Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odon

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez odon

  1. Ja bym widział problem z OSB które samo sobie nie jest ani wiatro-przepuszczalna (folia wiatroizolacyjna zbędna), ani paro-przepuszczalna (jak wilgoć dostanie się do wełny to już nie wyschnie). Więc szczelina może być przydatna.
  2. Czy zgodnie z prawem wodę szarą (czyli wodę z prysznica albo zlewu) można wprowadzić do studni rozsączającej bez specjalnej "obróbki"?
  3. Mam działkę na tereny rekreacyjno-wypoczynkowe (Bz), chciałbym postawić domek letniskowy, a w przyszłości zmienić ją w tereny mieszkalne (B) i potencjalnie zmienić go w budynek mieszkalny. Tak w przeciągu 5-10 lat. W tej chwili działka nie jest zupełnie zagospodarowana, czy postawienie domku letniskowego w jakiś sposób utrudni ten proces (zamiany Bz w B)? Działka nie jest obięta MPZP
  4. Czyli w przypadku budynków rekreacyjno-letniskowych standardowo nie muszę się tym martwić? Właściwie to moje pierwszy pytanie było tego typu. Czy jeśli buduje domek letniskowy > 35mkw to muszę się martwić warunkami technicznymi dla typowych budynków mieszkaniowych. Jeśli nie to różnica w kosztach jest równa z grubsza kosztom materiałów za powiększony metraż i kosztom pozwolenia na budowę i formalnego projektu. Czy tak?
  5. odon

    dach bez krokiew

    Przeszukując oferty domków natrafiłem na ciekawą konstrukcję dachu bez krokiew. Jak się nazywa takie rozwiązanie i jakie ma zalety? źródło = https://allegro.pl/oferta/domek-drewniany-chaber-45-z-antresola-35m2-7625292775 O ile kształt i proponowany rozkład pomieszczeń mi się podoba, to niestety wolałbym więcej światła wewnątrz a to wymagałoby zrobienia okien dachowych co oznacza spore osłabienie konstrukcji przez wycięcie 1 albo nawet 2 "poprzecznych krokiew". Myślicie że jakiś konstruktor by się podjął czegoś takiego? Czy byłoby problematyczne "przerobienie" projektu na klasyczne krokwie "pionowe"?
  6. Czyli jak rozumiem warunki techniczne dotyczy też domków letniskowych zamieszkiwanych okresowo, a nie wyłącznie domów mieszkalnych? Mam też tę obawę, teraz jestem sprawny, ale na stare lata nie wiadomo, z drugiej strony, antresola może być tylko dla gości, wtedy można kuchnio-salon na dole odciążyć o kanapy dla gości. Oddzielny domek dla gości wykluczam, byłby nieużywany przez większość roku, a podatki trzeba płacić. Ale czy "drugi" domek nie podpada pod prawo o zgłoszenie, czy nie wymaga spełnienia warunków technicznych dla budynków?
  7. Chciałbym postawić domek letniskowy żeby okresowo zamieszkiwać na działce, dobrze jakby dało się w przyszłości docieplić żeby móc też przebywać zimą. Przymierzałem się wstęp do domku w rozmiarze do 35mkw, ale jakkolwiek bym nie zaplanował rozkładu pomieszczeń, to brakuje mi odrobiny metrażu. Ideałem na moje potrzeby byłoby 45mkw. Pomijając koszty materiałów na zbudowanie większego domku, martwią się formalności związane z pozwoleniem na budowę i późniejszymi kosztami. Potrzebuję porady w który kierunek iść. 1. wybudować domek na zgłoszenie 35kw z antresolą/antresolami 2. wybudować domek na zgłoszenie 35kw dobudować budynek gospodarczy na spiżarnię/kuchnię/składzik lub awaryjną sypialnie dla gości. 3. wybudować domek 40-45mkw na pozwolenie na budowę O ile wady i zalety opcji 1/2 potrafię oszacować, to opcja 3 jest dla mnie zagadką. Szacuję że koszt biurokracji to ok 1000zł, a koszt formalnego projektu budynku to 2000-3000zł, czy coś jeszcze? Martwi mnie to czego nie wiem, a wynika pośrednio z wymagań prawnych albo budowlanych. Czy budynek od razu musi być ocieplony albo mieć "lepsze" okna lub fundamenty, albo od razu być "gotowy"? Chciałbym ograniczyć koszty, postawić jak najmniej na pierwszy rzut i stopniowo samemu wykańczać wnętrze typu ścianki wewnętrzne, łazienka, instalacje, etc. Z mediów mam prąd i wodę w drodze, sąsiedzi używają szamb bezodpływowych, gazu brak. Działka lekko pochyła, w najgorszym miejscu 1m spadku na 10m.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...