Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HarBar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Łódź
  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

HarBar's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Gdzieś czytałem że falowniki robią ciągłe pomiary izolacji i na zwykłych kablach YKY po stronie DC, może z czasem wywalać błędy, dlatego bezpieczniej jest stosować kable solarne. Ktoś potwierdzi?
  2. Już kupiłem Sofar 4,4 G3 + 9szt Longi 535 Bifacial + konstrukcja 3x3 na grunt
  3. Obliczałeś kiedy Ci się zwróci ta instalacja?
  4. Ok. dzięki za wykład, czyli w przypadku moich paneli: 9szt x 45V, 12,9A i 28m kabla DC 6mm2, chyba nie ma co debatować o stratach i kosztach, bo pewnie często przy instalacji na dachu jest używane więcej. Bardziej interesuje mnie kwestia, jakiego kabla użyć i jak go ułożyć żeby było bezpiecznie i trwale.
  5. Ok, poszukałem w googla i pierwsze dwa linki mówią że straty na DC są mniejsze. Pytanie, jaki kabel ziemny z dobrą izolacją zastosować i czy kłaść luzem, w arocie czy może w rurce PE? Teren jest gliniasty i mokry, na długości ok 4 m będzie robiona kostka i wjazd do posesji.
  6. Już sam nie wiem, czytałem na konkurencyjnym forum dyskusje że podobno jest odwrotnie, że po stronie DC są mniejsze straty i że lepiej jak falownik jest blisko licznika bo nie musi podnosić napięcia, ktoś też wyliczał że przy instalacji 5kWp 450V DC przy długości 25m wystarczy przekrój 3,8mm2. Wydaje mi się też że inwerter dłużej posłuży w chłodnym, suchym pomieszczeniu niż gdy jest narażony na upały mróz i wilgoć.
  7. Witam Planuję instalację niecałe 5kWp jeden string na gruncie a inwerter w oddalonym o 28m garażu. Jaki przewód polecacie do zakopania w ziemi pomiędzy zabezpieczeniami przy konstrukcji a inwerterem?
  8. Mam zamontowany rekuperator w ocieplonej szafie na nieogrzewanym poddaszu. Rury do wyrzutni mam poprowadzone z 200 sztywnej spiro, ocieplonej 50mm wełną (mata samoprzylepna Rockwool), jest ok 5mb tej rury + 3 kolanka zakończone redukcją do 160mm i wyrzutnią z PCV na dachu Zauważyłem po mrozach że z wyrzutni na dachu wiszą sople i jest cała oblodzona. Po roztopach widzę że całe ocieplenie rury do wyrzutni jest mokre i kapie woda. Jak to poprawić? Czy pomoże coś dołożenie jeszcze jednej warstwy 50mm wełny? Czy może lepiej wymienić te rury na szczelne PCV 200 ocieplić i niech sobie ścieka woda do rekuperatora, skąd jest odprowadzanie skroplin do kanalizacji? Czy na wyrzutnię dozwolone jest zastosowanie zwykłych szarych rur kanalizacyjnych PCV czy muszę innych szukać?
  9. Czy wymiennik może się popsuć jeśli zamarznie?
  10. Tylko hormonogram włącz- wyłącz ale teraz nie widzę potrzeby przy nim grzebać. Doszedłem do wniosku że u mnie najlepiej jak centrala pracuje 24h na najniższych obrotach
  11. Ten programator chyba nie będzie działał. Mam ten sam model 360/200 i póki co wydajność ustawiam dołączonym regulatorem. Ustawiłem go na minimalnych obrotach, pobiera ok 17Wh a do programowania podpiąłem na razie SONOFF POW R2 WIFI. za ok 50zł. Póki co jestem bardzo zadowolony z tego rekuperatora,mimo że pracuje już dwa miesiące na nieogrzewanym strychu w remontowanym domu. Jeszcze nie zdążyłem wszystkich rur ocieplić i nie podłączyłem odprowadzenia skroplin więc co tydzień duże wiadro wody wynoszę. Sama centrala jest szczelna i nic z niej nie cieknie. Mam ok 5-6 stopni różnicy między anemostatem nawiewnym i wywiewnym przy temp na zewnątrz ok 0 a wewnątrz 23. Pozatykałem kominy, podciąłem o 2 cm wszystkie drzwi, w łazience i okapie kuchennym wstawiłem klapki zwrotne. Rano jak się wchodzi do sypialni gdzie śpią 2 osoby to czuję jakby ktoś dopiero okno zamknął po wietrzeniu. Wcześniej był zaduch, wilgoć i ciągi wsteczne z kratek po wymianie okien na trzyszybowe. Teraz jest wilgotność w normie 45-55%. Cała instalacja z wierceniem 10 otworów w stropie wyniosła mnie ok 5,5 tys, Jedna z lepszych inwestycji
  12. Czy do central CWP360 na wentylatorach AC mogę podpiąć zamiast dołączonego regulatora -ściemniacz światła Sonoff D1 WiFi z pilotem RF ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...