Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JontekJontkowski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez JontekJontkowski

  1. Mam nieprzyjemność mieszkać po sąsiedzku z gołębiarzem i zastanawiam się jak to wpłynie na żywotność blachodachówki... Ma ktoś podobne doświadczenia?
  2. Ja bym zaniżył. Nigdy nie rozumiałem tego podnoszenia fundamentów i nawożenia ziemi. Takie zmiany terenu chyba nawet są zakazane prawnie? Jak zrobisz te 120cm powyżej drogi, to twój dom będzie wyglądał jak "chatka na kurzej łapce". U mnie "zero" będzie około 50cm powyżej drogi asfaltowej.
  3. Jest szansa, że w maju będzie taniej. Skończyła się panika na rynku. Na zamówienie nie czeka się już kilku tygodni, teraz trwa to kilka dni.
  4. Wydaje mi się, że ekipa źle wyznaczyła poziom wylewki na poddaszu. Ile wysokości powinien mieć w ścianie otwór na drzwi wewnętrzne? I czy ta wysokość powinna być mierzona od wylewki, czy od docelowego poziomu wykończonej podłogi?
  5. https://muratordom.pl/budowa/fundamenty/podloga-na-gruncie-zgodna-z-wt2021-ile-ocieplenia-trzeba-w-niej-ulozyc-aa-hSJF-7gFa-b3ZL.html Wystarczy 10cm. styropianu żeby spełnić WT. Jeśli planujesz jezdzić po salonie samochodem to bierz EPS100. Ceny styropianu w maju mogą pójść w górę, później powinny się ustabilizować. Czy spadną, to chyba nikt nie potrafi odpowiedzieć.
  6. Problemy ze styrenem były przejściowe. Obecnie problemem są panikarze, którzy u producenta próbują kupić detaliczną ilość styropianu. Bo takie obrazki są codziennoscia- grupki ludzi pod fabrykami styropianu, a każdy chce 20-30 m3... Nie ważne, że potrzebują go dopiero na jesień, nie ważna jest cena. Oni przeczytali, że drożeje i muszą go mieć teraz. A spekulanci maja żniwa. Produkcja styropianu idzie normalnie. Przez to, że jest (częściowo) sztuczny popyt, to na zamówienie trzeba czekać 3-4 tygodnie. Tak jak pisale- w maju może być jeszcze jedna podwyżka, a później stabilizacja. Im szybciej ludzie przestaną panikować, tym szybciej cena zacznie spadać.
  7. Ludzie sami sobie załatwili te ceny styropianu. Zadziałała spekulacja. W maju może być jeszcze jedna podwyżka i później powinno się uspokoić. Kiedy ceny spadną i o ile- tego na razie nikt nie wie. Pewien producent pokazał dziś nowy cennik. Fasada o lambdzie 0,038 bez frezów kosztuje 227zl. netto za m3. W tamtym roku we wrześniu było 140zl., a w kwietniu 135zl.
  8. Potrzebuję pomocy przy zabezpieczeniu drzwi tarasowych. Woda spływa po szybie i pod poszerzeniem systemowym przesiąka przez piankę montażową. Po deszczu pojawiają się mokre plamy na chudziaku w salonie. Najgorzej jest w rogach okien. Jak to zrobić żeby do czasu wykonania elewacji w salonie było sucho i żeby woda nie lała się między xps-a a fundament?
  9. Witam i proszę o radę. Mam problem z wyborem wylewki. Byłem zdecydowany na tradycyjną- cementową, ale spojrzałem w projekt i widzę że przewiduje on tylko 1,47 kN/m2 dla wylewki na poddaszu. Człowiek od miksokreta zrobił już pomiary i według niego będzie miała około 7cm grubości, co da obciążenie około 180 kg/m2. Trochę dużo... Anhydryt by ważył około 110 kg/m2. i chyba będę musiał się na niego zdecydować. Teraz pozostaje kwestia garażu i kotłowni, bo tam chyba jednak trzeba zrobić wylewkę cementową? Jak u Was to wygląda?
