Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Danillo

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

O Danillo

  • Urodziny 01.01.1987

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Myślenice
  • Kod pocztowy
    32-400
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Danillo's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, W chwili obecnej czeka mnie położenie płytek w większości pomieszczeń w moim domu. Wszędzie wykonane jest ogrzewanie podłogowe. Jako że nie zdążyłem zmontować jeszcze kotłowni muszę zacząć kłaść płytki bez "odpalenia" podłogówki. Największe rozmiarowo płytki to 60x120. Klej zakupiłem mapei keraflex maxi s1 . W miejscu dylatacji wylewki będzie łączenie płytek na silikonie zamiast fugi. Wylewka oczywiście betonowa grobosci ok. 5 cm wykonana została w sierpniu br. I teraz pytanie, czy mam sie obawiać tego, że płytki mogą później pękać? Dom jest ocieplony i w chwili obecnej dogrzewam dmuchawą .
  2. Witam wszystkich. Jestem na etapie "urządzania" kotłowni w moim domu. Mój dom ma powierzchnie ok 280 m2 z czego docelowo ogrzewane będzie 240 m2. ( garaż i kotłownia bez ogrzewania). W całym domku jest wykonane ogrzewanie podłogowe z rurki Tece PE-RT 16, rozstaw co 10 cm. I tak: - na parterze rozdzielacz 13 sekcji w sumie ok 918 m rurki, gdzie największy obwód poniżej 90 m - na pietrze 1szy rozdzielacz na część mieszkalną 14 sekcji ok.1035 m rurki, również największy obwód poniżej 90, drugi rozdzielacz docelowo na pomieszczenia przystosowane pod działalność gospodarczą 6 sekcji ok. 388 m rurki obwody do 70 metrów. Dom jest na poddaszu docieplony pianą Icynene grubośc 17-19 cm na pełnym deskowaniu, ocieplenie budynku to 15 cm austrotherm 033 grafit na porothermie 25 cm, okna trzyszybowe. Na działce póki co nie mam doprowadzonego gazu . Czekam od 4 lat i się doczekać nie mogę. Ostatni przyłączony dom jest oddalony o około 1 kilometr. Analizowałem jako źródło ciepła PC, ale ceny w chwili obecnej to jakiś kosmos i bez dofinansowania ( a do nowego budownictwa nie ma) trochę mnie to przerasta. Analizując wszystko w ostateczności zdecyduję sie raczej na piec pelletowy z uwagi na to, iż zależy mi na jak najbardziej bezobsługowym trybie. Hydraulik poleca mi właśnie piec na pellet o mocy 16 kw lazar bądź kołton do tego bufor higieniczny 800 -1000 litrów. Piec ma sobie pilnować tylko bufora przez co ma się to przekładać na ekonomiczna pracę pieca. Co o tym myślicie? Czy to dobre rozwiązanie ? Czy polecacie coś innego?
  3. Czyli reasumując.... Nie opłaca się przy piecu na pellet montowanie tego bufora higienicznego? Bo skoro piec będzie załączał się mniej często to jednak zawsze to ekonomicznej.Będzie również pracował ogrzewając bufor na wysokiej mocy. Węgiel u mnie odpada. Co do dodatkowej wężownicy w buforze na ciepło z solarów, zastanawiałem się, ale czytając lekturę w tym zakresie to wyciągam wnioski, że średnio opłacalne.
