Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

walddor

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Rzeszów
  • Województwo
    podkarpackie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

walddor's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. To darmo było w cudzysłowie. A miało znaczyć - wydać teraz i nie wydawać potem. Tak jak pisałem pomysł upadł, wiec szkoda go dalej rozważać. Mam natomiast inne pytanie Znalazłem projekt doku około 103m2 EUco = 24,96kWh/(m²rok) EP = 69,22kWh/(m²rok) OGRZEWANIE - c.o. podłogowe + c.w.u.- kompaktowa pompa ciepła + kolektory Czy nie jest tak, że jeżeli nie będzie kolektorów, to okaże się że nie mieści się EP<=70kWh/(m²rok)? Jeśli taki dom nie spełni warunków, to jak tu ogrzać PC?
  2. Założyłem ten wątek, bo nie interesuje mnie że "tak się robi", albo "tak się nie robi" Nie interesuje mnie co maja sąsiedzi, ani ludzie na forum. Wymyśliłem "darmowy" sposób ogrzewanie domu i nadal twierdze, że przy dzisiejszych warunkach rozliczenia jest to dla moich założeń do zrobienia. Jednak w zasadzie sam się z tego pomysłu wycofuję. Prawdopodobnie za kilkanaście lat koszty byłyby spore, a ja celuje w coś, co właśnie nie dzisiaj a za lat 20 będzie tanie w utrzymaniu.(przynajmniej będzie to wysoce prawdopodobne) Na pewno będzie to niewielki dom o prostej bryle i niskim zapotrzebowaniu na energię. Co do docelowego sposobu ogrzewania, to pewnie inny wątek na tym forum, o ile będę potrzebował pomocy,. Czy będzie opłacało się inwestować w panele, to trudno powiedzieć bez dokładnej kalkulacji, ale wydaje mi się że tak.
  3. Mogę. W Niemczech wytworzone energie po prostu sprzedajesz zakładowi energetycznemu po ustalonej przez Państwo cenie a potem kupujesz po cenach rynkowych. Ta cena odsprzedaży ciągle spada, bo energii z paneli jest już za dużo. od 2020: "W efekcie producentom energii z nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW będzie przysługiwać na okres 20 lat stawka wynosząca 8,48 eurocenta/kWh" Aktualna cena energii w Niemczech to około: 31 centów Jednym słowem w lecie sprzedajesz energie za 9 centów, by ja później kupić za 31.
  4. Nie mam czasu budować trzech domów. Po to rozważam sposób ogrzanie tego pierwszego (i pewnie ostatniego) na forum. Orientowałem się dzisiaj jakie zasady OZE obecnie są w Niemczech - i jeżeli idziemy w tym samym kierunku, to już się to nie spina finansowo, przynajmniej ogrzewanie czystym prądem. Jestem znowu na starcie. Pompa ciepła + panele, ale o znacznie mniejszej mocy lub Szukam innej działki i jednak Gaz Temat w zasadzie można zamknąć. Pozdrawiam.
  5. To już mamy skrajnie różne opinie. "4 KW to będzie za dużo" "10 KW to będzie za mało" Jestem podobnego zdania jak kolega "gawel". Po co grzać wodę jak można grzać powietrze. Ile kosztuje instalacja wodna? @adam_mk Ja jestem informatykiem, a nie budowlańcem. Staram się dodać 2 do 2 i zawsze wychodzi mi 4. Jeżeli dom ma zapotrzebowanie 4MWh na rok i moje dodatkowe zapotrzebowanie na prąd wyniesie 3MWh to sumarycznie daje mi to zawsze 7MWh. Jeżeli widzę filmy i opisy, na których ludzie pokazują roczny uzysk z paneli 10kW rzędu 10MWh (odczyty z licznika) to czemu ja mam zakładać 2MWh? Nadal nie znalazłem żadnego argumentu przeciw oprócz niepewności w sposobie rozliczania za jakiś czas, Jeżeli taki miałby nastąpić (np. na miesięczny), to wtedy byłby spory problem, bo nie będę miał prądu w zimie w dostatecznej ilości.
  6. @gawel No może się mylę, tylko nie powiedziałeś gdzie. cena PV uśredniona z netu. Dlaczego 10 KW, bo do 10KW trzeba oddawać 20% nadwyżki a powyżej 30%, a wg. moim bardzo wstępnych obliczeń jest to wystarczające na moje potrzeby.. @Kaizen Raczej nie przekroczę 8MWh. Obliczyłem sobie moje aktualne zużycie w mieszkaniu + podrzenie 2m3 wody ciepłej miesięcznie. "Zostaje jeszcze kwestia EP oraz zmian w zasadach rozliczania" I tego dotyczy jedno z moich pytań. czy taki dom będzie spełniał obowiązujące normy? Co do zmian w rozliczaniu, to faktycznie nic nie wiem co będzie za 15 lat i to jest argument. Ale kto z nas wie, jaka będzie cena gazu za 2 lata, po uwolnieniu cen? @vr5 Rodzina się nie powiększy. To ma być dom na emeryturę. Założenie, to jak najniższe koszty eksploatacyjne, jak już dostanę głodową emeryturę. Oczywiście trzeba założyć że zużycie prądu w przyszłości może być większe. Ponawiam dwa pytanie: czy taki dom spełnia obecne normy? czy istnieją gotowe projekty, bo ja nie znalazłem?
  7. Dzięki Jaro za zainteresowanie moim tematem. Zgadzam się, ale mi nie chodzi o idee fix. Jeżeli nie ma to sensu ekonomicznego, to ja tego nie zrobię. Moje szybkie kalkulacje wyglądają tak: (ceny szacunkowe wzięte z internetu, ja nigdy domu nie budowałem i nie mam żadnych wycen) Ogrzewanie gazowe to - - Przyłącze gazu 5 000 - Komin 5 000 - Instalacja 30 000 Razem 40 000 Maty i fotowoltaika Panele 45 000 Instalacja mat 20 000 Razem 65 000 Jeżeli różnica faktycznie wynosi 25 000, to czy nie zwróci się dość szybko, zakładając że nie płacę za ogrzewanie i prąc w domu? Nie mam kosztów przeglądów, napraw pieca, o potem jego wymiany? Nie bez znaczenie jest wygoda i bezpieczeństwo. Może się mylę, ale chciałbym, żeby ktoś z doświadczeniem powiedział mi, gdzie popełniam błąd logiczny.
  8. Witam. Przymierzam się do kupna działki i budowy domu i na tym etapie chciałem się dowiedzieć czy to co sobie wymyśliłem jest możliwe. Działka, którą znalazłem nie ma dostępu do gazy (ewentualnie byłby on drogi). Moim pomysłem jest ogrzanie domy samą fotowoltaiką i foliami grzewczymi. Nie znalazłem gotowego projektu takiego domu. Zbliżone projekty są ogrzewane pompą ciepła, czego nie wykluczam. Dom około 100 m2. Eco <= 40 kWh/rok co daje 4 MWh/rok (A tak dokładniej to podoba mi się projekt gdzie jest Eco = 27 kW/rok) W domu będą mieszkały 2 osoby, które zużyją dodatkowo energii ~~ 3 MWh/rok (nie wiem czy dobrze szacuję) Daje to zapotrzebowanie ~~ 7MWh/rok Panele o mocy 10kW powinny dać tyle energii. (chyba, że się mylę) Czy moje założenia są prawidłowe? Czy istnieją takie gotowe projekty, żebym nie musiał robić przeróbek? Czy taki projekt byłby zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami na 2021? Czy może ktoś z forumowiczów zrobić coś podobnego i podzieli się ze mną doświadczeniami? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...