Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Maciej1987

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Maciej1987

  1. Gdzie znalazłeś same tłoki? Mam te same zraszacze, ten sam problem, ale nie mogę nigdzie znaleźć samych tłoków...
  2. Witam, pytanie o łączenie legarów po długości. Otóż zamówiłem legary 4 metrowe, które przyjechały zwichrowane. Zażądałem wymiany na towar pozbawiony wady. Dostane nowe legary, ale 3-metrowe, a nie 4 m. długość tarasu 3,35 m. Jakieś wskazówki na temat łączenia czołowego legarów?
  3. Witam, zakupiłem deskę tarasową z modrzewia syberyjskiego. Czy przed zaolejowaniem impregnować ją gruntującym? Sprzedawca nie zaleca, mówi, żeby bezpośrednio olejować, artykuły internetowe zalecają zagruntować i dopiero potem olejować.
  4. Dylemat odnośnie ostatniego rzędu kostki brukowej w progi drzwi wejściowych. Otóż muszę wyciąć pod drzwiami jakieś 10 cm styropianu, że wjechać pod drzwi kostką. Jak zabezpieczyć to miejsce? Czy na styro mogę dać podsypkę i na to kostkę?
  5. Skłaniam się właśnie do zastosowania jakiegoś impregnatu o efekcie mokrej kostki. Kolor nie wchodzi w gre gdyż jest to wapień dewoński o charakterystycznym przetarciu. A stosowanie kolejnego środka czyszczącego nie ma pewnie sensu, bo skoro już wybieliło to nie odbieli.
  6. Witam, zamierzam zrobić schody z palisady i kostki brukowej. Nurtuje mnie próg drzwi. Mam tam w tej chwili miejsca na około 5 cm. Kostka 6cm. Pierwotnie chciałem wyciąć fragment styropianu. Pytanie czy: - powstanie mostek - czy w tym miejscu styropian nie będzie się zapadał pod ciężarem kostki i nieuniknionego chodzenia w tym miejscu.
  7. Po założeniu kostki została posypana piachem do zaspoinowania, co niestety doprowadziło do jej zżółknięcia. Ktoś "mądry" wpadł na pomysł, by zniwelować żółty kolor kwaskiem cytrynowym. Niestety po takiej operacji fragment 15 m2 na którym wysypany był piach wyblakł. Po opadach deszczu, gdy kostka jest mokra nie widać tego, natomiast gdy wyschnie jest wyblakła. Czy da się coś z tym zrobić? Czy jest sens stosować kolejny środek czyszczący by zneutralizować ten kwasek cytrynowy?
  8. Witam, z uwagi na fakt, że zaczyna być zimno trapi mnie jedna funkcja w pompie Vaillant. Krzywa grzewcza ustawiona na 0.2, temperatura zewnętrzna przy której załączy się pompa to 14 stopni. Temperatura zadana 20 stopni. I teraz odnośnie trapiącej mnie funkcji, a mianowicie mogę ustawić, by po osiągnięciu 20 stopni wewnątrz pompa wyłączała się, albo żeby po osiągnięciu założonej temperatury wewnątrz tryb ogrzewania jest nadal aktywny, ale utrzymuje temperaturę zasilania na jakimś tam poziomie. Która opcja będzie efektywniejsza i lepsza dla pompy ze względu na jej żywotność.
  9. Błąd zrobiłem. W okienkach grzania spada do 37-38C. Czyli za moment zacznie grzać (16:30), około 17:30 osiągnie zadane 42-43C, po czym w okienku spadnie do 37-38 i ponownie zacznie dogrzewać. Widzę w ustawieniach, że pompa ma ustawiony maksymalny czas grzania 60 minut.
  10. Problem z grzaniem C.W.U. albo moja nieumiejętność ustawienia. Temperatura zadana 42 C w przedziałach poniedziałek - piątek 6:10 - 7:30, 16:30 - 22:00 i weekendy 8:10 - 22:00. Histereza ustawiona na 5 C. Woda osiąga zadaną temperaturę po około godzinie i następnie spada do 27-28 stopni. Na ten moment jedynym rozwiązaniem jakie wymyśliłem, było podniesienie temperatury do 45 C, pozostawienie histerezy na 5 C. Problem w tym, że woda przy 45C jest za ciepła więc zbędne mi jest grzanie do takiej temperatury. Czy da się to jakoś ustawić efektywnie, żeby w podanych przedziałach czasowych woda miała po prostu zadaną temperaturę 42 stopni?
