Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Marnypopi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

O Marnypopi

  • Urodziny 16.07.1972

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Zelów
  • Kod pocztowy
    97-425
  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Marnypopi's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Marnypopi

    NIBE Split

    Sporo się u mnie wyjaśniło - pisałem wcześniej o załaczaniu grzałek podczas defrostów - tak one się załaczają ale mają po 100 W kazda. U mnie załaczały się 2x1300 W przy każdym defroście, a przez ostatnie dni przy mrozach -15 stopni kiedy ogrzewanie przejął kominek i pompa stała - grzałki te chodziły non stop. Nie dało mi to spokoju bo podczas postoju pompa zużyła 40-50 KW za jeden dzień, nie pracując ( tylko woda działała ). Serwis Nibe nie wiedział o co chodzi, wysyłałem LOGi , dzwoniłem, nikt nic nie wiedział. Sprawa okazała się prosta - albo źle złożona jednostka wewnętrzna HK200S , albo żle podłączone SMO40 i głowny włącznik na nim. Wlacznik po przesunięciu u mnie w prawo na tryb awaryjny powinien aktywować grzałki i sterowane ręcznie z termostatu. Niestety u mnie włacznik ten nie działa tak jak powinien. Jest coś nie tak podłaczone. Dla tych co mają HK200S - pod panelem przednim jest termostat, który działa tylko w trybie awaryjnym , w trybie normalnej pracy nie powinien działać. U mnie jest odwrotnie - w trybie normalnej pracy przekręcając termostat załaczam grzałki a w trybie awaryjnym nie moge tego zrobić. jak się nim kręci to słychać jak załacza się stycznik - charakterystyczne pukniecie Pompa pracowała normalnie a termostat był ustawiony na 45 stopni. Przy każdym defroście jak spadała temperatura ponizej 45 stopni załaczało te cholerne grzałki. A jak pompa stała - grzałki chodziły cały czas aby utrzymać temperaturę za skraplaczem . jestem w plecy jakieś 15kW dziennie na defrostach od listopada i przez te zimne dni 54kW za dzień - naszczęście tylko 3 dni były takie. W sumie można przyjać 0,5 MV poszło w powietrza - jakieś 260 pln teraz skręciłem termostat na minimum i grzałki nie działają. Jak ktoś ma nadmierne zużycie proszę sprawdzić sobie ten termostat. Kręcenie nim nie daje informacji w Logach bo jest to mechaniczne wymuszenie sterowania stycznikiem grzałek. Jak zwiększamy na nim temperaturę nie powinien się załaczyć stycznik. Słychać tylko ciche cyknięcie termostatu - jak tak macie - jest OK , a jak słychac walnięcie stycznika - skręcić termostat na minimum. Ja odkryłem to tylko dlatego, że zamontowałem licznik energii oddanej i pobranej MEW-01 na głównym heblu w domu i widziałem fizycznie pobór prądu - inaczej nie do wychwycenia . Przy okazji polecam urządzenie - jak ktoś ma 3-faz fotowoltaikę i chce rozłożyć równo obciażenie po 3 fazach to idealne urządzenie - pokazuje wszystko.
  2. Marnypopi

    NIBE Split

    Nie jestem fachowcem od pomp - tylko rozmawiałem z serwisantem NIBE i to są informacje od niego - AMS10/12 jest tak zaprogramowana. Wyszło to podczas drążenia tematu załaczania grzałek w tacy ociekowej i rurze spływowej. Pewnie w temperaturach wyższych ma inny interwał i nie chodzą grzałki o to nie pytałem. Nie wiem jak będzie w cieplejszych dniach bo serwer podpiąłem dopiero pod koniec grudnia i dopiero od końca grudnia widzę parametry na Uplinku.
  3. Marnypopi

