pietre
Użytkownicy-
Liczba zawartości
126 -
Rejestracja
pietre's Achievements
FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)
14
Reputacja
-
Czas na krótkie podsumowanie mojej inwestycji. Rok temu założyłem PC T-CAP 9kw 3-faz i fotowoltaikę 8,626 kw. PC wzięła ogółem przez cały rok 4500 kwh. Wyprodukowałem 7250 kwh. Troszkę brakło na całe zużycie prądu, ale nie miałem jeszcze tyle zmagazynowanej energii, ile mogę mieć w tym roku. Dociepliłem tylko dach celulozą i sufity XPS 10 cm na parterze, gdzie nie ma pomieszczeń mieszkalnych. Nic więcej nie zmieniałem. Grzejniki zostawiłem aluminiowe i ewentualnie wymienię dwa na większe, bo w dwóch pomieszczeniach zimą temp. spadała do 21C. Problem tylko w tym, że nie bardzo mam miejsce na większe grzejniki, ale coś się wykombinuje. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tej inwestycji.
-
Mam do was pytanie. W domu jest podłogówka i grzejniki, a przy dobudówce tylko grzejniki. Z podłogówki się nie korzystało bo była uszkodzona. W sezonie spalało się 5t ekogroszku na dom z przybudówką. Czy jeśli zastosuję zawór, który będzie puszczał wodę o niższej temp. na podłogówkę w domu 120m2 i wyższą na grzejniki w przybudówce 20m2, to jest szansa, że w sezonie spalę mniej ekogroszku?
-
Przymierzam się do kolejnego zakupu PC ( INNY BUDYNEK). Dom o powierzchni użytkowej 120m2 + pomieszczenie służbowe obok domu 20m2. Wszędzie są grzejniki aluminiowe z termostatami Dom i pomieszczenie sł. ma 15 lat i jest dobrze ocieplony. Na parterze jest też podłogówka. Zalecono mi pc 9kw (panas tcap)i bufor 100l. Czy te 9 kw wystarczy (wcześniej 5t ekogroszku na sezon)? Czy bufor nie jest za mały? Montażysta powiedział, że na PC można ustawić temp. 40-45C i niższą temp. puścić na dom, gdzie na parterze jest podłogówka, a do góry prawie nikt do nocy nie siedzi, a na pomieszczenie służbowe, gdzie przebywa się cały dzień dać te 40-45C. Co o tym myślicie? Boję się jeszcze, czy te 40C wystarczą na pomieszczenie służbowe.
-
Tylko, że ja pytałem jak zmniejszyć napięcie. To, że ustawa jest do dupy i nie są modernizowane sieci, to wiem.
-
Tak jak myślałem. Zawsze, gdy proszę o radę, odpowiedzią są głupie kłótnie. Polska mentalność ech...
-
Maj 360 kwh ( CO 310 CWU 50)
-
Dzisiaj przeszedłem się po sąsiadach i jeden miał w gniazdkach 253v, a drugi nawet 268v. Zgłosiłem do energetyki, sprawdzili i akurat było u mnie 248v. W transformatorze mieli 236v i nie dostali zgody na obniżenie, bo w nocy bym miał za niskie. Sugerowali pisać pisma do Energy, żeby zamontowali rejestrator, albo obciążać faze. Ponoć to wszystko wina 1-fazowców, którzy tak podnoszą napięcie na tej jednej fazie.
-
3 fazowy
-
Wiem, że tych tematów już była masa, także rady typu zgłoś to do energetyki, obciąż faze, albo zmień ustawienia falownika sobie odpuśćcie. W skrócie mam jedną z trzech faz obciążoną i przy 263V fronius się wyłącza. Myślałem, żeby kupić inteligentne gniazdko i coś do niego podłączyć, żeby obniżyć napięcie w sieci, ale żeby go też nie tracić. Pomyślałem o akumulatorze z przetwornicą, tylko musiałby mieć chociaż 1000W, bo dopiero gdy włączyłem suszarkę 1800-2000w to obniżyło napięcie na fazie o 10V. Mogę wydać do 2000 zł. Grzałki nie zrobię, bo mam pompę ciepła, która mi grzeje wodę. Co polecacie? Czy są takie akumulatory z przetwornicą, z których później mógłbym odpalić np.telewizor?
-
Proszę o radę. Znajoma ma budynek, kurtki ogrzewa ekogroszkiem. Na parterterze ma głównie podłogówkę i parę grzejników. Obok budynku ma mały warsztat, który jest podłączony od ten sam piec i tam ma tylko grzejniki. Namawiam ją na PC , ale jest jeden dylemat. Na podłogówkę wystarczy niższa temperatura, ale wtedy nie dogrzeje tego warsztatu. Tam nie zrobi podłogówki i nie dołoży grzejników. Czy można to jakoś pogodzić? Ewentualnie dałbym klimę do warsztatu, ale tu chyba nie o to chodzi. Czy można to jakoś rozdzielić ?
-
Marzec: 577 kwh (533kwh CO + 44 kwh CWU)
-
Luty: 707 kwh (669 CO + 38 CWU)
-
STYCZEŃ: 945 kWh (900 C.O + 45 CWU)
-
Grudzień - 1045 kWh (985 CO + 60 CWU)
-
Na razie poczekam do pełnego roku, żeby zobaczyć ile wyprodukowałem energii i ile potrzebowałem. Jeśli wyjdzie niewielka dopłata, a tak może być, to w tym roku wymienię najwyżej jeden grzejnik i dołożę parę żeberek do innych, a za rok pobawię się w elewację. Dziękuję wszystkim za cenne rady