Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

js305

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

js305's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Dzięki za dotychczasowe porady i proszę o dalsze
  2. No właśnie wybrany ale pewnie jakieś modyfikacje by były konieczne i tutaj mam kłopot bo nie wiem do kogo się zwrócić z tym, gdzie szukać takiej osoby?
  3. woda jest w działce a prąd dochodzi do sąsiada, dostałem już WZ jakiś czas temu
  4. Szanowni forumowicze, Dawno temu zamarzyło mi się (i żonie) posiadanie własnego domu i kupiliśmy działkę na zasadzie - może się uda a jak nie to będzie lokata kapitału. Plany budowy trochę nam popsuł obecny stan cen czyli ogromne podwyżki. Mimo to chcemy zrobić jakiś pierwszy krok w nadziei że ceny się obniżą. Potrzebuję pokierowania jak ten krok wykonać. Mianowicie mamy już działkę jak również wybraliśmy projekt (gotowiec DakotaIV) ale oczywiście nie wszystko w nim nam pasuje. Co dalej robić? Czy warto mieć już wykonany projekt na gotowo razem ze wszystkimi papierami z urzędów i czekać na te obniżki czy lepiej nie wydawać kasy i wziąć się za to wszystko jak już minie szaleństwo? Może dla niektórych to będą naiwne pytania ale nie znamy się na temacie i szukamy jakichś rad.
  5. To może dałoby się zrobić tak że postawiłbym jakąś mikro instalację tylko do uzyskania statusu a później bym rozbudował na potrzeby domu?
  6. Planuję dopiero budowę domu i nie sądziłem że pojawią się zmiany na gorsze w temacie OZE. Raczej w tym roku nie zdążę i tutaj mam pytanie czy można uzyskać status prosumenta na innej instalacji (dotychczasowe miejsce zamieszkania) a później po wybudowaniu domu i położeniu paneli nadal się rozliczać po staremu czy to tak nie zadziała?
  7. Chodzi mi o takie żelazne zasady budowy metodą klasyczną, co musi się znaleźć po kolei na budowie. Może ktoś poleci jakieś dobre strony, poradniki, książki żebym miał podstawową wiedzę i żaden "fachura" mnie nie zagiął.
  8. Dzięki za odpowiedzi, co do paneli to ciekaw jestem jakiej powierzchni dachu by wymagały bo kiełkuje nam projekt Dakota i u nas musiałby stać do strony południowej tarasem (w tą stronę mamy najlepszy widok na las). W Dakocie ta strona dachu jest chyba o najmniejszej powierzchni (łącznik).
  9. Cześć, dom jest obecnie w planach ale chciałbym wybrać koncepcję jakiego typu instalację przyjąć do rozważań i obliczeń budżetu. Do działki jest doprowadzony prąd, nie ma i raczej nie spodziewam się podciągnięcia gazu. Chciałbym w miarę bezobsługową instalację więc myślałem o pompie ciepła i ewentualnie fotowoltaice aby obniżyć koszty. Awaryjnie byłby kominek żeby nie zamarznąć w razie czego. Czy to dobry kierunek?
  10. Wyjazd chciałem zrealizować łukiem, czyli patrząc na projekt to będzie łuk w lewo, działka to 28x50 więc miejsce jest
  11. Cześć Po przewertowaniu różnych projektów zaczyna się klarować czego chcemy i ciekaw jestem komentarzy na temat tych dwóch. https://z500.pl/projekt/586/Zx101+GP2,z-garazem-dwustanowiskowym-po-prawej-stronie.html https://www.dobredomy.pl/projekt/dakotaIV/ Patrząc na rzuty tak jak są na stronach to "od góry" mamy na działce południe i kawałek lasu więc w tą stronę chcieliśmy się otworzyć z częścią tarasową. Wyjazd z działki byłby w dolnej części działki od strony wschodniej. W przypadku dachu Dakoty nie wiem jak z ew. fotowoltaiką bo ZX ma dach płaski to chyba by były na stojakach. Proszę o komentarze biorąc pod uwagę że to dom dla rodziny 2+2 a budżet który jest przewidziany to 500tys na kredyt hip.
  12. Może w 2 lata niewiele ale wchodzą też inne kwestie, teraz bym budował dla rodziny 2+2 ale za kilka lat jak dzieci pójdą na studia to czy będzie sens taki sam projekt/metraż? Tyle dylematów...
  13. Z tym czekaniem to już za długo to robimy, widzę że ceny są wysokie ale jak długo poczekać? Młodsi nie jesteśmy, zdolność kredytowa też się skraca, czy w przyszłym roku sytuacja się zmieni?
  14. Domyślam się że potrzeba sporo kasy (czy gotówki? - będę brał kredyt) a co do masy czasu to chodzi o czas budowy czy już później w ramach powiedzonka że przy domu zawsze jest coś do roboty? Co do zarobków i kredytu to przyszła rata (20-25lat kredytu) wyniesie od 25-30% naszych obecnych dochodów (jesteśmy 40+), natomiast mamy jeszcze do spłacenia kredyt (tzw. frankowy) ale rata nieduża i myślimy nad załatwieniem tej sprawy sądownie. Kwestie ew. straty pracy, czy choroby oczywiście zawsze możliwe ale chyba można się jakoś przed tym ubezpieczyć?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...