    NIBE Split

    Dokształciłem się trochę i : Nibe ma zaprogramowany stały defrost nie zależny od warunków panujących na zewnątrz - może być 15 stopni na plusie a defrost i tak będzie równo co 45 min. Rozmawiałem z nimi i pracują nad aktualizacją oprogramowania aby defrost był zależny od ciśnienia za skraplaczem - jak spadnie poniżej "x" będzie defrost. Teraz jest tak że pompa może być skuta lodem i nie miec w ogóle przepływu powietrza a defrost właczy się dopiero po 45 min. Pompa chodzi na 120% mocy aż dudni. Głupie ale tak wymyślili. Dlatego dobowo jet 30 defrostów a grzałki załaczaja się przy ujemnych temperaturach. Jak jest powiżej zera nie chodzą. Może komuś ta wiedza się przyda
  4. Czytam Wasze wyniki dla pomp ciepła i zazdroszczę. Mam pompę ciepła powietrze woda Nibe AMS10/12 która przy takiej wilgotnosci jak dzisi ichodzi mi praktycznie non stop - czyli 22 h na dobę zużywając przy tym DZIENNIE ponad 60kW energii bo pompa 50 kw i grzałki tacy ociekowej i rury odprowadzającej skropiny przy 30 defrostach na dobę pochłania jakieś 10 kw. ( każda grzałka 1200W chodzi średnio 8 min ) czy u was się pompy nie odszraniają ? Z tego wynika że moje grzałki od defrostów dobowych pochłaniają więcej energii niż Wasze pompy. Niezłe , U mnie sa kaloryfery w 80% a w 20 podłogówka - grzeję temperaturą 43 stopni na zasilaniu
  5. Marnypopi

    NIBE Split

    Wyjaśniło się - grzałki pompa ma w dwóch miejscach. 1. Moduł wewnętrzny i jest tam 9kw na wspomaganie jak pompa nie da rady 2. Moduł zewnętrzny u mnie AMS10/12 - tam są dwie po 1200 W każda i sluza do odprowadzenia skroplin po odszranianie z tacy ociekowej i rurze spustowej jak temperatura jest poniżej zera. Ot cała historyja złodzieja prądu na dwóch fazach.
  6. Marnypopi

    NIBE Split

    U mnie jest tak 5.1.4. Grzejniki ale DOT ustawione na -2 - było wczesniej na -20 i pompa chodziła na -1000 DM całymi dniami. Nie mogła się odbić od dna 5.1.3. mam 6 i 5 - było wcześniej domyślne chyba 10 i 5 5.1.12 mam "za QN10" reszta się zgadza - Nie wiem czy mogę to bezkarnie zmienić - spróbuje, może to jest powodem że chodzi grzałka . - No i spróbowałem i jak zmienię zapala się na czerwono - czyli nie to Ale nad wyborem połączenia jest wybór czy sterownie krokowe czy zaworem 3 drożnym. - Co masz ustawione ? Czytałem w stopce że Masz nowy dom bardzo dobrze ocieplony w 100 % z podłogówką . Mój to zabytek z poddaszem remontowany non stop od 15 lat w który podłogówka zawita w 70% w najbliższej przyszłości , ale lepsza pompa niż olej jaki miałem wcześniej.. Ogólnie w internecie nie ma nigdzie forum na którym można wymieniać się informacjami o NIBE - oprócz tego w którym się znajdujemy. Fajnie że w ogóle coś jest.
  7. Marnypopi

    NIBE Split

    Mam takie same ustawienia ja Twoje - tzn podobne podgrzewacz uruchom 800 DM pompę uruchom -60 DM skok podgrzewacza 150 DM Grzałki przy defroście się właczają i nie widzać tego na panelu SMO20/40 - nie ma śladu po tym. Ale jak staniesz przy Jednostce wewnętrznej to usłyszysz jak zaskakuje stycznik - ja mam miernik z podziałem na fazy i widzę to bardzo dokładnie - puka stycznik i wskakuje prąd 6 A na dwóch fazach. Podpowiesz mi co masz ustawione w menu 5.1.14 5.1.3 5.1.12 Bedę wdzięczny - mam tą pompe pierwszy sezon i pierwsze dni stycznia bo od tego czasu mam licznik energi, pokazują mi zużycie pond 60 kw dziennie - samej pompy bez grzałek. To by się mniej więcej zgadzało 22h x średnio 3kW. Temperatura bliska "0" ale wilgotność duża i łatwo pompa nie ma. Wyjaśnię to z NIBE - a co do instalatora - sam nie za bardzo wie o co chodzi - umie podłączyć i uruchomić - i to wszystko.
  8. Marnypopi