  11. Dzień dobry, pytanie o współczynnik przewodzenia ciepła R (m² K/W) paneli laminowanych Swiss Krono. Na stronie producenta znalazłem tabelę, z której wynika, że opór cieplny jest zależny od grubości panela. https://www.swisskrono.pl/poradnik/panele-podlogowe/wlasciwosci/opor-cieplny-paneli-podlogowych Zatem przy panelu 8 mm ten opór wynosi 0,066 m2 K/W. Natomiast na opakowaniu paneli o grubości 8 mm, które wybrałem widnieje symbol R < 0,15 (m2*K)W. Co więcej na wszystkich panelach Swiss Krono, które oglądałem widniał ten symbol. Tym samym chciałbym zapytać jak to wygląda w rzeczywistości. Czy można założyć, że współczynnik paneli o grubości 8 mm wynosi 0,066 m2 K/W? Jeśli tak to dlaczego na opakowaniach widnieje symbol symbol R < 0,15 (m2*K)W.
  12. Zadzwoniłem do ENEA. Można dokonać przyłącza instalacji fotowoltaicznej na taryfie C11. Prawo tego nie zabrania i w stosownym czasie, mając odpowiedni dokument, złożyć wniosek o zmianę taryfy.
  13. mam w tej chwili taryfę budowlaną w ENEA. Zawiadomienie o zakończeniu budowy nastąpi w pierwszym tygodniu marca. Jak nietrudno się domyślić chcę zdążyć z panelami fotowoltaicznymi przed zmianą przepisów. 1) Czy muszę czekać 14 dni od momentu zgłoszenia na montaż paneli? 2) Czy w ENEA muszę składać najpierw wniosek o zmianę z budowlanej na zwykłą i dopiero potem składać wniosek o przyłączenie fotowoltaiki, czy mogę ominąć krok zmiany taryfy i złożyć wniosek od razu o przyłączenie fotowoltaiki? W przeciwnym razie wątpię, żebym zdążył, bo taryfę zmieniają od 15 do 30 dni...
  14. Tak, warto było skontaktować się bezpośrednio z Przełożonym odpowiedzialnego Organu. Wielkie Dzięki!
  15. Panowie, rozmawiałem przed chwilą jeszcze z Naczelnikiem Wydziału Architektoniczno-Budowlanego w Starostwie Powiatowym. Facet konkludując na koniec śmiechem poprosił tylko o telefon od architekta, bo chciałby sobie z nim wymienić poglądy na temat interpretacji prawnych. Stwierdził, że nie ma możliwości, żebym nie dostał pozwolenia na budowę jeśli będę oknami 4 metry od granicy działki. Także chyba wszystko się wyjaśniło i idzie w dobrym kierunku.
  16. W paragrafie 271 jest jeszcze ust. 9, który mówi: "Odległości, o których mowa w ust. 1, dla budynków wymienionych w § 213, bez pomieszczeń zagrożonych wybuchem, można zmniejszyć o 25 %, jeżeli są zwrócone do siebie ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniającymi ognia, niemającymi otworów." Przekrycie nierozprzestrzeniające ognia czyli pewnie wełna. Z tego jasno wynika w takim razie, że można się zbliżyć, czyli skoro sąsiad się zbliżyć na 3,5 metra bez okna w teorii musiał zastosować przekrycie ściany nierozprzestrzeniające ognia. I teraz pytanie jak rozumieć "można zmniejszyć o 25% jeżeli są zwrócone do siebie ścianami niemającymi otworów". Ja to rozumiem tak, że nie ma tu pośredniego zastosowania, że ja mam okno, a sąsiad nie ma i wtedy odległość może być 7 metrów. Rozumiem, że jeśli zmniejszam o 25% odległość to wtedy oba budynki nie mają prawa mieć otworów.
  17. Panowie, jestem po konsultacji w Starostwie. Ich przy wydawaniu pozwolenia na budowę nie interesuje ile metrów od granicy stoi budynek na działce obok. Ja mam się stosować do zasad odległości od granicy, czyli jeśli mam okna 4 metry, jeśli ich nie mam 3 metry. Czyli chyba muszę zmienić architekta, bo ten obecny odmawia naniesienia budynku, gdyż twierdzi, że musi być 8 metrów i koniec.
