Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

MMPC

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    89
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Zabierzów
  • Kod pocztowy
    32-080
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

MMPC's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

30

Reputacja

  1. W internecie powszechnie jest demonizowane obciążenie sieci przez PC i auta elektryczne. Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach domowych to jest śmieszna wartość w porównaniu z tym co zużywa przemysł. Rozwiązanie, które mamy teraz ze zwykłymi taryfami ma za zadanie zredukować różnicę w poborze w szczycie i poza nim dla systemu. Ponieważ mamy coraz więcej oze, muszą zostać wprowadzone taryfy dynamiczne. Struktura wytwarzania energii jest przewidywalna tylko krótkim okresie czasu. Im wiecej będzie aut elektrycznych i ogrzewania na prąd tym lepiej dla systemu. Mniej energii będzie się marnować. Większość pomp ciepła ma możliwość sterowania ceną energii. Producenci oznaczają to jako "Smart Grid Ready". Są to albo zwykłe wejścia analogowe (prawdopodobnie w niektórych krajach sterowane z inteligentnych liczników) albo sterowane przez interfejs Modbus. Osobiście u siebie wykorzystuje te wejścia do sterowania PC w zależności czy jest produkcja PV i czy jest tania taryfa. To jest tylko kwestia czasu kiedy pojawią się komercyjne rozwiązania wykorzystujące możliwości PC. Prawdopodobnie u nas nie będzie specjalnych wyjść w licznikach do sterowania (chyba że już takie są nie sprawdzałem). Najprawdopodobniej informacja o cenie w danej godzinie będzie pobierana z internetu i na tej podstawie bedzie sterowane ogrzewanie, ładowanie i co tam już sobie ktoś wymyśli, tak żeby bylo najtaniej.
  2. Z ciekawości sprawdziłem ile kosztuje teraz gaz z dystrucją i z tego co znalazłem do połowy roku jest po starej cenie z przed 2 lat 26gr/netto za kWh. Taryfa zatwierdzona do końca roku to 39gr Prąd po wykorzystaniu limitu 1500kwh w Tauronie to: 95gr (1zł od lipca) dla taryfy G11 53gr dla taniej strefy w G12W. Zakładając COP=3 i sprawność kotła 90%, koszt 1kWh wyprodukowanego ciepła to: Gaz do czerwca 29gr Gaz po czerwcu 43gr PC G11 do czerwca 32gr PC G11 po czerwcu 33gr PC G12W w taniej strefie 18gr Widać, że z tymi dziwnymi ustawami ciężko podjąć decyzję. Ja osobiście uważam, że prąd jest najstabilniejszy cenowo i przewidywalny. Z prądu korzysta 100% wyborców i nikt z powodów politycznych nie pozwoli na gwałtowne podwyżki.
  3. Po wykorzystaniu 1500kWh powinieneś zapłacić wg taryf zatwierdzonych przez URE. Ponieważ utrzymano ograniczenie maksymalnej ceny za energie, zapłacisz maksymalnie 0,69zł za kWh. Sprzedawca nie może podnieść ceny powyżej ustalonej stawki z URE w danej taryfie. Cytat z opisu tabeli Tauronu o cenach maksymalnych po przekroczeniu limitu " zgodnie z zapisami Ustawy [2] – które będziemy stosować po przekroczeniu przez Państwa limitu zużycia jeśli cena w Taryfie będzie wyższa."
  4. Uwaga odnosi się do używania trybu cichego, w którym wentylatory pracują wolniej aby wytwarzać mniej hałasu. Skutek uboczny jest taki, że aby uzyskać tą samą moc przy obniżonym przepływie powietrza temperatura wymiennika spada na tyle, że wykroplona woda zamarza zamiast spłynąć. W tych samych warunkach zewnętrznych z wentylatorami pracującymi normalnie woda może nie zamarzać i nie są potrzebne defrosty.
  5. Jak się wolniej wentylatory kręcą, to temperatura parowania czynnika jest niższa i parownik szybciej się obladza(temperatura parowania spada poniżej zera). Dlatego defrosty są już w wyższych temperaturach zewnętrznych,
  6. Nikt Ci nie pomoże jak nie odpowiesz na kilka pytań. 1. Czy masz w domu dodatkowy termostat do pompy ciepła zewnętrznej firmy? Zakładam, że nie więc: 2.Czy sterownik od pompy przeniesiony jest z modułu hydraulicznego do mieszkania? 3. Czy ustawiasz na sterowniku temperaturę jaką chcesz mieć w mieszkaniu czy temperaturę wody jaka ma być w instalacji? 4. Czy jest w instalacji bufor/sprzęgło i dodatkowa pompa obiegowa? Jak na mój gust mas ustawioną krzywą, która jest za nisko dla dodatnich temperatur. PC nie jest w stanie się zmodulować na tak małą moc . Jeźeli masz bufor, może nie działać dodatkowa pompa obiegowa za buforem. Efekt bedzie taki sam
  7. Jaką masz ustawioną temperaturę na sterowniku? Jeżeli masz tryb AI czyli praca wg krzywej to możliwe że została osiągnięta temperatura docelowa i dlatego się nie włącza ogrzewanie. Czy sterowanie w domu jest termostatem? Czy sterowanie jest oparte na temperaturze wody czy powietrza? Możliwości jest wiele, ale wydaje mi się, że z PC jest wszystko w porządku tylko instalator ustawił parametry pracy niezgodnie z twoimi oczekiwaniami.
  8. Sterownik w ogóle się nie włącza, czy nie uruchamia się grzanie co lub cwu.
  9. Jak dobrze zrozumiałem doniesienia internetowe w przyszłym roku również będzie obowiązywał limit cen energii na poziomie 690zł za MWh Tak więc zamiast cen energia + dystrybucja netto G11 0,74 + 0,26 G12W szczyt 1,14 + 0,33 G12W pozaszczyt 0,48 + 0,05 będzie G11 0,69 + 0,26 G12W szczyt 0,69 + 0,33 G12W pozaszczyt 0,48 + 0,05 Wydaje się, że absolutnie każdemu, opłaci się inna taryfa niż g11.
  10. To są taryfy zatwierdzone przez ure bez dodatkowych benefitów sponsorowanych z naszej drugiej kieszeni.
  11. Właśnie sprawdzałem zatwierdzone taryfy dla Tauronu na 2024r Po wyczerpaniu limitu 1500kWh energia + dystrybucja netto G11 0,74 + 0,26 G12W szczyt 1,14 + 0,33 G12W pozaszczyt 0,48 + 0,05 Jakby na to nie patrzeć to cena poza szczytem wychodzi dużo taniej niż w 2023. Taryfy są tu https://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/energia-elektryczna/4367,Taryfy-opublikowane-w-2023-r.html
  12. Mam wrażenie, że wiele osób opacznie rozumie mechanizmy zachodzące podczas ogrzewania. Delta jest wynikiem oddawanej mocy przez układ sprężarkowy i przepływu. Większa moc - oznacza większą deltę. Większy przepływ oznacza niższą deltę. Przy sterowaniu ze stałym przepływem delta jest wprost proporcjonalna do mocy układu wiec ciągle się zmienia. Przy sterowaniu ze stałą deltą dochodzi sterowanie przepływem tak, aby przy małych obciążeniach pompa obiegowa nie działa na pełnej prędkości, jednocześnie zmniejszając zużycie energii. Zmiana parametru delta zmienia tylko to z jaką wydajnością pracuje pompa obiegowa w stosunku do oddawanej mocy przez układ. Zmiana delty tylko w nieznaczny stopniu wpływa na oddawanie energii do układu grzewczego i to, że ją zmienisz nie będzie miało prawie żadnego wpływu na oddawaną moc do ukladu. Jak chcesz więcej mocy musisz podnieść temperaturę.
  13. MMPC