    NIBE Split

    Dziękuję za odpowiedź - w międzyczasie podpiąłem włącznik pod zacisk 1 i 4 na listwie x2 i zaprogramowałem w menu blokadę podgrzewacza. Efekt zerowy tzn nic nie dało to działanie. Podczas defrostu na obu fazach idzie 1300 W . Czekam co napisze NIBE To co opisuję powyżej może być przyczyna nadmiernego zużycia prądu. Przy defroście rozumiem - nie chodzi długo grzałka ale nie rozumiem dlaczego jak pompa dobija do 0DM to chodzą grzałki do czasu jak spadnie do zadanej -100 DM. Powinno to być programowalne , chyba że NIBE za wszelką cenę chroni pompę i wydłuża jej zywotność
  9. Marnypopi

    NIBE Split

    Przeanalizowałem instrukcję SMO40 i aby wyłaczyć grzałki trzeba podłaczyć pod listwę X2 i zacisk np 1.4 zywkły włacznik zwierny i w menu 5.4 na AUX4 wybrać blokowanie podgrzewacza - ale to działa wtedy chyba - zaznaczam chyba na całość blokowania - czyli jak nastąpi wymuszenie wspomagania podgrzewaczem przez ustawienia w manu 4.9.3 - gdzie podajemy przy jakich DM ma się włączyć podgrzewacz i co ile ma załączać kolejne stopnie oraz w menu 4.9.2 gdzie podajemy przy jakiej średniej temperaturze ma się podgrzewacz załączać. Wydaje mi się że włącznikiem na AUX4 wyłączymy podgrzewacz całkowicie a nie o to mi chodzi. Napsałem do NIBE może mi podadza jak ustawic aby nie załaczały sie grzałki wspomagające podczas defrostu i postoju popy.
  10. Marnypopi

    NIBE Split

    Przeczytałem cały wątek c ciekawością i zastosowałem sporo wskazówek - mam Nibe Split AMS10/12 i HK200S. + SMO40 Dom 200 m2 podłogi ,gdzie na dzisiaj 20 % podłogówka a reszta kaloryfery. Temperatura w domu 21.0 Dzienne zużycie energi jak nie świeci słońce od 55 kW- do 65kW czasami nawet 80 kW. Duzo ale mam fotowoltaikę 10kW więc nie przeszkadza. Całość mierzę licznikiem Zamela MEW-01 - podaje on zużycie na każdej fazie, i wiele wykresów i statystyk. Jak nie miałem licznika to nie miało to dla mnie znaczenia, ale jak mam i widzę że w styczniu za 5 dni zużyłem prawie 400 kW energi to szukam dlaczego Pytanie do endru w sprawie Nibe bo wydaje mi się że ma już spore doświadczenie z Nibe. Pompa wchodzi w odszranianie kilkadziesiąt razy na dobę przy temp koło "0" i wilgotnym poiwtrzu i to oczywiste, ale dlaczego podczas odszraniania na pozostałych fazach pobiera równo po około 6 A energii.? Pompa jest jednofazowa, ale podpięta pod instalacje 3 fazową. PC wymuszona jest na fazie 1 i za każdym razem podczas odszraniania załacza grzałki po 1300 W na fazie 2 i 3 - - po co te grzałki - domyslam się że grzałki, bo na liczniku energii jest cos 0,98 stąd mój domysł. Jak je wyłaczyć ? Po co one są potrzebne. One też chodzą w tym czasie jak pompa dobija do 0 DM i się wyłacza , w czasie jak spadają DM działają te grzałki - tak jakby podtrzymywały temperaturę w obiegu. Pompa działa 20h dziennie pobierając średnio 3000 W, a w czasie defrostu załacza sie 2x1300 W - gdyby to ograniczyć to dobowo jesteśmy sporo do przodu. 30 defrostów x 10 min x 2600 W dziennie jakieś 13 kw Zanim zacząłem mieszać w ustawieniach pompy stopniomimuty miałem na -1019 DM - coś czego pompa nie była w stanie dogonić. Po zmianach w ustawieniu jest już lepiej bo -300DM przy tej samej pogodzie. No ale jeszcze te grzałki mi nie dają spać po nocy. Ktoś pomoże ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...