Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Casc

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    56
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Casc's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Najpierw musiałbyś policzyć ile powietrza potrzebujesz do schłodzenia danego pomieszczenia. Ilości powietrza na cele bytowe niewiele Ci dadzą.
  2. Poproś o dane katalogowe. Może się okazać, że na fi90 uzyskasz to samo co na fi75.
  3. Nie jest zrównoważony. Równoważenie instalacji polega na zapewnieniu odpowiedniego przepływu dla danego odbiornika. Obiegi o podobnej długości zapewniają ten sam przepływ wszędzie.
  4. Przepływy są sprawa wynikowa. Próbujesz mędrkować, a nie masz wiedzy. Co dokładnie widać na przykładzie dyskusji o zyskach ciepła. Proponuję Ci jeszcze odjąć po 50W na każdego domownika. Niestety nie prowadzę statystyk, kto miał podłogowke w domu w latach 90. Za to na studiach dorabiałam w biurze projektów i każdy projektowany dom miał podłogowke- cały lub same łazienki+ kuchnia. W co którymś poście straszysz tym EP i od razu po tym widać, że o projektowaniu nie masz pojęcia. Równie dobrze mogę powiedzieć urzędnikowi, że kąpie się w zimnej wodzie i stąd te oszczędności palę w kominku, a moje komputery kopią bitcoiny. Jeżeli przegrody, źródło ciepła itp są poprawnie wprowadzone w charakterystyce to nikt Ci nie udowodni, że obliczone zużycie energii jest zaniżone. Poza tym wypisujesz takie bzdury, że żal komentować.
  5. Jeżeli uważasz, że do wypisania podstaw potrzeba notatek to gratuluje To są pojęcia i dane, których projektant używa codziennie. Mnóstwo domów miało wtedy podłogówkę i nie tylko domów. Nawet w tych zamierzchłych czasach miałam praktykę na budowie, na której było ok. 2000m2 podłogówki. To tylko Ty traktujesz to jako nowość. Podłogówka 15 lat temu była powszechnie stosowana. Kolega ma podłogówkę w domu z lat 90. Dlaczego uważasz, że nie da się spełnić WT? Przeszklonych biurowców jest na pęczki. Obiekt, o którym pisałam ma spełnione WT2014. EP nikt się nie przejmuje. Tym bardziej straszenie, że EP dla domku nie wyjdzie jest bez sensu, bo urzędnik nie ma prawa zakwestionować wartości podanych przez uprawnionego projektanta. Rola urzędnika sprowadza się do check listy. O przegrzaniu wspominam tylko dlatego, że przykrywasz grzejnik dywanem Ogrzewanie elektryczne akurat wszystkim odradzam. Określenia kabel i przewód są używane zamiennie.
  6. Musiałbyś sprawdzić w katalogu...niestety jak to w tej całej rekuperacji bywa, katalogów jest jak na lekarstwo. Co w sumie oznacza, że nikt o to nie prosi, więc i z nich nie korzysta
  7. Casc

    Obliczenia w OZC

    Za mało informacji. Nie podajesz powierzchni okna ani miejscowości. Ale tak, żeby złapać rząd wielkości 90kWh/rok dla 1m2 powierzchni okna.
  8. Ogrzewanie podłogowe nie było żadnym egzotykiem 15 lat temu... 30 lat temu też nie. Ba, ogrzewanie podłogowe było znane już w średniowieczu. Temperaturę ogrzewania podłogowego uzależniam od rodzaju źródła ciepła, wymaganej temperatury w pomieszczeniu, strat ciepła, przeznaczenia pomieszczenia, konstrukcji podłogi czy tego, że rozstaw wężownicy może wynikać z chłodzenia płaszczyznowego. Tak więc 45C na zasilaniu też jest stosowanie - np. wysokie, przeszklone pomieszczenia czy pomieszczenia o wyższych temperaturach. 35, 40 czy 43C też jest stosowane. Co do podłogówki w sypialniach- jeżeli ktoś nie chce jej mieć, to jej nie robię. Bez udowadniania komuś, że nie ma prawa mu przeszkadzać w spaniu. Są ludzie, którzy narzekają na ogrzewanie podłogowe. Nie mi negować ich odczucia. Tu do zapoznania się podstawowy temat tych archaicznych studiów- komfort cieplny. Nie przejawiam fanatyzmu ani w stronę grzejników ani w stronę ogrzewania płaszczyznowego. Tym bardziej, że jedno i drugie ma zarówno zalety jak i wady. Przewody są jak najbardziej słusznym określeniem. Mówimy również o przewodach hydraulicznych, grzewczych, wentylacyjnych czy rurowych. Nie chodziło mi o regulacje temperatury tylko zabezpieczenie przewodów przed przegrzaniem. Mam nadzieję, że o tym pomyślałeś skoro nakrywasz je dywanem. Ale tak to jest z człowiekiem, który uczy się na budowie własnego domku jednorodzinnego. Nie wie czego nie wie, bo taki mały obiekt wybaczy niemal każdy błąd
  9. Widocznie 5 lat studiów i 10 lat w branży to za mało na takiego specjalistę jak Ty
  10. Mam tylko nadzieję że przynajmniej masz przewody samoregulujące.
  11. I ta swoją podogowke 230v masz przykryta dywanem?
  12. A wiesz chociaż jak działa podłogówka?
  13. Idealnym podsumowaniem twoich postów jest wiara, że kilka metrów rurki pod wanną uchroni wodę przed stygnięciem.
  14. Skoro nie zakrywanie powierzchni grzewczej to dla Ciebie mit, to żyj sobie dalej w takim przekonaniu. Szkoda tylko, że piszesz bzdury w kolejnym wątku. Straszne jest to, że ktoś może z tych twoich rad skorzystać. Brak wiedzy przebija z każdego posta. A skoro nie widzisz różnicy pomiędzy wykończeniem podłogi a wanna, to współczuję Ten twój domek to widzę w kategoriach dom bez projektu. Dokładnie to widać w porównaniu zrobionym przez autora wątku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...