Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mis_dj

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

O mis_dj

  • Urodziny 17.03.1986

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zawód
    https://t.me/pump_upp
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • imię i nazwisko
    mis_dj

Dane osobowe

  • Miejscowość
    https://t.me/pump_upp
  • Kod pocztowy
    43-100
  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • URL Twojej strony
    https://t.me/pump_upp
  • Rodzaj usługi
    83463769186
  • Lokalizacja - Płatny profil
    https://t.me/pump_upp
  • Kategoria
    produkty

mis_dj's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Optymalizatory jakie u mnie zainstalowano to: SUN2000P-450W-P
  2. No i sprawa zakończona pomyślnie instalacją jak na zdjęciu: 9 paneli 385Wp + 9 optymalizatorów - Huawei Wszystko działa poprawnie. Włączenie/wyłączenie falownika pomiędzy 6-19 (stan na początek maja).
  3. Dzięki zbig_wwl Wrzuciłem sobie dane położenia słońca w "trudnych" godzinach ze strony www.suncalc.org. Fajnie wszystko opisane. I tak jak pisałeś - najbardziej krytyczne są te z lewej strony w dolnej części. Natomiast generalnie całkowite zacienienie przychodzi w ciągu jednej godziny pomiędzy 15-16 (od 01.04-01-09). Widzę że nie ma po prostu sensu wkładać optymalizatory na wszystkie bo po prostu po 15-16 wszystko się powoli wyłączy. Nic więcej z tego nie da się chyba wyciągnąć. Nie jestem pewny jeszcze czy przy tym falowniku dać 10(340Wp) czy 9(375Wp). Sumarycznie przy 10 napięcie będzie nieco wyższe i chyba lepiej dla falownika? Dzięki za porady.
  4. Panele do wyboru - Winaico WST-MG 375Wp lub Longi LR4-60HPH-375M silver Przy okazji, skłaniam się do Winaico, czy to dobry strzał?
  5. Wczoraj pomierzyłem dokładnie dach wraz z oknami dachowymi, skosami. Oczywiście w granicy błędu pomiarowego. Naniosłem dane do programu graficznego i chyba problem z rozmieszczeniem się nieco rozwiązał. Na południe teoretycznie wejdzie 9 lub 10 paneli. Oczywiście po południu zostaną nieco zacienione ale nie można mieć wszystkiego - prawda? Nit kto wybierał dom na początku lat 2000 nie wybierał pod kątem dostosowania do paneli fotowoltaicznych. Pozostają pytania 1. Co jest lepsze dla falownika Huawei SUN2000-4KTL-M1 10szt. (340W) czy 9szt. (375Wp) paneli? 2. Czy dać optymalizatory na wszystkie (bo przekracza to budżet dofinansowania o niewielką kwotę) ale wydaje mi się, że instalacja będzie bezpieczniejsza i bardziej optymalna. Co myślicie?
  6. Dziękuję za info. Tego nie wiedziałem, czyli 9 szt byłoby OK? Dziś pomierzę połać i spróbuję sobie porozmieszczać panele. Może wejdą wszystkie na połać południową.
  7. Tam wejdzie max. 3-4 przy zachowaniu odpowiednich odległości od kalenicy i instalacji odgromowej. Jestem otwarty na propozycje Handlowcy klepią po plecach i mówią "południe będzie dobre" ale wiecie jak to jest, sprzedadzą i sam się martw.
  8. 1. Tak jest - dokładnie. Nie chce zajmować zachodu ze względu że tej z Urzędu nie mogę rozbudować przez 5 lat. Więc na tę chwilę tą ~3,4kWp muszę gdzieś upchnąć. 2. Dom jest około 3-4 stopnie "skręcony" na wschód. 3. Muszę instalację montować na dachu - taki też był wymóg. Nie mogę jej przenieść poza dom, niestety. Mam ciągłe obawy, że po zacienieniu wschodu panele południowe (6szt) nie wygenerują odpowiedniego napięcia do wystartowania falownika pomimo, że będą w pełnym słońcu. Nie jestem ekspertem w zasadzie działania FV ale jako takie pojęcie mam o elektryce dlatego zastanawiam się czy nie dać jednofazowego z napięciem startu o połowę mniejszym - 100VDC
  9. Nie mogę zmienić falownika bo tylko jeden trójfazowy (Huawei SUN2000-/M1) i jeden jednofazowy (Huawei SUN2000-L1) spełnia wymogi dofinansowania (widocznie ktoś się dogadał z UM).
