jak sąsiad dymi wentylator się wyłącza i nie mam już wyczuwalnego smrodu w domu. Czujnik sygnalizuje mailem każde włączenie i wyłączenie wentylatora a oprócz pyłów PM2,5 i PM10 mierzy temperaturę wilgotność i ciśnienie. Podgląd online.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...