  10. Dlaczego tylko i wyłącznie Porotherm? Jakieś 1,5 roku temu, gdy wybierałem materiał na ściany domu, to słyszałem właśnie takie opinie, że BK to badziew, a co Porotherm to jednak Porotherm i "bo cegła to je cegła". ZERO konkretów, ZERO argumentów. No i dałem się namówić... Ile już razy przeklinałem ten materiał, to tylko ja wiem. W składzie budowlanym nawet się dziwili, że to biorę bo już mało kto go kupuje i bywa, że w ogóle go nie mają. Gdybym budował drugi dom, to zdecyduje się na BK, bo jest: - tańszy - cieplejszy - wygodniejszy w budowie i późniejszym użytkowaniu
  11. W jakiej temperaturze był lany beton i ile stopni mrozu było w kolejnych dniach? Przykryles go czymś? 5 dni to tyle co nic. Sprawdź jego wytrzymałość po 2-3 tygodniach.
  12. Przy tylu błędach co zrobili ja bym wymagał wykonania nowej płyty. Jaka była temperatura w dniu wylewania płyty i w pierwszej dobie po wylaniu? Rozumiem, że beton był z dodatkiem mrozowym?
  13. Dekarze to jedno, a drugie to ocieplenie takiej ściany z kominem. Styropian mięknie już powyżej 80 stopni Celsjusza, a piece 5 klasy dają na komin temperaturę 140-150 stopni. A może być nawet 200 jeśli piec zacznie szwankować.
  14. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Coraz częściej można trafić na gotowe projekty domów, gdzie komin systemowy jest umiejscowiony w ścianie szczytowej. Ktoś powie, że tak nie można bo wieniec zostanie przerwany... Ale przecież ktoś to policzył i na pewno jest jakieś wzmocnienie stropu wokół tego komina. Z jakimi jeszcze problemami można się spotkać przy takim rozwiązaniu? Może ktoś z forumowiczów mieszka w takim domu?
  15. Spotykam się ze sprzecznymi informacjami i dlatego chciałem dopytać. A może wiesz ile kosztuje metr kwadratowy takiej podłogi z robocizną? Bo spotykam się z cenami od 180 do 1000 zł. za metr kw. W sklepach można dostać w promocji litą deskę dębową, kilka warstw lakieru za 140zł/m2. Za tyle samo można kupić panel lam. QS... Mam do ułożenia 35 m2 i gdyby parkiet kosztował 8-10 tys. to nawet bym się nie zastanawiał. Tylko właśnie to ogrzewanie podłogowe...
  16. @finlandia no nie przeszkadza mi próg w moim systemie R+UR, bo spełnia swoje zadanie- nie nawiewa mi do salonu piasku i liści. Za to piasek, kurz, włosy i inne niespodzianki zbierają się w szynie od HST. Otwieranie "od zewnątrz" zaprezentowali mi w salonie Oknoplast.
  17. Wygląd to znowu kwestia gustu. Mi HST się nie podobają, bo nie mają równej płaszczyzny. Za to odstająca osłona mechanizmu w PSK nawet ładnie wygląda, gdy dobrać odpowiednie kolory osłony i okna.
  18. Szczerze mówiąc, to do tej pory nie spotkałem się z opiniami na temat słabej szczelności tych okien. Może trzeba wymienić uszczelki? @finlandia zalety PSK to cena, możliwość uchylenia górą, lepsze parametry niż HST. To fakty, a nie subiektywne odczucia. Poza tym podoba mi się to, że mają próg (brak nawianego piasku w salonie), brak "szyny" w podlodze i równa powierzchnia (brak "uskoku" jak w HST). PSK też można domykać. Dużą wadą HST są uszczelki szczotkowe.
  19. I jak się zakończyła sprawa przemrożonych fundamentów? Były badania? Pytam, bom ciekaw.
  20. Nie jestem użytkownikiem PSK. Długo się zastanawiałem nad tym co wybrać, porównywałem i ogladalem HST, PSK, Smoovio i rozwierne. Nie miałem żadnych problemów z otwieraniem/zamykaniem PSK, a do tego system ma kilka zalet których nie ma HST. Ostatecznie wybór padł na drzwi rozwierne z ruchomym słupkiem, bo to rozwiązanie było najtańsze i dawało najszersze przejście.