  4. Witam, Jestem na etapie wybierania źródła ciepła do kotłowni i jej całego schematu. Posiadam dom o powierzchni 250 m2 , wszędzie ogrzewanie podłogowe. W całości jest one wykonane z rurki Tece PE-RT 16, rozstaw po pomieszczeniach co 10 cm, - na parterze rozdzielacz 13 sekcji w sumie ok 918 m rurki, gdzie największy obwód poniżej 90 m - na pietrze 1szy rozdzielacz na część mieszkalną 14 sekcji ok.1035 m rurki, również największy obwód poniżej 90, drugi rozdzielacz docelowo na pomieszczenia przystosowane pod działalność gospodarczą 6 sekcji ok. 388 m rurki obwody do 70 metrów. Docelowo mam zamontować piec na pellet ponieważ nie mam na działce gazu a ceny PC to jakiś kosmos. Teoretyczny wykonawca poleca mi właśnie piec na pellet do tego bufor 1000 litrów z wężownicą na cwu . Twierdzi , iż poprzez zastosowanie tego schematu piec pilnuje tylko temperatury w buforze , przez co jego jego eksploatacja staje się najbardziej ekonomiczna , a następnie z bufora w zależności od potrzeb zasilane są rozdzielacze. Co o tym myślicie?
  5. Jaki koszt w przybliżeniu takiej kotłowni wraz z PC? Masz bufor? Ja się waham pomiędzy PC a piecem na pellet ponieważ na działce nie ma dostępu do gazu i nie wiadomo czy kiedyś będzie.
  6. Rury zasilające to PEX 25, będę przerabiał na PEX 32 przy tych dwóch większych rozdzielaczach z 13 i 14 sekcjami.
  7. Jeszcze wracając do tematu tego co na podłodze, to u mnie 3/4 będzie właśnie w płytkach więc przewodzenie tego ciepła powinno być ok.
  8. Skomplikowane? Dla większości hydraulików tak. Na to wychodzi, że dla większości hydraulików jest to zbyt skomplikowane. Jak dla mnie również, tylko ja hydraulikiem nie jestem... Chociaż po zagłębieniu z mojej strony w ten temat, zaczyna być to dla mnie wszystko bardziej przystępne. No nic, tak jak wspomniałem wcześniej tą przeróbkę się wykona, a pozostanie kwestia regulacji tych przepływów na obwodach. Teraz jeszcze jestem na etapie doboru źródła ciepła, ceny pomp w tym momencie to kosmos. Niestety na nowe budownictwo dofinansowań nie ma. U mnie problemem jest również to, iż nie ma doprowadzonego gazu w pobliżu. Więc zrobię chyba tak, że zamontuje piec na ekogroszek jakikolwiek nawet używany, zrobię odbiór i wtedy zwrócę się o dofinansowanie do pompy. A całą instalację zrobię jak pod pompę z buforem.
  9. Dzięki za odpowiedź! Twój ton wypowiedzi jest wprost proporcjonalny do mojej głupoty na którą sobie pozwoliłem na tym etapie budowy . No to mnie pocieszyłeś z tymi konkretnymi obliczeniami.... Jeżeli chodzi o ten projekt, to nie zrobiłem go tylko i wyłącznie dlatego, że wszystko działo się bardzo szybko, nie zaś ze względów finansowych,bo przy takiej inwestycji nawet ten tysiąc za projekt to kropla w morzu. Zawsze staram robić się wszystko dobrze, na niczym nie oszczędzać etc... Wracając do tematu. Co do kwestii rozdzielaczy, bo może się źle określiłem, to do każdego z nich z pomieszczenia w którym będzie źródło ciepła osobno jest doprowadzone zasilanie rurą 25. Co do rurek o rozstawie co 10 cm, to większość "fachowców" od pomp ciepła, sugerowała, że to jest bardzo dobre rozwiązanie z uwagi na niską temperaturę grzania tego źródła ciepła. Akurat przy tym temacie mój projektant i hydraulik zarazem jak go słusznie nazwałeś, nie był za tym, sugerował rozstaw co 15 cm. No nic, nie ma co teraz płakać, trzeba szukać logicznego wyjścia z sytuacji. Wina jest moja, bo tak jak ze wszystkim, powinienem zrobić projekt u osoby kompetentnej, a nie słuchać dobrych doradców. Mówisz, że bezwzględnie do tego rozdzielacza z 13 i 14 sekcjami doprowadzić rurę 32? O tyle, że ten jeden z 13 sekcjami jest na dole w garażu bezpośrednio przy kotłowni, to nie będzie problemu, to ten drugi z 14 sekcjami jest u góry praktycznie w części środkowej budynku i będzie trzeba mocno się gimnastykować. No ale skoro trzeba, to trzeba. Nie przeżyłbym tego gdyby przy takiej inwestycji, tylu wyrzeczeniach i poświęceniach z mojej strony coś mogło nie działać . Tym bardziej w tak istotnej kwestii jak ogrzewanie... Jeżeli chodzi o rozstaw rurek co 10 cm, to nawet po wykonanych poprawkach konsekwencją będzie przegrzewanie domu ? Dobrze zrozumiałem?
