Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aagu

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Aagu's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Stację dwustopniową wyceniono nam na 7-10k, w zależności od jej "składników". Gdyby taka kwota dawała gwarancję, że woda będzie w porządku przez dłuższy czas (może nie 20 lat, ale chociaż z 10), to bralibyśmy w ciemno. A tak to sami nie wiemy co robić, wiec rozważamy nawet kopanie drugiej, płytszej studni i szukanie lepszej wody. Mam jeszcze jedno pytanie. Za hydroforem mamy póki co umieszczony zwykły filtr sznurkowy, który dość szybko się zużywa - nabiera barwy pomarańczowej. Domyślam, się, że zatrzymuje częściowo strącone związki żelaza/manganu. Czy to możliwe, że ta sama woda nalana z kranu do butelki, która stała przez ok tydzień wygląda przejrzyście i bez osadów?
  2. Przy kompresorze to ja popełniłam błąd. Chodziło o bezolejowy. Dziękuję za linka do Kataloxu, te wartości wyglądają dużo bardziej prawdopodobnie. Co do pompy to jest założona VODOLEY BCPE 0,5-63U - o wydajności 60 litrów/min, a maksymalnej: 3,6 m3/h Czy w takim razie takie rozwiązanie będzie optymalne: Inżektor przed hydroforem > hydrofor + zawór > Odżelaziacz ze złożem 70l Greensand PLUS i głowicą Clack/Erie/Autotrol (widziałam, że te polecałeś komuś innemu w tym wątku) > Filtr AquaMulti 25l z jedną w powyższych głowic.
  3. Dziękuję za rozjaśnienie tematu. Jeden z "doradców" również sugerował nam napowietrzenie wody w pierwszym etapie i ku temu rozwiązaniu będziemy się skłaniać. Ale cała reszta stoi na stanowisku, że bez tego spokojnie da się oczyścić wodę.... W opcji z napowietrzaniem mamy do rozważenia złoża: GreenSand (bez Plusa) z głowicą F63 i napowietrzaczem inżektorowym Katalox Light z głowicą Rx67 i napowietrzaniem przez kompresor olejowy (dokładnie JWS-24) 1. Czy któreś z tych złoży jest bardziej wydajne albo po prostu lepsze? W kartach charakterystyki Kataloxu maksymalne stężenia to: Fe2+ 3000 mg/l Mn2+ 1500 mg/l H2S 500 mg/l a w Greensandzie Fe2+ 15 ppm Mn2+ 15 ppm H2S 5 ppm Skoro 1 ppm = 1 mg/l, to nie mam pojęcia jak ma się jedno do drugiego. 2. Czy inżektor da sobie radę z odpowiednim napowietrzeniem czy jednak inwestować w kompresor, bo będzie lepszym rozwiązaniem 3. Napowietrzanie instalujemy przed hydroforem czy za? Z tego co próbowałam znaleźć to wygląda na to, że przed, ale jeden z "fachowców" mówił, że za 4. Sam układ napowietrzanie + złoże odżelaziające nie ma szans na właściwe obniżenie stężeń podwyższonych pierwiastków? Czy może spróbować tego rozwiązania, potem badanie wody i ewentualnie doposażenie w filtr wielofunkcyjny?
  4. Cześć, czy mogłabym prosić o analizę zaproponowanych rozwiązań na doprowadzenie parametrów wody do odpowiednich wartości? Wyniki badań: Mętność: 7,6 Ph: 7,2 Twardość: 365 mg/l Jon amonowy: 0,76mg/l Żelazo: 623 ug/l Mangan: 1044ug/l Reszta w normie, bakterii brak Hydrofor ocynkowany, woda ze studni, dom zamieszkały przez 3-4os, ścieki odprowadzane do szamba. Do wyboru mam: Ecowater Comfort 500 Ecomulti Erie Multimix 24 Filtr Clack WS1CK EC-A ze złożem Ecomix A 40l ((głowica Clack) Eko-Optima 36RX EC-A ze złożem Ecomix A 36l (głowica HP) Przed stacją będą filtry mechaniczne. Najdroższa jest pierwsza wersja - ok 5tys, pozostałe ok 3,5tys. Biorę też pod uwagę montaż filtra węglowego w celu neutralizacji lekkiego zapachu, ale to już jest drugorzędna kwestia. Najbardziej mi zależy na pozbyciu się manganu i żelaza. Co byście polecali z doświadczenia?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...