  21. Pewnie już zamówiłeś okna, więc moja opinia nic nie zmieni ale chciałem tylko napisać w sprawie systemu smoovio. Rok temu wybierałem okna do swojego domu i nie spotkałem nikogo (poza sprzedawcami), kto by mi go polecał. Znajomy, który zajmuje się montażem okien wręcz odradzał smoovio. Oglądałem go na żywo, trochę się tym bawiłem i nie zrobił na mnie dobrego wrażenia.
  22. Autorze tematu. Żadne tłumaczenia w stylu "będzie Pan zadowolony", "to tak miało być" itp. Wylano Ci płytę niezgodnie ze sztuką i wykonawca ma obowiązek to naprawić bez względu na to jaki będzie koszt. Mi to wygląda na przemrożony beton i jedynym wyjściem jest ponowne wylanie płyty. Powiedzieli, że za miesiąc beton uzyska odpowiednie parametry? No to zamów badanie i za miesiąc będziesz miał czarno na białym czy można kontynuować prace. Mam nadzieję, że podpisałeś umowę na wykonanie prac budowlanych. Inaczej masz spory problem. Pamiętam jak u mnie budowa ruszała w lutym, kiedy pogoda była już lekko wiosenna (w dzień 4-6 stopni na plusie, a w nocy około zera). Zdarzały się poranne przymrozki 1-2 stopnie na minusie. Zamawiałem beton z dodatkami, gdzie betoniarnia dawała mi na papierze gwarancję do temperatury -5, a w rozmowach twierdzili że powinien wytrzymać nawet -8 stopni. Mimo to na bieżąco sprawdzałem pogodę na 5 dni do przodu i jak tylko szły kilkustopniowe mrozy, to zabraniałem ekipie jakichkolwiek mokrych prac i wyganiałem ich z budowy. Musisz pilnować takich rzeczy.
  23. Dziękuję za rady. Niestety nie były robione badania gruntu, ale w wykopie pod ławy fundamentowe był ładny, żółty piasek. Majster od razu powiedział, że w takim terenie wystarczyłby wykop na głębokość pół metra. Woda gruntowa też jest bardzo nisko, bo sąsiedzi maja problem z brakiem wody w studniach. Z kierownikiem budowy porozmawiam, ale najpierw chciałem poznać opinie innych osób, bo znając podejście kierownika to od razu zatwierdzi moja propozycję. Myślę też, czy nie warto by było zlecić badań gruntu. Wiem, ze to już po fakcie ale chyba warto będzie wydać te 1000 zł. po to żeby zrobić normalny cokół i mieć pewność, że nie dojdzie do wysadzenia gruntu.
  24. Witam wszystkich Poradźcie mi co zrobić. Sprawa wygląda tak, że na ławie miało być położone 6 warstw bloczków. Niestety jak teraz liczę, to wychodzi mi, że jest 5 warstw. Ustalałem z wykonawcą, że ława będzie miała 45cm głębokości (w projekcie jest 40cm), a na niej wymuruje 6 warstw bloczków fundamentowych, co by nam dało fundament wysoki na około 125cm. Dom stawiany w 2 strefie, czyli przemarzanie gruntu na 1 metr. W takiej sytuacji spokojnie bym zrobił cokół na 20-25cm i wszystko by grało. Niestety widzę, że położył jedną warstwę bloczków mniej, więc mam też wątpliwości czy chciało mu się kopać głębszy wykop pod ławę. Jeśli tak było, to ściana fundamentowa ma tylko 105cm. Mury już stoją i mam problem z cokołem... Jakie jest teraz wyjście z sytuacji? Można: 1. Wyciągnąć 25cm cokołu na ścianę, tylko wtedy izolacja pozioma na bloczkach fundamentowych znajdzie się na granicy poziomu działki (lub trochę poniżej gruntu) i czy wtedy spełni swoje zadanie. 2. Obniżyć działkę o 10-15cm, zrobić minimalny cokół i liczyć, że nie dojdzie do wysadzania gruntu (fundament będzie 90-95cm w ziemi). Dom budowany na lekkim wzniesieniu, w każdą stronę jest niewielki spadek terenu, grunt piaszczysty bez gliny.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...