tomot79
Members-
Posts
220 -
Joined
-
Days Won
2
tomot79 last won the day on April 29
tomot79 had the most liked content!
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Personal information
-
City
Rybnik
-
Kod pocztowy
44-200
-
Województwo
śląskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
tomot79's Achievements
-
Dzięki za opinię, sufity są na tzw malinkę bardzo ładne, wręcz perfekcyjne, nic się nie dzieje, ta podkladowa z gruntem na gladz zrobila robotę. Co do scian to mam 3 muesiace jak przyjda, to w wolnej chwili raz przejade gruntem. Pozdrawiam
-
Witam ekipa kończy mi sufity podwieszane z kg. Nałożyli 2x gładź knauf rotband, przeszlifowali i nałożyli grunt zmieszany z podkładem beckers primer. Na pytanie czy dali grunt przed gładzią odpowiedzieli że nie trzeba. Za 2 m-ce chcę ich wziąść do ścian na ktorych są tynki cw(bardzo dobrze zrobione, gładziutkie) wcwycenie znów brak gruntu przed gładzią. Czy faktycznie można grunt pominąć ma początku
-
Witam mam świeżo zamontowane drzwi Barański czyli drewniane (niby). Jak je zabezpieczyć na czas ocieplenia zewnętrznego i tynkowania- jaka folia (rodzaj, grubość, czarna, szara?). Jak owijać, czy ma to znaczenie, jak łączyć mońce filii- taśma, niebieska, inna. Czy takie drzwi ze względu że są drewniane musiałyby mieć jakąś wentylację (otwory). Do południa pada na nie słońce nie chciałbym je zaparzyć w folii.
-
Ja podpinam się z dodatkowym pytaniem, czy na zewnątrz tego xps można przed folią kubełkową dodatkowo zrobić izolację typu siatka wtopiona w masę kmb- czy warto- zachowałbym ciągłą dodatkową izolację płyt xps przylegająvych do ściany P.s. ja miałem płytę zalewaną w tzw szalunku traconym z płyt xps. Kiero twierdzi żexwystarczy że pomiedzy bokiem plyty a xps jest folia ja uważam że folia nie daje pewności szczelności i albo: 1. Zewnątrz xps okalającego bok płyty właśnie wysmarować kmb z wtopioną siatką (czy będzie to trzymać, czy lepiej siatka, klej i na to kmb) Albo 2. Ściąć xps, wysmarować kmb lub cr166 bok płyty fund i 30 cm powyżej (wychodząc powyżej 1 pustaka)- przykleić wycięty xps, - dodatkowo dać siatkę i warstwę kmb.
-
Witam Gmina mi dala zgodę na zrobienie rowu melioracyjnego (oczywiście oni nie mają kasy)wzdłuż mojej działki i ich drogi gminnej do punktu gdzie zaczyna się kanaliza deszczowa- jest tego ok. 70 m. Z uwagi że moja działka jest najniżej, woda z innych działek-deszcz-roztopy (2 domu-dachy) spływa do mnie, teren gliniasty także bywa mokro. Sąsiedzi powyżej nie mają gdzie odprowadzać wody- wg. pozwolenia na budowę mają ją rozprowadzić na swoim terenie także spuszczają ją i naturalnym spadem do mnie dociera. Dla nich to też jest problem bo tez mają wilgotno a nikt ich nie zmusi aby sobie zbiorniki wkopali tym bardziej że nasze Starostwo wymaga projektu i pozwolenia na budowę podziemnych zbiorników. Zaproponowali, żeby wodę z ich dachów połączyć rurami z rurą wspólną która byłaby wkopana wzdłuż mojego płotu i szłaby do tego rowu. Ja dodatkowo wpiąłbym się (rura z rynien mojego dachu) do tej głównej rury. Oni ponieśliby koszty koparki, rury na mojej działce oraz wspólne koszty wykopu rowu melioracyjnego. Ja miałbym jedynie "stratę" że byłaby w ziemi wzdłuż płotu zakopana rura, a zysk że pozbyłbym sie wody ze swojego dachu i przede wszystkim znacznej ilości wody spływającej od sąsiadów. 