Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OrzeszkiWKarmelu

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

OrzeszkiWKarmelu's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Dzięki za konkretne przykłady. Dochodzę do wniosku, że chyba mnie na to nie stać. Inflacja zjada moje marzenia, bo zarobki podobne od kilku lat, a budowa domu rok do roku drożeje więcej niż odkładam w ciągu roku. Można powiedzieć, że pracuje sobie dla przyjemności.
  2. Projekt, który dodałem w pierwszym poście (partner + góra) na archon został wyceniony na 406 300 zł (I kwartał 2022) Z 8% VAT wychodzi 438 804zł. Ale tak jak wspomiałem mnie interesuje na początek tylko dół, a nie całość jak na projekcie. Stąd upierałbym się, że powinno się udać sam parter za 350 000. Wykończenie 100 000. Bardzo prosiłbym o sprowadzenie mnie na ziemię jeśli widać, że te moje prognozy są zbyt optymistyczne.
  3. Jestem dość nieufny do stron z projektami Spodziewałbym się, że to może być koszt około 350 000 do stanu deweloperskiego. 100 000 na wykończenie we własnym zakresie (samego parteru). Czy bardzo się mylę?
  4. Chciałbym zbudować prosty dom z poddaszem do adaptacji, dach dwuspadowy. 70m2 parter, 60m2 poddasze. Projekt byłby zbliżony do tego, tylko użyłbym pustka ceramicznego: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-14-m2e92508962e3c Różne firmy budowałyby różne etapy. Wykończyłbym sam. Jak byście szacowali tak zupełnie orientacyjnie łączny koszt budowy do etapu przed wykończeniem bez uwzględnienia poddasza, które byłoby zrobione za kilka lat?
  5. A może powinienem wykonać badanie geotechniczne gruntu? Na wiosnę teoretycznie powinno być chyba najbardziej mokro, więc może nadchodzi idealny czas Czas znikania wody trudno określić, ogólnie problem z nadmiarem wody w miejscu gdzie chciałbym wybudować dom jest raczej tylko w trakcie opadów, robią się kałuże, ale raczej nie zalega to jakoś przesadnie dlugo. Informację o tym, że nie ma drenów mam od sprzedawcy, którego rodzina mieszka tam od x pokoleń. Oczywiście dopytam w gminie, ale nie spodziewam się pozytywnej informacji A jak piszecie o tym, żeby fundamenty były wysoko ile się da, to ile cm brać pod uwagę? Czy jak na ogół kładą asfalt, to droga jest wyżej niż była, czy podobny poziom? I czy obowiązują w Polsce jakieś ograniczenia typu % podniesienia gruntu? Czy takie badanie geotechniczne gruntu rozwiąże wszelkie wątpliwości odnośnie tego czy dane miejsce nadaje się na dom?
  6. Niestety jest tak jak przypuszczałem - teren nie jest zmeliorowany, drenów brak. 40cm tylko na mojej działce. Dodam, ze na drodze ma być położony asfalt. Zakładam, że po położeniu asfaltu poziom drogi zostanie na tej samej wysokości... Zastanawiam się jak do tego podejść - gdyby podnieść te 40cm, i zrobić wysoko poziom 0, to pewnie sąsiad będzie zalewany konkretnie. Potem pewnie sąsiad podniesie o więcej cm i mam problem. Z kolei gdybym nie podniósl 40cm to dom będzie w kałuży, jak żyć I czy dobrze myślę, że w takim przypadku lepiej sprawdzi się płyta fundamentowa, czy nie ma to większej różnicy?
  7. może mój rysunek nie był zbyt precyzyjny, aktualnie nie ma żadnego odprowadzania wody z tych działek, jak leci ze spadkiem tak sobie leci. pionowe kreski po środku działki to oznaczenie, że na lewo jest bardziej mokro i od tego miejsca zaczyna się spadek chciałbym przynajmniej wyrównać działkę o te 40cm żeby było płasko, ale też przez płot nie łowić ryb
  8. Podczas opadów woda zbiera się w terenie zaznaczonym na niebiesko, mój dom ma powstać tam gdzie zaznaczyłem na czerwono. Różnica między najniższym punktem działki (po lewej stronie), a najwyższym punktem (najbardziej po prawej) to około 40cm. Większy problem ma sąsiad po lewej stronie, który podczas większych opadów ma tam pełno wody. Sąsiad ma w planach budowę domu. I teraz nurtują mnie następujące pytania. 1) co zrobić żeby pozbyć się wody z działki i nie zalać sąsiada totalnie 2) co zrobić żeby zabezpieczyć się przed tym jeśli sąsiad ekstremalnie podniesie swój teren za parę lat gdy już będzie budował dom 3) czy w takim dość kłopotliwym miejscu powinienem brać pod uwagę tylko płytę fundamentową? gdzieś czytałem, że lepiej to znosi taki niepewny teren
  9. Czy najlepiej by było kupić projekt docelowy, ale poprosić architekta o naniesienie na projekt 'pustego poddasza' i wydanie mi drugiego projektu z zagospodarowanym poddaszem na przyszłość? Ma to sens? Wtedy płacę podwójnie za projekt? Gdybym korzystał z gotowych projektów do kupienia, które mają pustą górę to trochę ciężko sobie wyobrazić co gdzie jak...
  10. Chciałbym zbudować dom z poddaszem łącznie 130m2. Najpierw chciałbym zrobić sam parter, a parę lat później dokończyć górę. Czy powinienem kupić projekt, który już będzie zawierał wersję finalną (parter + np. ściany na poddaszu, drzwi, okna)? Czy może powinienem kupić projekt na którym jest parter + puste poddasze?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...