Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rfc

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Rfc's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

  • Conversation Starter Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

10

Reputacja

  1. Cześć, mam problem z wodą, która sączy się ze ściany do wykopu. Działka ma 11% spadku, jest wąska i długa. Teren gliniasty. 1m humusu i reszta mieszanka różnych glin twardoplastycznych. Wykop pod dom w najgłębszym miejscu ma 4m, w najpłytszym 1,30. Obecnie w rogu najgłębszej części wykopu sączy się woda (przez cienką warstwę rumoszu skalnego) i ziemia osuwa się do wykopu. Odwodnienie działki w poprzek, powyżej domu moim zdaniem nie rozwiąże problemu w 100%, bo zawsze coś przecieknie, ale będę je robił żeby częściowo pozbyć się wody. Do tej pory nie zrobiłem, bo było ryzyko uszkodzenia peszli przez koparkę. Co radzicie? Jak ustabilizować boki wykopu, które się osuwają/spływają? Jak później zrobić odwodnienie budynku? Póki co plan jest taki, że budynek mam obsypać spółą z cementem i zrobić odwodnienie. Natomiast w temacie odwodnienia wymyśliłem coś takiego - nasypię trochę spóły i później na wysokości płyty fundamentowej położę peszla w agrowłókninie obsypanego żwirem, powtórzę to samo 2m wyżej (powstanie podwójne odwodnienie). Pierwszą "nitkę" odwodnienia położę jak najszybciej, po wylaniu poszerzonego chudziaka. Obecny stan to zalana wodą (pompuję wodę) dziura w ziemi, z której zostało mi do wybrania jeszcze 30cm pod chudziak. Proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o rzucenie okiem. Załączyłem poglądowy rysunek przedstawiający przekrój z boku.
  2. Jest MPZP. Jajmar, czyli Twoim zdaniem pismo o wydanie warunków budowy przepustu i lokalizację powinno wystarczyć? Oczywiście wraz z opłatą. Urzędnik wspominał, że na lokalizację potrzebuję projektu domu, ale spróbuję bez tego. Może wystarczy jak na mapie zasadniczej naszkicuję lokalizację wjazdu...? Dzięki za pomoc!
  3. Bertha, nie chodzi o kopanie się z gminą, a raczej znalezienie wyjścia z sytuacji, bo obecnie urzędnik wciska mi, że potrzebuję projektu domu, aby zrobić wjazd na działkę.
  4. Cześć forumowicze! Stoję przed pewnym dylematem dotyczącym budowy przepustu, szukałem podobnego tematu na forum, ale większość jest starych, gdy przepisy były jeszcze inne. Chcę zrobić przepust na działkę z wąskiej, asfaltowej drogi gminnej. Pomiędzy drogą, a działką znajduje się wyłożony betonowymi elementami rów (jak na zdjęciu poniżej). Obecny przepust zastałem przy kupnie działki, chciałbym go poszerzyć. Zakładałem wyciągnięcie betonowych elementów, włożenie rury o takiej samej średnicy, położenie folii, przysypanie piaskiem i żwirem. Schody zaczynają się w gminie, która twierdzi, że na tego rodzaju budowlę potrzebuję projektu domu (aby umiejscowić wjazd na działkę - projekt lokalizacji wjazdu), wszystko ma zrobić architekt i dopiero wtedy mogę zbudować wjazd. Zaznaczam, że dom będę budował dopiero za kilka lat. Wydaje mi się to bzdurą, bo obecny wjazd jest wąski i praktycznie uniemożliwia wjazd na własną działkę, a przecież nie muszę wcale się budować. Po przedstawieniu argumentów urzędnik stwierdził, że mogę złożyć pismo o wstępne warunki na budowę zjazdu, ale jest zdaniem nie ma to sensu, bo potrzebny będzie projekt, a za kilka lat trzeba to będzie robić ponownie. Tymczasem nowelizacja prawa budowlanego z tego roku mówi, że przepusty do 100 cm średnicy można robić bez pozwolenia i bez zgłaszania. Jak to się ma to do tej sytuacji? Podpowiedzcie coś proszę. Poniżej wklejam zdjęcie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...