Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kpleban

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kpleban

  1. Cześć. przeglądam różne projekty budowlane i zauważyłem, że w większości współczynnik przewodzenia ciepła wynosi U=0.2 [W/m2K]. Tak jest też w projekcie, który mnie zainteresował: Porotherm gr. 25 cm, ocieplone płytami styropianowymi o gr. 15 cm (038) Chciałbym uzyskać jednak mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła < U=0.15 i myślałem nad tym aby np. zmienić grubość muru na Porotherm 30 Dryfix + styropian o grubości 20cm (038) (wtedy U wynosi 0.144) Pytanie mam takie: Czy kłopotliwe będzie zmienienie w projekcie materiału na grubszy? Ile za taką usługę mógłby zawołać architekt adaptacyjny?
  2. Cześć, Rozglądam się za domem i znalazłem dom w stanie surowym zamkniętym. Dom jest wymurowany ze betonu komórkowego Ytong 365 oraz ocieplony cienką warstwą styropianu (3cm). Z tego co czytałem, to betonu komórkowego nie powinno się ocieplać styropianem, a szczególnie tak cienką warstwą ze względu na kondensacje pary wodnej pomiędzy paro-przepuszczalnym betonem komórkowym a nieprzepuszczającym pary wodnej styropianem. Dodatkowo wg. obliczeń taka ściana ma U na poziomie 0,2W/m2, a chciałbym zamontować ogrzewanie pompą ciepła i żeby uzyskać dofinansowanie do jej zakupu U powinno być maksymalnie na poziomie 0,15W/m2. Myślałem o zmianie ocieplenia ze styropianu na wełnę mineralną o grubości 12-15cm - dla takiego ocieplenia powinienem uzyskać U na poziomie 0,11W/m2 i powinien zniwelować się problem skraplania pary wodnej w punkcie rosy. Co myślicie o takim zabiegu? Czy jest to opłacalne? Czy zrywając styropian nie naruszę ścian? Czy powinienem wtedy wprowadzić jakieś zmiany do projektu/ dziennika budowy/ pozwolenia na budowę etc.?
  3. Cześć, posiadam działkę oznaczoną w planie zagospodarowania oraz w studium jako pastwiska trwałe - od drogi ok. 10ar IV kategorii i w głąb działki ok. 20 ar III kategorii. W mojej miejscowości plan zagospodarowania przestrzennego był uchwalany w 2004 roku i niezabudowanych działek budowlanych pozostało niewiele i gmina zamierza sporządzić nowy plan. W 2014 roku zostało sporządzone studium uwarunkowań i kierunków dla całego powiatu w tym i dla naszej gminy. W studium moja działka została w całości ujęta jako działka rolna. Chciałbym zmienić przeznaczenie części działki (10 ar IV kategorii) w planie zagospodarowania przestrzennego na zabudowę jednorodzoną. Rozmawiałem w gminie z paniami zajmującymi się zagospodarowaniem przestrzennym i zostałem poinformowany, że w związku, że moja działka nie została ujęta w studium jako działka możliwa do przekształcenia na budowlaną, to mój wniosek zostanie odrzucony i możliwe jest przekształcenie tej działki na budowlaną w planie zagospodarowania w momencie, kiedy zostanie zmienione jej przeznaczenie w studium, a studium gmina nie planuje zmieniać. Z tego co udało mi się znaleźć w internecie, to studium jest jedynie pomocą/ wskazówką do tego jak mają być sporządzane plany zagospodarowania przestrzennego i nie ma żadnej przeszkody do tego, aby zmienić przeznaczenie działki na zabudowę jednorodzinną w planie zagospodarowania przestrzennego bez zmiany studium. Jak więc wygląda możliwość zmiany przeznaczenia działki w planie zagospodarowania przestrzennego a jej przeznaczenie w studium uwarunkowań i kierunków?
  4. Dzięki za odpowiedź, tak właśnie myślałem, żeby na podstawie darowizny uzyskać jakiś mały udział we wspólnocie, a w tym w drodze. Dopytam się jeszcze w gminie i za Twoją poradą u notariusza, może uda się to załatwić jako pozwolenie od udziałowca albo coś, wydaje mi się, że to by skróciło trochę cały proces i tańsze pod kątem opłat notarialnych.
  5. Jest to jedna duża działka, tak samo widnieje w MPZP. Wspólnota posiada prywatny plan użytkowania, w którym jest podział na działki i przypisanie konkretnych terenów udziałowcom.
  6. Dostaliśmy z żoną w prezencie ślubnym od teściów działkę budowlaną, która graniczy bezpośrednio ze wspólnotą. Na terenie wspólnoty wyznaczona jest prywatna droga dojazdowa do naszej działki, jednym ze współwłaścicieli jest mój teściu. Wspólnota jest duża, stoi na niej kilkanaście budynków jednorodzinnych, ze względu na sprawy spadkowe, nie wiadomo nawet ilu aktualnie jest współwłaścicieli, w 2012 roku było ich 40. Oprócz tej prywatnej drogi na terenie wspólnoty działka nie ma dostępu do żadnej innej drogi. Co powinienem zrobić aby uzyskać pozwolenie na budowę: czy wystarczy abym otrzymał pozwolenie na korzystanie z tej drogi od mojego teścia? Czy może wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić taką zgodę?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...