Super dziękuję.
Jak widzisz jestem laikiem, dlatego chciałbym uporządkować Twoje wskazówki:
Jak nie ma zbrojenia na górze ściany fundamentowej, to można by zaryzykować skucie tego. Ale ważniejsze są ściany zewnętrzne - bo tam grunt będzie chłodniejszy, niż pod wnętrzem domu gdzie z czasem tempera ustabilizuje się w okolicach 8* lub więcej. Raczej bym tak zostawił
Zostawiłbyś co? ściany fundamentowe w takiej formie jak są?
A co z kwestią że to pozostanie niewzruszone, a wylewki będą siadać/pracować?
za to zrobił najpierw wylewki oddylatowane od ścian i tego garba ze 4cm EPS - a dopiero potem tynki. Czyli po otynkowaniu będzie wystawało ze 2-2,5cm EPS. Tynkarze będą pewnie trochę kręcili nosem, bo będą musieli przyłożyć się żeby na dole było równo i 90* i jastrych trzeba będzie zabezpieczyć/sprzątać zanim zaprawa zaschnie - ale to tylko trochę więcej uwagi i czasu będzie wymagało.
Tutaj już musisz bardzo powoli mówić:
Garba z EPS?
Czyli powiedzmy pasek EPS kładę opierając o ścianę fundamentową (i zachodził na ścianę zewnętrzną) żeby wystawał ponad 4cm nad jastrych finalnie?
Pozostaje problem z hydroizolacją przez brak papy pod ścianami, więc nie da się zrobić takiej szczelnej płaszczyzny jak w projekcie. Ale to nie do przeskoczenia. Zostaje położenie papy na chudziaku z wywinięciem na ściany do górnej granicy jastrychu. Na FM są też miłośnicy folii do oczek wodnych
Papa pomiędzy ścianą fundamentową a ścianą z pustaka jest. Pod chudziakiem jest folia.
I teraz zalecasz przykryć całego chudziaka papą z wywinięciem, powyżej tej papy która teraz jest między ścianą fundamentową i ścianą nośną?
Dobrze rozumiem?
Czyli to o czym mówisz opisane jest dokładnie tutaj?
https://receptynadom.pl/zrobic-pozioma-izolacje-scian-fundamentowych-wykonano-ze-zlej-papy/2/