1. Jaka musiałaby być rura główna aby poradziłaby sobie z woda dla 3 dachów (3 x ok 200 m2) 2. Czy rów melioracyjny wydoli taką ilość wody - rów będzie nie duży ok. 50x50 cm 3. Czy nie głupim pomysłem byłoby puścić w rowie melioracyjnym również te wodę z dachów poprzez rurę do otworu spustowego w studni kanalizacji deszczowej- szybciej woda by spłynęła, nie zalegałaby, przy dużych i długotrwałych opadach nie przelałoby rowu- wiadomo koszt rury. Tez pytanie czy może być odsłonięta czy musi być przysypana z uwagi na temperaturę szczególnie zimą. 1
-
Witam 2 pytania 1. Jakie drzwi pomiędzy wiatrołapem a garażem który jest w bryle domu- jest to bezpośrednie przejście- szukać jakieś tańsze zewnętrzne (marketowe???), czy mogą być tzw wewnątrzklatkowe. W projekciectylko piszcze że szczelne drzwi. 2. Jakie drzwi łączące garaż z pomieszczeniem w którym jest piec gazowy- zwykłe techniczne/ppoż, czy lepsze cieplejsze. W tym pomieszczeniu będą oczywiście drzwi zewnętrzne Wikęd Basic - wyjście na zewnątrz.
-
Witam po pewnych modyfikacjach zostało mi 6 rolek Isover Supermata 18 cm i 2 rolki 10 cm z ocieplenia poddasza- jetki i skosy w pokojach. Zakupowałem to z wyprzedzeniem i nie mam szans na zwrot. Doradzcie gdzie mógłbym to jeszcxe wykorzystac bo nie chce wystawiac na portalach za 2/3 ceny. Myślałem aby ocieplić strop w garażu(nad nim 2 pokoje) ale nie wiem czy ta wełna może być- zrobiłbym stelaż (akurat też mi zostały profile), włożył wełnę, zachował odstęp 3 cm od stropu, folia paro(lub bez) i płyty kg. Nurtuje mnie tylko jak zachować wentylację, czy nie będzie tam skraplać się woda. Wstępnie chciałem lepić lamele z wełny ale zostało dużo mi tej wełny.
-
Co do kabla i gazu od skrzynek (pkt 1 i 2 poniżej) do ścian domu jednak mam dylemat czy faktycznie musze osobno robić projekt skoro jest taki zapis w Tomie I Projektu Budowlanego - "Plan zagospodarowania działki": 1. zewnętrzny odcinek wewnętrznej instalacji gazu - wg projektu technicznego opisanego w Tomie IV Projektu budowlanego (jest tam osobny rozdział gdzie jak głęboko kopać, jakie rury stosować itp oraz są rysunki) 2. wewnętrzna linia zasilająca - wg projektu technicznego opisanego w Tomie IV Projektu budowlanego (jest tam również osobny rozdział gdzie jak głęboko kopać, jakie rury stosować itp oraz są rysunki rysunki ) 3. Przyłącze gazowe - projekt przyłącza wg. odrębnego opracowania i postepowania administracyjnego (to robiła firma dla PSG łącznie ze skrzynka-mieli projekt) 4. Przyłącze elektroenergetyczne - na działce znajduje się skrzynka eteryczna z zestawem złączowo-pomiarowym stanowiącym przyłącze do sieci elektroenergetycznej- to robił Tauron- działkę już z tym kupiłem. Na mapce do celów projektowych podobny opis. Czekam jeszcze na kiero i projektanta bo na urlopie są ale oceńcie czy faktycznie musze projekt robić. p.s. dla przyłącza wod-kan zapis jest "projekt przyłącza wg odrębnego opracowania i postepowania administracyjnego" i tutaj faktycznie osobne projekty robiłem.
