Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

MichałPP

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    wielkopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

MichałPP's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Nie mam w domu małych pomieszczeń, poza może garderobą. Kupiłem jeden ten anemostat na próbę i wygląda na żywo bardzo dobrze. Jest matowy, cały metalowy, wygląda bardzo solidnie. Jedyna wątpliwość jaką mam, to czy będzie spełniał swoją funkcję zarówno w nawiewach, jak i wyciągach. Nie mam niestety tego jak sprawdzić, gdyż jeszcze nie uruchomiłem rekuperatora.
  2. Witam, jestem na etapie wyboru anemostatów do instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Jako, że aspekt wizualny jest dla mnie istotny najchętniej zainstalowałbym anemostaty nawiewno-wywiewne, takie jak te: https://sklep.darco.pl/kominki_urzadzenia_grzewcze/anemostat_nawiewno_wywiewny_asv125_mlb_bialy.html, tak żeby wszystkie anemostaty w domu wyglądały tak samo. Moje pytanie, czy anemostaty nawiewno-wywiewne się sprawdzają i spełnią swoją rolę tak samo dobrze jak dedykowane anemostaty nawiewne i wywiewne?
  3. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, szczegółowym porównaniu parametrów obu urządzeń oraz rozmową z instalatorem, który kilka ich zainstalował i zaglądał do środka, zdecydowałem się jednak na Defro. Zaważyła dostępność i wymiennik entalpiczny. Parametry i jakość komponentów praktycznie jak w Thessli. Firma również na rynku od dekad, więc nie sądzę, że zaraz się zawiną. Dzięki za wszystkie opinie.
  4. Tyle, że Defro ma wymiennik entalpiczny, a Thessla wciąż nie. To dla mnie istotne, więc wybór nie jest prosty.
  5. Czy miał ktoś do czynienia z rekuperatorami Defro? Początkowo sprzedawca zaproponował mi Thesslę, ale jest dłuższy czas oczekiwania i jakieś problemy z przedstawicielem, więc proponuję w zamian Defro DRX HE. Sama firma dość znana, ale o ich rekuperatorach w necie raczej cisza, robią je od ubiegłego roku. Cena podobna.
  6. Nie przeszkadza mi grzanie całodobowe. Będzie fotowoltaika, więc nie celuję w tańszą taryfę.
  7. Serio, tak małej pompy potrzebuję na dom o pow. 230 m2? Co do grzałek, to nie przeszkadza mi, żeby pompa wspomagała się grzałkami poniżej -10 stopni. Takie temperatury występują u nas max kilka dni w roku, więc koszt prądu dla grzałki będzie żaden. Bardziej obawiałbym się, że pompa przez przewymiarowanie będzie się niepotrzebnie stale włączać i wyłączać. Poniżej wrzucam tabelkę dla Viessmanna 200s D10, to jest mniejszej niż ta sugerowana przez projektanta. Będzie OK? Zakładam wykonanie budynku z materiałów takich samych lub lepszych niż w projekcie, jednak co do ewentualnych niedoróbek wykonawców nie jestem w stanie tego całkiem wyeliminować, jak zawsze. Edit 1: Słabo widać na screenie, wklejam link, strona 45. https://webapps.viessmann.com/vibooks/api-internal/file/resources/technical_documents/PL/pl/VPA/5798410VPA00006_1.PDF?#pagemode=bookmarks&zoom=page-fit&view=Fit Edit 2: Co do projektantki, chętnie bym się jej o to zapytał, ale albo nie odbiera telefonu, albo jest ciągle chora, po wypadku itd. Nie ja ją wybierałem, architekt ją załatwił. Jej podejście i sygnały od wykonawców dopiero zasiały u mnie wątpliwości co do jej kompetencji.
  8. Witam, czy na podstawie wklejonych danych ktoś obeznany w temacie mógłby mi powiedzieć pompy ciepła powietrze- woda o jakiej mocy potrzebuję? Projektantka przewidziała pompę ciepła Viessmann Vitocal 200s D16. Wykonawcy do których się zwróciłem o oferty twierdzą, że jest przewymiarowana, ale nie chcą wziąć odpowiedzialności za ewentualną zmianę na mniejszą bez akceptacji projektanta. Dodam, że według strony ciepło właściwie potrzebuję pompy 8kW, czyli znacznie mniejszej niż założył projektant.
  9. Czy dysponuje ktoś może danymi odnośnie parametrów pracy pompy Viessmann 200s d10, d13 i d16 w temperaturach niższych niż -7? Bo producent podaje tylko do takiej temperatury.
  10. Gdyby to kogoś interesowało, wklejam tabelę wydajności tej pompy dla różnych temperatur, którą dostałem od dystrybutora.
  11. Oczywiście mam w mieście kilku instalatorów. Ten po prostu przedstawił ofertę jako pierwszy, na oferty dwóch pozostałych jeszcze czekam i wtedy będę mógł porównać. Staram się też zwracać tylko do takich, którzy mają dobre opinie i są na rynku od wielu lat, bo to jednak zbyt duża inwestycja, żeby ją powierzyć firmie krzak. Po prostu zaciekawiła mnie ta pompa Hyundai i chciałem zasięgnąć informacji, bo być może jest tak, że to dobry sprzęt, a niskie ceny mają na celu ułatwienie wejścia na polski rynek, na którym panuje coraz większy tłok. A co do grzałki, to wynika z prospektu, że ma moc 6kW.
  12. Nie podałem cen, bo nie wiem co miałoby to zmienić. Oferta, którą otrzymałem zawiera nie tylko pompę z montażem, ale całą kompleksową instalację ogrzewania, łącznie z podłogówką. Jest od jednej firmy na trzy różne pompy- Thermia, Panasonic i Hyundai, różnica jak już pisałem to 10-15 tys względem Hyundaia. Co do parametrów w minusowych temperaturach napisałem do dystrybutora w Polsce, czekam na odpowiedź. Natomiast tu: utrzymują, że Hyundai 10kW przy -20 ma COP powyżej 2, więc chyba nieźle, o ile to prawda.
  13. Konkretnie do Panasonic Aquarea T-Cap gen. H, split, 12 kW. Rzeczywiście w prospekcie brak parametrów dla minus 20, choć przy takiej temperaturze to i tak grzałki grzeją. Być może przepłacam, ale szukam jedynie u siebie regionalnie, bo nie uśmiecha mi się czekać na serwis zimą, aż przyjedzie 400 km. Czy przy dodatnich temperaturach bez znaczenia? To właśnie przy takich temperaturach najczęściej pracuje pompa. Mrozy to raczej wyjątek w Polsce zachodniej niż reguła.
  14. Aktualnie zbieram oferty od firm montujących pompy ciepła powietrze woda w moim regionie i jeden z nich, porządna firma, zaproponował mi pompę ciepła marki Hyundai, a konkretnie model HHPS-M14TH. Cena z montażem 10 tys niższa niż Panasonic i 15 tys tańsza niż Thermia. Dane techniczne właściwie się nie różnią od bardziej uznanych producentów. Miał ktoś styczność z tymi pompami? Bo są na polskim rynku od niedawna i praktycznie brak w necie jakichkolwiek informacji na ich temat.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...