    Panasonic Aquarea

    Nic nie wspominałeś o zmiękczaczu. Otwórz bypass i sprawdź czy problem występuje. Ja obstawiam filtr wstępny przed zmiękczaczem. Był regularnie wymieniany? (o ile masz zamontowany)
  14. Mam starszą wersję PC i wg instrukcji, aby korzystać ze sterowania wg temperatury powietrza muszę mieć dodatkowy czujnik. Tak czy inaczej nie korzystam z tej funkcjonalności. Staram się zrozumieć do czego ma służyć krzywa temperatury wewnętrznej(powietrza) w zależności od temperatury zewnętrznej. Kto chce mieć inną temperaturę w domu w zależności od tego jak jest na zewnątrz. Jeżeli PC korzysta z czujnika temperatury wewnętrznej krzywa grzewcza wody powinna być korygowana proporcjonalnie do różnicy temperatury zadanej i rzeczywistej powietrza. Jak to się ma do ustawień kontroli "powietrze+woda" lub samo "powietrze" jest dla mnie zagadką ponieważ nigdy tego nie sprawdzałem. Tym bardziej nie jestem w stanie powiedzieć co zrobi zmana stanu ES. Nie wiem jak w nowszym sofcie który posiadasz, ale u mnie jest tyle niedociągnięć i błędów, że nie zdziwiłby się gdyby ES działały prawidłowo tylko przy kontroli temperatury wody.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...