-
...pytanie, mam "niezagospodarowany" w dachu kominek wentylacyjny do pionu kanalizacji. Czy mogę go wykorzystać do wentylacji nieużytkowanego poddasza. Wyciąłbym otwór w membranie, włożył rurę/przewód który był w komplecie dachówki z kominem, zabezpieczył siatką i tak zostawił na poddaszu. Czy wtedy musiałbym robić w każdej ścianie szczytowej otwór naxwentylację czy tylko w jednej.
-
W wrześniu planuję wygrzewać wylewkę, nie mam jeszcze podłączonej rekuperacji, czy bez niej mogę wygrzewać. Planowałem reku uruchomić po skończeniu prac pylących typu gładz o malowaniu aby syf nie krążył w rurach- na wiosnę. Czy po wygrzaniu, przez zimę utrzymywać w domu jakąś min temperaturę, czy od czasu do czasu włączyć podłogówkę.
-
Witam, aktualnie kończę ocieplanie stropu jętkowego wełną i zakładam płyty kg na sufit. Od września planuję wygrzewanie wylewek - jastrychu. Dom jest z instalacją rekuperacji, czy reku powinna już być gotowa i z ogrzewaniem chodzić. Czy wystarczyłoby lekki uchył okien aby była wentylacja? Dopiero na wiosnę chciałem robić gładzie i wtedy po robotach pylących odpalić reku.
-
Witam proszę o poradę czy: 1. na odcinek gazu od skrzynki (założonej przez PSG) do ściany domu musze mieć osobny osobny projekt- skrzynka jest na mojej działce (rura oczywiście też tylko na mojej działce)- w projekcie mam rozdział gdzie opisane jest dokładnie jaka rura, jak kopać głęboko itp, są tez rysunki połączenia rury z budynkiem i wewnętrzną instalacją w domu. Oczywiście jest tez mapka z narzuconym odcinkiem gazu ze skrzynki do muru domu. 2. taka sama sytuacja z prądem- skrzynka na mojej działce, w projekcie technicznym wszystko opisane, są rysunki. Co potrzebuję do odbioru domu w zakresie mediów oprócz: dokumentu próby szczelności od wykonawcy gazu w domu, dokumentu od kominiarza (przewód kominowy do gazu). 1. Rekuperacja- czy firma coś mi musi dać 2. ogrzewanie wodne podłogowe - czy tutaj musi byc jakiś dokument szczelności. 3. przyłącze wodno-kanalizacyjne (wodociąg gminny i kanalizacja gminna/ nie mam ujecia własnego i szamba)- mam protokoły odbioru 4. Elektryka- elektryka który mi robił instalacje od skrzynki Taurona do domu i wewnątrz domu - czy powinien mi dać jakiś dokument prawidłowości instalacji itp 5. Pozwolenie na budowę mam z 2022, czy przy zgłoszeniu zakończenia budowy nadal wymagane jest przedłożenie dziennika budowy Pozdrawiam
-
opisałem w pkt 2- nad wełna będzie płyta osb- pomiędzy wełna i osb zachowam odstęp 2 cm, płyty nie będa szczelnie ze sobą przylegać- dam 2-5 mm szczeliny, dodatkowo myślę o kilku otworach w osb z kratkami fi 8 cm.
-
Cześć, mam strop jętkowy który będzie ocieplony wełną 10+15 cm + płyta osb 22mm z zachowaniem wentylacji. Powyżej będzie tzw graciarnia i nie jest ona zgodnie z projektem ocieplona tj skosy dachu (membrana i dachówka) powyżej stropu i ściany szczytowe. W ścianach szczytowych przy wychodzących z nich na zewnątrz płatwiach są szczeliny, pozatym ściana szczytowa jest szczelna. 1. Czy robić jeszcze dodatkowo jakieś otwory/kratki wentylacyjne, jeśli tak to czy na każdej ścianie szczytowej i jakiej wielkości??? 2. Czy dla wentylacji wełny spod płyt osb wystarczą szczeliny 0.5 cm między kolejnymi montowanymi płytami osb, czy może lepiej wywiercić małe otwory i wstawić kratki. Powierzchnia tej podłogi z osb to 12,5m x 4 m.