  10. Witam. Mam do Was prośbę o poradę. W mieście mamy dofinansowanie 100% do paneli fotowoltaicznych, niestety nie mogę sobie tej instalacji powiększyć przez 5 lat. Pomijając kryterium doboru na podstawie zużycia prądu, które jest nieadekwatne do rzeczywistego zużycia wyliczyli mi, że instalacja ma mieć 3,4kWp. Instalacja 3 fazowa – taki mam wymóg, inwerter odnośnie wymogów pasuje tylko Huawei SUN2000-M1 + dlatego, że mogą być optymalizatory. Problem w tym, że mój dach jest po części na południe a po części na wschód. Na południowej połaci zmieści mi się ok. 6 paneli, resztę na wschód. Ale po godzinie 16 połać wschodnia dostaje cień jak na zdjęciu. Przygotowałem swoją wizualizację z przybliżonymi proporcjami w załączniku. Powiedzcie mi: 1. Ile paneli przy tym inwerterze powinienem założyć, firmy oferują mi 9szt 375Wp (6+3) ale przy tym inwerterze napięcie startowe to 200V, czy nie lepiej zainstalować 10 paneli 340Wp (6+4)? 2. Obawiam się że po zacienieniu te pozostałe 6 na południe nie wzbudzi falownika. Skoro mam dofinansowanie, to czy jak założę na wszystkie optymalizatory to czy po zacienieniu 4 z wszystkich napięcie na falowniku będzie wystarczające do wzbudzenia i produkcji energii? 3. Czy warto „wciskać” na siłę siódmy panel zaraz przy cieniu jak na wizualizacji? 4. Jak przy zacienieniu optymalizery widzi falownik czy napięcie na niach jest 30V czy bocznikuje panel? Macie jakieś źródła gdzie można coś o tym poczytać. 5. Mógłbym wszystko wrzucić na zachód, ale w przyszłości chciałbym dołożyć drugą ~5kWp i zajmę sobie tym miejsce na dachu dla potencjalnej drugiej instalacji. 6. Może całkowicie zmienić podejście i założyć falownik jednofazowy który będzie ruszał przy połowie niższym napięciu niż trójfazowy. Pozdrawiam
  11. Panele będą rozdzielone na południe i zachód. Takie mam tylko możliwości. A pompa ciepła na c.w.u ze zbiornikiem 300l i podpięciem do pieca c.o. jest również w pakiecie dofinansowania 100% z UM. Do wyboru było pompa ciepła cwu lub kolektory. Z uwagi na miejsce wybrałem FV + pompę ciepła do c.w.u
  12. Wydaje mi się że temat będzie do zamknięcia. Pytałem w Urzędzie Miasta. Już mówię jak to ma wyglądać. Instalację o jaką wnioskowałem w 2017r to 3,4kWp, która była projektowana na podstawie zużycia z 2016r. gdzie miałem średnio 285kWh miesięcznie (285x12=~3,4MW rocznie). Będzie montowana w 2021 roku (100% dofinansowania). Na taką instalację będą przez 5 lat prowadzone odczyty i dokumentowane zużycie i produkcja - raporty. W ten sposób będzie udokumentowana "korzyść" dla miasta z tej instalacji więc nic teoretycznie nie mogę dołożyć na tym samym liczniku bo produkcja wzrośnie i mogą uznać za rozbudowę poza umową z miastem. Po 5 latach instalacja zostaje tak jakby przekazana na mój użytek i wtedy będę mógł coś rozbudować, bo nie będę już musiał dokumentować korzyści dla miasta. Wtedy będę mógł sobie rozbudować jak będę chciał. Obecne zużycie to średnio 400kW miesięcznie co daje ~4,8MW rocznie. Jeżeli coś pomieszałem z jednostkami to przepraszam ale podaję je z głowy. No cóż "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby"... Nie @vr5 nie musze nic po 5 latach płacić. Musze tylko dokumentować co rok i przedstawiać w UM fakturę z zakładu energetycznego.
  13. Witam, Mam pytanie odnośnie montażu dwóch niezależnych instalacji podłączonych do jednego gospodarstwa domowego. Skąd moje pytanie. W 2017r miasto dostało dofinansowanie na instalacje FV i finansuje w całości 100% instalację. Wyliczenie mocy było na podstawie zużycia energii w 2016r, czyli około 3,4kWp. Problem w tym, że od 2017r wzrosło mi zużycie energii o około 60-70% (płyta indukcyjna, 3 dzieci itp.). Miasto nie zgadza się na aneks do umowy i zwiększenie mocy, ponieważ zgłaszając dofinansowanie do Unii musiała podać ilość produkcji którą podaliśmy w 2017r. Dodatkowo w rozporządzeniu miejskim jest zapis że ich instalacja musi być w pełni kontrolowana przez 5 lat. Czy jest jakiś sposób aby rozszerzyć zgłoszoną instalację o dodatkowe panele, ale w taki sposób aby finansowana przez miasto instalacja była w całości kontrolowana przez miasto, a dodatkowa pokrywałaby rzeczywiste (większe) zużycie energii? Czy jedynym wyjściem są dwie niezależne instalacje i 2 liczniki? Może jest jakiś inny sposób.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...