  18. Arturo1972 zobacz linki powyżej. Mogą zakwestionować i nie wydać PnB
  19. Tylko, że ja mam okna także 4 metry z mojej strony (z oknami) + 3,5 metra od strony sąsiada (bez okien) daje nam 7,5 metra. W artykule powyżej interpretacja jest taka, że musi być 8 jeśli są okna, a zmniejszenie o 25% jest możliwe tylko wtedy gdy oba domy okien nie mają.
  20. Czyli wniosek z podsumowania z ostatniego artykułu taki, że jeśli mam okna to musi być 8 metrów od budynku na sąsiedniej działce i można się zbliżyć na 6 metrów tylko i wyłącznie jeśli w obu budynkach nie ma okien. Natomiast kwestia 7 metrów, tj. moja ściana z oknem 4 metry od granicy i ściana sąsiada bez okna 3 metry od granicy nie wchodzi w grę. No to nieciekawie...
  21. Nie buduję z drewna. No tak masz rację. Omawiany przykład dotyczy konstrukcji opartej o szkielet drewniany. Czyli radzicie zmienić architekta? Najnowsza wersja jest taka, że firma budowlana namawia mnie na kurtyny przeciwpożarowe, które pozwolą mi się zbliżyć do granicy na 4 metry, a do budynku sąsiada na 7,5 metra...
  22. Znalazłem jeszcze opinię specjalisty do spraw bezpieczeństwa pożarowego: http://budujzdrewna.pl/technologia/odpornosc-ogniowa/sciana-nierozprzestrzeniajaca-ognia Jest tam następujący zapisek: "Z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe projektowany budynek należy sytuować zgodnie z §12, §271.1 oraz §272. 2 [1] określającym minimalne odległości budynku jednorodzinnego: • od sąsiednich działek niezabudowanych na: a) ściany z otworami okiennymi lub drzwiowymi – 4 m, b) ściany bez otworów okiennych lub drzwiowych – 3 m • od innych obiektów ZL (w tym domów jednorodzinnych na sąsiednich działkach) – 8 m." Czyli pojawia się tu informacja o 8 metrach od innych budynków na sąsiednich działkach. Ktoś coś powie więcej na ten temat?
  23. Sam zaczynam się zastanawiać nad jego kompetencjami. Twierdzi, że przepisy pożarowe mówią jasno, że budynek od budynku musi stać w odległości 8 metrów. W przeciwnym razie nie dostanę pozwolenia na budowę. § 271 tech. war. budynków mówi jednak w ustępie 9, że: Odległości, o których mowa w ust. 1, dla budynków wymienionych w § 213, bez pomieszczeń zagrożonych wybuchem, można zmniejszyć o 25 %, jeżeli są zwrócone do siebie ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniającymi ognia, niemającymi otworów. Nie rozumiem dlaczego miałbym się zatem cofać ścianą z oknami o 4,46m. Może czas najwyższy zmienić architekta...
  24. Architekt współpracujący z firmą budowlaną naniósł budynek na mapę i twierdzi to co powyżej Co więcej w dzienniku ustaw nie ma nic na ten temat. A mianowicie jest to co było zawsze.
  25. Dzień dobry, szerokość działki 18 metrów. Szerokość domu 10 metrów (4 metry z każdej strony) do granicy sąsiada. Sąsiad ustawił dom (ściana bez okien) w odległości 3,54 m od granicy. Firma budowlana twierdzi, że nie mogę w takim razie zbliżyć się na 4 metry do granicy, gdyż uzyskamy odległość pomiędzy budynkami 7,54, a według przepisów pożarowych musi to być 8 metrów. Z tego co wyczytałem w aktach prawnych jeśli w jednej ze ścian nie ma okien, a w drugiej są, to wtedy można zmniejszyć tą odległość do 7 metrów. Firma budowlana upiera się i twierdzi, że nie może zrobić takiego projektu, gdyż odległość między budynkami bezwzględnie musi wynosić 8 metrów. Czy ktoś coś może poradzić i ma jakieś doświadczenie w tych sprawach? Byłbym wdzięczny za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...