  10. Witam wszystkich. Na wstępie proszę o wyrozumiałość, gdyż jestem na tym forum nowicjuszem, a także w kwestiach przytoczonego tematu staram się dopiero "pochłaniać "odpowiednią wiedzę. Może zacznę od początku. W projekcie mojego domu, który powstał 3 lata temu, zaprojektowane było C.O grzejnikowe. Z uwagi na wykonywanie instalacji C.O w ostatnim czasie, a także krążących pozytywnych opiniach o ogrzewaniu podłogowym, zdecydowałem się na wykonanie takiego ogrzewania w całym domu. Dom jest duży, na parterze do ogrzania jest ok. 105 m2, na górze 110m2. Hydraulik, który wykonywał mi instalacje wod-kan, polecał się również w zakresie wykonania tejże podłogówki. I tak się tez stało. Zapytałem go, czy w związku z tym, iż w projekcie jest C.O grzejnikowe to czy istnieje konieczność wykonania projektu podłogówki. Stwierdził, że mogę,ale nie ma takiej potrzeby bo on doskonale wie co robi i nie jest to jego pierwsza instalacja tego typu, natomiast projekt to strata pieniędzy. Pomijając to wszystko, zabrał się za wykonywanie przedmiotowej podłogówki i tak: -w całości jest ona wykonana z rurki Tece PE-RT 16, rozstaw po pomieszczeniach co 10 cm, - na dole rozdzielacz 13 sekcji w sumie ok 918 m rurki, gdzie największy obwód poniżej 90 m - u góry 1szy rozdzielacz na część mieszkalną 14 sekcji ok.1035 m rurki, również największy obwód poniżej 90, drugi rozdzielacz docelowo na pomieszczenia przystosowane pod działalność gospodarczą 6 sekcji ok. 388 m rurki obwody do 70 metrów. Do tych obwodów zasilenie jest wykonane z tej samej rurki tylko o rozmiarze 25. Dwa większe rozdzielacze połączone są szeregowo. W tym momencie jestem na etapie wybierania źródła ciepła, niestety nie mam doprowadzonego gazu na działce i w najbliższej okolicy więc badałem temat pomp ciepła, ewentualnie pieca gazowego ale zasilanego z butli. W każdym bądź razie zamiar był taki , aby ogrzewanie pracowało na niskich temperaturach. Podczas sprawdzania ofert na wykonanie kotłowi, pojawiały się opinie, że nie jest nie do końca prawidłowo wykonane doprowadzenie zasilania do rozdzielaczy tak wąskimi rurkami ( powinny być 32 a nie 25) i ogólnie połączenie szeregowe nie jest dobrym rozwiązaniem. W związku z tym może być problem z przepływami w obwodach. Nadmieniłem to mojemu wykonawcy, to stwierdził, że nie stanowi tot tak istotnego problemu i wszystko będzie prawidłowo funkcjonować. Biorąc pod uwagę to, że koszty wykonania tego ogrzewania nie były małe i fakt, że może istnieć problem w jego prawidłowym działaniu postanowiłem założyć ten temat. Proszę o poradę i z góry dziękuję za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...