Witajcie ;
Z zainteresowaniem przeczytałem dyskusje.
Właśnie zakończyłem remont domu w którym mam 6 lokali (takie mikrokawalerki) na wynajem. Na dachu instalacje PV 10 KW. Umowa na jeden licznik z PGE. Ogrzewanie elektryczne. Każdy lokal ma podlicznik. Wynajem prywatny albo jako firma – bo po obecnej nowelizacji że można wynajmować prywatnie lub jako DG na podatku ryczałtowym wychodzi na to samo. Budynek nie jest środkiem trwałym i jest nabyty z majątku prywatnego czyli póki co US twierdzi że to wynajem prywatny pomimo tego że też prowadzę firmę i jestem czynnym podatnikiem VAT. W przypadku innej interpretacji nic się nie zmieni bo i tak wybieram ryczałt (w firmie też mam ryczałt).
Z dyskusji między mitchem, kaizenem i humidorkiem najbardziej przypadła mi do gustu koncepcja humidorka ale dyskusja zakończyła się jakiś czas temu czyli mogło się coś zmienić. Co nie znaczy że uważam ją za jedynie słuszną (tylko z mojego punktu widzenia najbardziej opłacalną i najmniej problematyczną a zarazem jasną i logiczną).
Koncepcja biznesowa VERSJA 1) przewiduje pobranie osobnej opłaty za wynajem – bez vat (bo na mieszkaniówkę jest zwolnienie) oraz dodatkowej opłaty za media – wodę oraz energię. Czyli za wodę rozdzielamy fakturę ze zwik na 6 lokali i każdemu refakturujemy. Energię natomiast fakturujemy jako ilość KW razy zużycie z podlicznika energii w lokalu i dodajemy 23% VAT. Cena dla najemcy za 1KW taka jak z faktury PGE (bo instalacja PV nie pokryje całego zapotrzebowania na energię i trzeba będzie około 30%-50% dokupić). Od różnicy między tym co nam każe zapłacić PGE a tym co „sprzedamy” najemcom jako produkcje z PV płacimy podatek tak jak od umowy najmu czyli ryczałt 8,5 % . Kwestia czy należy od tego zapłacić akcyzę czy nie to temat do ogarnięcia ( a może ktoś wie ?).
Koncepcja biznesowa VERSJA 2) to doliczenie każdemu najemcy 1/6 prognozowanej produkcji z PV do czynszu za wynajem jako „dzierżawa” instalacji PV przynależnej do lokalu (np. 125KW x 0,80 zł za 1KW = 100 zł) a resztę to co będzie dokupione z PGE policzenie zgodnie ze wskazaniem licznika i wystawienie osobnego dokumentu.
Koncepcja VERSJA 2 jest dla mnie mniej przejrzysta ale jak nie można będzie inaczej to chyba jest to jedyne wyjście.
Proszę bardzo osoby które mają z tym tematem jakieś przemyślenia lub doświadczenia o zabranie głosu w sprawie – zwłaszcza mitch, kaizen, humidorek – a może lopezz ogarnął temat ?
Dodam że najprościej byłoby mieć budynek co ma 6 liczników pge i 6 instalacji pv ale nie było akurat takiej możliwości. Dodam także że zdaje sobie sprawę że najprościej byłoby pobierać wraz z opłatą za wynajem zryczałtowaną opłatę za media i robić to jednym dokumentem, ale z uwagi na ogrzewanie elektryczne oraz wodę z bojlerów - ciężko to ogarnąć i dodatkowo kłóci się to z moją koncepcją że ma być tanio – czyli jak oszczędzasz to płacisz mniej.
Wiem także że mogę wystąpić o interpretacje do US ale jak zadzwoniłem na infolinię ogólnopolską US (jesteś 167 w kolejce i porozmawiałem z miłą Panią to wyszło że najlepiej wystąpić o interpretacje indywidualną - tylko czas na odpowiedź to jest 90 dni plus 90 z uwagi na covid a interpretacja ta nie będzie obejmować przepisów PGE.
pozdrawiam